Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |Informacje ogólne

ZAKAZ STOSOWANIA ZIARNA KUKURYDZY GMO

28 stycznia 2013 roku Rada Ministrów zakazała stosowania nasion genetycznie modyfikowanego ziemniaka i kukurydzy- GMO. Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich UE takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie

 

ZAKAZ STOSOWANIA ZIARNA KUKURYDZY GMO
28 stycznia 2013 roku Rada Ministrów zakazała stosowania nasion genetycznie modyfikowanego ziemniaka i kukurydzy- GMO.
 
 
Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich UE takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.
Polskie ministerstwo rolnictwa wskazało na niemożność współistnienia upraw roślin genetycznie modyfikowanych oraz odmian naturalnych, bez ryzyka skażenia tych drugich. Główną przesłanką wprowadzenia zakazu uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy MON 810 jest zagrożenie zanieczyszczeniem jej pyłkiem miodów produkowanych w Polsce, co może spowodować poważne trudności dla hodowców pszczół i ograniczyć spożycie miodu
W załączniku rozporządzenia (Dz. U. z 2013r., poz. 39) znajduje się wykaz 235 odmian kukurydzy MON 810, których materiał siewny nie może być stosowany w uprawach.
Rząd wydał także rozporządzenie zakazujące uprawy ziemniaków Amflora. Uprawa i przetwórstwo tej odmiany ziemniaka podlega specjalnym wymogom i nadzorowi (Identity Preservation - IP). Komercyjna uprawa tych ziemniaków jest prowadzona w niektórych państwach UE. Jest on uprawiany na 26 obszarach uprawnych, zajmujących w sumie 235 hektarów.
Amflora to ziemniak wzbogacony przez niemiecki koncern BASF w skrobię, ale także o gen AMRG, przenoszący odporność na antybiotyki.
Pomimo szczególnych środków bezpieczeństwa stosowanych przy uprawie Amflory, w 2010 r. nie udało się zachować pełnej czystości uprawy i doszło do zanieczyszczenia tej odmiany inną, testowaną i niedopuszczoną do uprawy w UE odmianą - Amadea.
Zakaz uprawy ziemniaka Amflora ma istotne znaczenie dla naszego kraju, bowiem Polska należy do czołowych producentów ziemniaka w Europie. Eliminacja z uprawy odmian genetycznie zmodyfikowanych może uchronić producentów zajmujących się uprawą ziemniaka i skrobi ziemniaczanej przed dużymi stratami finansowymi. Ponadto wyeliminowane zostanie ryzyko przypadkowego przedostania się odmian genetycznie zmodyfikowanych do produkcji konwencjonalnej.
Od tej pory rolnik, który wysieje nielegalnie kukurydzę MON 810 lub ziemniaka Amflora, musi się liczyć z poważnymi karami finansowymi, a nawet ze zniszczeniem upraw.
 
 
 




Utworzony:2013-03-07 10:50:30
Autor:eb



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |