Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-04     Edwina, Rosławy, Rozalii     "Kiedy wszyscy zdołają ujrzeć piękno życia, wtedy po raz pierwszy cały świat będzie szczęliwy" - Stratis Myrivilis    
















jesteś w :
Strona główna |Informacje kulturalno-sportowe

IX Festiwal Jesień Organowa

 

Koncert VIII

Zakończenie Festiwalu

 

26 PAŹDZIERNIKA, NIEDZIELA ● GODZ. 18.00

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach

 

Wykonawcy:

Rosyjski Państwowy Chór Kameralny

Władimir Kontariew - dyrygent

Julia Tichonowa - organy

 

Program:

x x x   

Rosyjska muzyka chóralna a capella

Gabriel Fauré (1845-1924)  

Requiem d-moll op. 48

-         Introit: Requiem aeternam – Kyrie

-         Offertoire

-         Sanctus

-         Pie Jesu

-         Agnus Dei

-         Libera me

-         In Paradisum

Chór Kameralny Władimira Kontariewa. Jeden z najznakomitszych zespołów chóralnych Rosji, utworzony w 1987 roku spośród absolwentów Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego. Od początku swojej działalności koncertowej cieszył się ogromnym uznaniem słuchaczy i krytyków muzycznych.

Zapraszany był do realizacji wspólnych projektów twórczych przez wybitnych mistrzów światowej kultury muzycznej, wśród których byli m.in.: Światosław Richter i Nina Dorliak, Mścisław Rostropowicz i Galina Wiszniewskaja, Giennadij Rożdiestwienski i Borys Kulikow. Partnerowały  mu wiodące orkiestry symfoniczne Rosji, największe rosyjskie filharmonie i znakomici dyrygenci: Kogan, Polianskij, Pońkin, Sierow, Nikołajew, Rudin, Nagano, Waldman i Morricone.

W swoim bogatym repertuarze chór ma m.in. takie dzieła, jak: Oratorium Wielkanocne, Oratorium na Boże Narodzenie, Pasja wg św. Jana, Pasja wg św. Mateusza, Msza h-moll i Magnificat Johanna Sebastiana Bacha, Stworzenie świata i Stabat Mater Josepha Haydna, Msza koronacyjna, Litania Lauretana i Requiem Wolfganga A. Mozarta, Msza G-dur Franza Schuberta, Magnificat Antonio Vivaldiego, a także utwory Glucka, Rossiniego, Francka, Verdiego, Brittena oraz wykonania koncertowe wielu oper. Z powodzeniem wykonuje także utwory a capella.

Trasy występów gościnnych, tournée zagraniczne i programy koncertów zespołu układane są z kilkuletnim wyprzedzeniem. Jego występy w duchu najlepszych tradycji szkoły rosyjskiej odbywają się w najbardziej prestiżowych salach i muzeach Rosji, słynnych rosyjskich soborach prawosławnych oraz w największych ośrodkach kulturalnych całej Europy.

 

           

 

Instrument kościoła pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach, zbudował gliwicki organmistrz Ernst Kurzer prawdopodobnie w roku 1905 (nie zachowała się szczegółowa dokumentacja). W latach dwudziestych lub trzydziestych był remontowany i być może przebudowywany (także brak dokładnych danych) przez Koncesjonowaną Wytwórnię Organów Kościelnych, Koncertowych i Salonowych „Wojciech Zagórda i Spółka” z Czernichowa pod Krakowem, która była przedstawicielem firmy braci Rieger. Instrument jest pod wieloma względami bardzo podobny właśnie do typowych, średniej wielkości organów kościelnych, budowanych wówczas masowo przez firmę Rieger, m.in. na Górnym Śląsku. Posiada trakturę pneumatyczną, a 15 głosów (w tym osiem 8-stopowych) rozdzielonych jest pomiędzy 2 manuały i pedał, przy czym manuał drugi nadaje się właściwie tylko do cichego akompaniamentu, co jest było charakterystyczne dla użytkowych, liturgicznych instrumentów z tego okresu.

 

Dyspozycja:

Manuał I

 

Manuał II

 

Pedał

 

Bordun

16’

Salicet 

8’

Violon

16’

Principal

8’

Aeoline

8’

Subbas

16’

Gamba

8’

Portunal flöte

8’

Principal bass

8’

Doppelflöte

8’

Flauto traverso

4’

Bassflöte

8’

Principal

4’

 

 

 

 

Hohlflöte

4’

 

 

 

 

Progressiv

2-3 f.

 

 

 

 

 

 

Łączniki:

II/I, I/P, II/P, Superoktawa (I)

Tremolo (Doppelflöte, Aeoline)

PROGRAM IX FESTIWALU JESIENI ORGANOWEJ





Utworzony:2008-10-16 14:48:11
Autor:wk



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |