Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-04     Edwina, Rosławy, Rozalii     "Kiedy wszyscy zdołają ujrzeć piękno życia, wtedy po raz pierwszy cały świat będzie szczęliwy" - Stratis Myrivilis    
















jesteś w :
Strona główna |Informacje ogólne

Poszukiwania metanu na terenie gminy Bojszowy

PGNiG odpowiada na pytania mieszkańców.


Szanowni Państwo,

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje przeprowadzić na terenie gminy Bojszowy badania geologiczne związane z projektem wydobycia metanu z pokładów węgla. Wiemy, że część z Państwa ma pytania o cel, przebieg i bezpieczeństwo tych badań. Chcemy to wyjaśnić i sprawić, aby nasza działalność nie budziła nieuzasadnionych obaw. Realizowane przez nas prace badawcze są bezpieczne, nie mają wpływu na środowisko, a także nie mają żadnego związku z planami budowy kopalni węgla w gminie Bojszowy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jaki jest cel prowadzonych badań?

Badania pomogą w rozpoznaniu budowy geologicznej obszaru koncesji „Międzyrzecze” obejmującej tereny gmin Bojszowy, Pszczyna, Miedźna, Wilamowice oraz Oświęcim i Brzeszcze. Koncesja została udzielona na poszukiwania metanu, a nie węgla. Jest to pierwszy etap projektu, którego celem jest opracowanie technologii wydobycia metanu ze skał węglonośnych.

Metan jest składnikiem gazu ziemnego wykorzystywanym w kuchenkach gazowych w naszych domach, przemyśle i w transporcie. Co ważne, gaz ziemny jest paliwem ekologicznym. Jego spalanie nie powoduje smogu, dlatego będzie coraz częściej wykorzystywany do ogrzewania domów i zakładów pracy. Jest to szczególnie istotne na Śląsku, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo duży.

Czy na terenie gminy Bojszowy powstanie kopalnia węgla?

Prace, które prowadzimy na terenie koncesji „Międzyrzecze”, w tym w gminie Bojszowy, nie mają związku z budową żadnej kopalni węgla. Oznacza to, że nie mają również nic wspólnego z planami uruchomienia kopalni zgłaszanymi przez Studzienice sp. z o.o.

Celem naszych prac w Państwa gminie jest wyłącznie poszukiwanie metanu, zgodnie z koncesją wydaną PGNiG przez Ministra Środowiska. Nasz projekt ma charakter badawczy, który służy opracowaniu skutecznej technologii wydobycia metanu ze skał węglonośnych. Obszar koncesji „Międzyrzecze” jest w tym zakresie perspektywiczny. Wskazują na to wyniki prac prowadzonych wcześniej przez inne firmy, a także nasze własne prace, które prowadzimy w Gilowicach w gminie Miedźna. 

 

Czy na terenie gminy Bojszowy będziecie wydobywać metan?

Tego jeszcze nie wiemy. Dopiero wyniki przeprowadzanych przez nas badań pozwolą ustalić, gdzie najlepiej wykonać odwierty wydobywcze. Obecnie planujemy wykonanie odwiertów na terenie gminy Miedźna. Przy okazji chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, że koncesja „Międzyrzecze” obejmuje głównie tereny gminy Miedźna, a tylko w małej części gminę Bojszowy. Aby uzyskać dokładny obraz budowy geologicznej obszaru koncesji, musimy przeprowadzić badania geofizyczne na większym obszarze. Wynika to z zastosowanej technologii badania. Obok zamieszczamy mapę, na której zaznaczyliśmy teren koncesji oraz obszar badań geologicznych.

Jak dokładnie będzie wyglądało przeprowadzanie badań geologicznych? Podczas badania będzie używany ciężki sprzęt wywołujący wstrząsy. Czy to jest bezpieczne dla ludzi, zwierząt i budynków?

