Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |Informacje ogólne

UWAGA: OD 01.07.2011 NOWE ZASADY ZAKŁADANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

 Od 1 lipca 2011 roku nastąpiła centralizacja prowadzonej dotychczas Ewidencji Działalności Gospodarczej. Została uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

 

 
 
UWAGA: OD 01.07.2011 NOWE ZASADY ZAKŁADANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
 
 
1 lipca 2011 roku nastąpiła centralizacja prowadzonej dotychczas Ewidencji Działalności Gospodarczej. Została uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - system umożliwiający ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną i udostępniający informacje o przedsiębiorstwach. Prowadzenie CEIDG będzie pozostawać w gestii Ministra Gospodarki.
W związku z powyższym Urząd Gminy Bojszowy dokonuje rejestracji NOWYCH przedsiębiorców w systemie CEIDG. Pozostali przedsiębiorcy zostaną przeniesieni do nowego systemu zgodnie z przepisami prawa do końca 2011 roku.
Zachęcamy wszystkich Państwa, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą do skorzystania z opcji złożenia wniosku w trybie anonimowym poprzez wypełnienie wniosku na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl
Wypełniony wniosek należy wydrukować bądź spisać z niego numer kodu kreskowego i udać się z nim do pokoju nr 8 tut. urzędu w przeciągu 7 dni od daty jego wypełnienia.
Wniosek przedsiębiorca składa osobiście. W celu potwierdzenia tożsamości należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
W przypadku jakichkolwiek trudności z wypełnieniem wniosku proszę kontaktować się z pracownikami Urzędu pod numerami telefonów:
32 218 93 66 wew. 105 i 123
 
UWAGA! Firmę można zarejestrować w dowolnie wybranym przez siebie urzędzie.
 
 
PRZYGOTUJ SIĘ DO WYPEŁNIENIA WNIOSKU!
Obejrzyj prezentację http://www.youtube.com/user/CEIDG

 

 

Ważne informacje dla osób rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą.
 
  • WPIS
 
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis.
 
Wpis jest dokonywany nie później, niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku.
 
Zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.
Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG.
 
Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP).
 
W momencie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej prywatny numer NIP osoby fizycznej staje się numerem firmy. Jeżeli straciliśmy potwierdzenie nadania numeru NIP, to w Urzędzie Skarbowym należy złożyć formularz NIP-5 w celu otrzymania duplikatu. Jeżeli nie pamiętasz nr NIP należy wystąpić o duplikat.
 
Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG składa się oświadczenie o braku orzeczonych – wobec osoby, której wpis dotyczy –zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
 
Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do CEIDG określić źniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.
 
W terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi dokonać w swoim oddziale ZUS zgłoszenia do odpowiednich składek. Jeżeli prowadzenie firmy jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy wówczas składa on formularz ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Kiedy natomiast przedsiębiorca wykonuje pełnoetatową
pracę płatną powyżej minimalnej pensji krajowej, wówczas należy zgłosić się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.
 
Gdy przedsiębiorca staje się płatnikiem podatku VAT to najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w Urzędzie Skarbowym właściwym w sprawach VAT składamy druk zgłoszeniowy VAT-R . Opłata za rejestrację wynosi 170 zł. Urząd potwierdza zgłoszenie, wydając w tej sprawie decyzję
administracyjną (VAT-5).
 
  • ZMIANA WPISU
 
Przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych.
 
  • ZAWIESZENIE, WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI
 
Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
 
Jeżeli przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem okresu 24 miesięcy, wpis zostanie wykreślony z urzędu.
Przedsiębiorca może wznowić działalność przed upływem 30 dni od jej zwieszenia. (28 lub 29 w lutym). Z punktu widzenia formalnoprawnego w takim przypadku nie nastąpią skutki prawne (podatkowe, ubezpieczeniowe) wynikające z faktu zawieszenia.
 
 
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach.
 
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.
 
  • ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI
 
Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w terminie 7 dniu od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
 
  • PODATEK
 
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą rozliczają się z tego tytułu z należnych podatków. Ważne jest aby rozliczeń takich dokonywać we właściwym urzędzie skarbowym, gdyż nie zawsze jest on taki sam w zakresie podatku PIT, CIT i VAT. Podatek (PIT) jest rozliczany z urzędem skarbowym według miejsca zamieszkania podatnika. W przydatku
podmiotów rozliczających się z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – urzędem skarbowym w którym należy rozliczać ten podatek jest urząd właściwy ze względu na siedzibę spółki.
 
Podstawowym kryterium ustalania właściwości miejscowej urzędu skarbowego w sprawie podatku od towarów i usług (VAT) jest miejsce wykonywania czynności, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, a więc miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
 
  • REGON
 
Numer REGON można sprawdzić na stronie http://www.stat.gov.pl/regon/ . Urzędy statystyczne wydają na żądanie wpisanych do rejestru podmiotów osób prawnych, jednostek organizacyjnych mniemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zaświadczenia o nadanym im i ich jednostkom lokalnym numerze identyfikacyjnym, nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania żądania.
 
Nie ma obowiązku przedkładania w kontaktach z organami administracji publicznej zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON w sytuacji, gdy odpowiednie numery znalazły się we wniosku, w innych przypadkach zamieniono zaświadczenie na oświadczenie.
 




Utworzony:2011-09-08 12:44:02
Autor:as/pc



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |