Ślązacy w Teksasie, ich codzienność, trudy i dramaty, chwile małe i wielkie – to wszystko widziane oczami szeryfa. Taki właśnie jest ten film. Jest i wojna, i pokój. Jest i wesele, i pogrzeb. Są bijatyki i pojedynki. Całość dzieje się w Ameryce 160 lat temu. Józef Kłyk dzięki magii filmu przenosi nas w te czasy. Na koniec jeszcze jeden cud – do maleńkich Bojszów przyjeżdżają potomkowie śląskich emigrantów. Co z tego spotkania wyniknie? Zobaczcie sami w najnowszej produkcji bojszowsko-pszczyńskiego filmowca Józefa Kłyka.
Józef Kłyk
(ur. 13 kwietnia 1950 r. w Bojszowach) – śląski filmowiec amator z Pszczyny, jest autorem ponad 80 filmów o tematyce m.in. westernowej i historycznej. Na planie pełni wszelkie możliwe funkcje – od reżysera, przez charakteryzatora po aktora i scenografa. Swój pierwszy film nakręcił w 1967 r. Pracował wówczas jako pomocnik operatora w objazdowym kinie. Jego pierwsze obrazy to nawiązania do najsłynniejszych dzieł kina niemego, związanych z takimi postaciami jak Charlie Chaplin czy Buster Keaton. Najbardziej jest znany z tzw. „śląskich westernów”, nawiązujących do popularnego gatunku kina amerykańskiego i kręconych własnymi środkami w okolicach Bojszów, z udziałem przyjaciół i znajomych. Część z tych dzieł opowiada o losach śląskich emigrantów w USA.
Poza westernami, w których opisuje dzieje emigracji Górnoślązaków do Stanów Zjednoczonych, tematami poruszanymi w filmach Józefa Kłyka są powstania śląskie oraz II wojna światowa. Najsłynniejsze z jego obrazów to m.in. westernowa trylogia „Szlakiem bezprawia” oraz „Różaniec z kolczastego drutu” – film utrwalający autentyczne wydarzenia związane z ucieczką więźniów z KL Auschwitz-Birkenau. Jest również autorem paradokumentów o powstaniach i powstańcach śląskich oraz ich losach, a także o dramacie Górnoślązaków wcielonych do Wermachtu.
W 2006 r. został Honorowym Obywatelem Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, a w 2009 r. Honorowym Obywatelem Pszczyny.
Jest laureatem wielu nagród. Za swoją twórczość Józef Kłyk został nagrodzony: Nagrodą Śląskiego Towarzystwa Filmowego im. Norberta Boronowskiego, Nagrodą dziennikarzy na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1984 r. za film pt. „Człowiek znikąd”, Nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Koninie w 2000 r., I nagrodą w kategorii filmu amatorskiego na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów w Niepokalanowie w 1999 r. Ponadto otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury Narodowej.