Rozumiemy Państwa niepokój. Chcemy zapewnić, że planowane badania sejsmiczne są bezpieczne. Geofizyka Toruń SA – spółka, której zleciliśmy przeprowadzenie badań – ma ogromne, kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Specjaliści z Geofizyki Toruń wiedzą, jak zaplanować badania, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych szkód, a w trakcie samego badania cały czas monitorują jego przebieg. Na przykład gdy trzeba wykonać badania w pobliżu budynków, montują na nich czujniki, które sprawdzają, czy wibracje są bezpieczne. W razie ryzyka przekroczenia dozwolonych wskaźników kontrolnych prace są zatrzymywane. Co roku identyczne badania robimy w kilkudziesięciu gminach w Polsce. W sąsiedniej gminie – Miedźnej przeprowadziliśmy je w 2008 roku. Zakończyły się one sukcesem i przebiegły w warunkach przyjaznej współpracy z lokalną społecznością.

Z prowadzonymi badaniami mogą wiązać się pewne uciążliwości. Wzbudzanie fal sejsmicznych wykonuje się przy pomocy specjalistycznych pojazdów – tzw. wibratorów. Kontrolowane wzbudzanie fal następuje w punktach oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów. Po każdym wzbudzaniu, które w przypadku wibratorów trwa do pół minuty w jednym miejscu, następuje przez kilka sekund rejestracja fal odbitych od skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi. Prace sejsmiczne można porównać do lekarskiego badania USG. Po zebraniu danych z całego rejonu są one przetwarzane w informacje użyteczne dla geologów. W rezultacie uzyskujemy dane pokazujące budowę geologiczną badanego obszaru.

Czy gwarantujecie, że badania nie spowodują żadnej szkody?

Pracownicy Geofizyki Toruń wiedzą, jak zminimalizować ryzyko, ale nie można go całkowicie wykluczyć. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek uszczerbku spowodowanego badaniami, gwarantujemy naprawę lub wypłatę rekompensaty.

Dodatkowo na terenie koncesji podczas prowadzonych prac ciągły dyżur pełni pracownik Geofizyki Toruń wyznaczony specjalnie do załatwiania spraw związanych z ewentualnymi przypadkami wymagającymi naprawy lub wypłaty rekompensaty. Przebywa on na terenie gminy przez cały czas, gdy na miejscu pracuje sprzęt badawczy. Po otrzymaniu zgłoszenia, inspektor razem z wnioskującym ustalają formę zadośćuczynienia (rekompensata lub naprawa). Zawsze po wykonaniu prac, specjaliści z Geofizyki Toruń sprawdzają stan terenu, na którym wykonywane były badania geologiczne.

Gdzie znajdę informacje na temat działań PGNiG na terenie gminy Bojszowy?

Zależy nam na Państwa zaufaniu, dlatego przez cały czas naszej obecności planujemy przekazywać Państwu na bieżąco wszelkie informacje na temat naszych działań. Na razie nie wiemy jeszcze, w których gminach objętych koncesją „Międzyrzecze” będziemy prowadzić wydobycie metanu. Zdecydujemy o tym, gdy będziemy posiadać wyniki badań geologicznych.

W PGNiG uważamy, że nasze obowiązki wobec gmin nie wynikają tylko z przepisów prawa. Chcemy być dobrym sąsiadem. Zależy nam na jak najlepszych relacjach z mieszkańcami terenów, na których prowadzimy działalność. W tej sytuacji podstawą jest zaufanie, szacunek i wzajemne korzyści. Dlatego mocno angażujemy się w życie lokalnych społeczności, wspieramy różne inicjatywy i sami podejmujemy działania służące dobru wspólnemu.

Z pewnością mają Państwo jeszcze inne pytania dotyczące naszych planów. Stawiamy na otwartość i budowę wzajemnego zaufania, dlatego wszystkie pytania są dla nas ważne i na wszystkie chcemy udzielić odpowiedzi. Dzięki uprzejmości władz gminy Bojszowy zorganizowaliśmy dyżur naszych pracowników. Mogą się do nich Państwo zwracać ze wszystkimi pytaniami, wątpliwościami i zastrzeżeniami. Serdecznie zapraszamy w czwartek, 1 lutego br. w godzinach pracy Urzędu Gminy Bojszowy (ul. Gaikowa 35). W przypadku szerokiego zainteresowania zorganizujemy kolejny dyżur w późniejszym terminie.

 

 

 Mapa obszaru objętego projektowanymi pracami sejsmicznymi 3D MIĘDZYRZECZE

 





Utworzony:2018-01-29 16:08:52
Autor:PGNiG



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |