Planowany do realizacji na najbliższe lata projekt zakłada wybudowanie rurociągu przesyłowego z Gminy Bojszowy do Tychów celem doprowadzenia powstających w gminie ścieków komunalnych do tyskiej Oczyszczalni Ścieków. Pozytywne aspekty projektu odczuwalne będą dla mieszkańców obu miast. Dla Tyszan taka inwestycja, umożliwi wyprodukowanie większej ilości osadu ściekowego, który następnie będzie można przetworzyć na wysokoenergetyczny biogaz z którego można wyprodukować „zieloną” energię elektryczną. Biogaz z kolei, zgodnie z założeniami projektowanymi, przesyłany będzie do projektowanego obecnie Parku Wodnego w Tychach aby wyprodukować energię elektryczną i cieplną potrzebną do funkcjonowania obiektu. Takie rozwiązanie będzie miało znaczący wpływ na wysokość ceny biletu do obiektu.
Mieszkańcy Bojszów to również beneficjenci tego projektu – mówi Henryk Utrata, wójt Bojszów. Koszty modernizacji jednej z naszych oczyszczalni, znacznie przewyższają koszty budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczania ścieków w tyskiej oczyszczalni. Nie bez znaczenia jest fakt iż przedmiotowy projekt umożliwi pełne skanalizowanie miejscowości Świerczyniec i zastąpienie istniejących tam, często mało efektywnych oczyszczalni przydomowych czy też nieekologicznych szamb. Jak wiemy cena oczyszczania ścieków w Tychach należy do jednej z najniższych w Polsce, jeżeli chodzi o miasta które z pomocą środków unijnych wybudowały nowoczesną sieć kanalizacji sanitarnej. Dla mnie ma to znaczenie decydujące – dodaje.
Zdaniem Zbigniewa Gieleciaka, prezesa RCGW S.A. tyska oczyszczalnia dysponuje nadwyżką zdolności techniczno-technologicznych w zakresie oczyszczania ścieków dlatego też możliwość współpracy
z lokalnym partnerem okazała się interesująca.
Prowadzone na oczyszczalni od wielu lat inwestycje miały swój długoterminowy cel – mówi Zbigniew Gieleciak, teraz przyszedł czas na jego realizację. Przedmiotowe rozwiązanie jest korzystne dla obu partnerów. Dla Bojszów nasza współpraca oznacza niższe koszty związane z obowiązkiem odprowadzenia i oczyszczenia ścieków w mieście a dla nas to rozwój firmy i wymierne korzyści finansowe. Jeżeli przy okazji możemy zapewnić mieszkańcom Tychów optymalną cenę wejścia do Parku Wodnego to moim zdaniem warto podejmować się takich niekonwencjonalnych przedsięwzięć – dodaje.
Obecnym zadaniem Gminy Bojszowy jest opracowanie koncepcji w zakresie wyznaczenia tras przebiegu sieci kanalizacyjnej oraz wybór najkorzystniejszego wariantu.
RCGW SA natomiast będzie służyło pomocą i wsparciem w celu kompleksowej realizacji założonego projektu. Wszystkie szczegółowe regulacje dotyczące współpracy w przyszłości zostaną określone w odrębnych umowach.