Waleczne dzieci
Mają od 7 do 9 lat i potrafią przybrać pozycję tygrysa albo obronić się przy pomocy kija. Są uczestnikami zajęć, które Wiesław Bigos prowadzi w szkołach. Ćwiczenia, które wykonują, nie tylko wpływają na sprawność fizyczną, ale i kształcą charakter. Młodzi bojszowianie mieli okazję sprawdzić się z innymi zawodnikami z 4 państw podczas puchar Europy w formach sztuki walki, które w końcu kwietnia odbyły się w Bieruniu Starym.
Ach, szkoło, szkoło, jak wspominam cię wesoło
Minęło pięćdziesiąt lat od chwili, gdy osoby z rocznika 1949 opuściły mury bojszowskiej szkoły podstawowej. Z tej okazji grono absolwentów organizuje koleżeńskie spotkanie z udziałem byłych nauczycieli w sobotę 15 czerwca br. o godz. 1700 w bojszowskiej strażnicy OSP.
Godzinę wcześniej w kościele św. Jana Chrzciciela będzie odprawiona Msza Św. w intencji rocznika 1949. W modlitwie wiernych będzie wspomnienie zmarłych uczniów i nauczycieli. Do uczestnictwa w Mszy Św. zaprasza się rodziny i znajomych.
Noc w bibliotece i inne atrakcje
Spotkania z pisarzami, warsztaty z pisania scenariusza filmowego oraz teatralne, a także nauka filcowania. Ponadto przedstawienia i noc z atrakcjami – takie od 8 do 15 maja propozycje dla dzieci, młodzieży ale i dorosłych przygotowały obie gminne biblioteki. W ten sposób bojszowskie placówki włączyły się do Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który przebiegał pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.
100-lecie chóru „Jutrzenka”
Na chwałę Bożą
Mówi się, że czas to pieniądz, ale kardynał Stefan Wyszyński powiedział, że czas to jest miłość, a chórzyści ofiarowują swój czas – tymi słowami arcybiskup Wiktor Skworc, zwrócił się 5 maja do zebranych w bojszowskim kościele. Do jego słów odwoływali się potem podczas uroczystości w hali sportowej i starosta, i wójt gminy.
Z wizytą w Brukseli
Kamil Marynowski i Daniel Jędrzejczak z bojszowskiego gimnazjum pojechali w maju na wycieczkę do Brukseli. Była to nagroda za zwycięstwo w wojewódzkim konkursie „Pozyskiwanie czystej energii... no właśnie - skąd?” Chłopcy odnieśli w nim podwójne zwycięstwo w kategoriach: najlepszy model i najlepsza prezentacja.
Laury dla gimnazjalistów
Weronika Strzeżyk, Dorota Chłapek, Klaudia Stanek, Monika Zawłocka, Artur Targiel, Dorota Kuźnik, Weronika Janosz, Przemysław Baron oraz zespół taneczny „Novice” zdobywali w maju laury w konkursach wiedzy i umiejętności.
KAROL ROGALSKI
Sikalafo - to było popularne słowo używane przez Karola, które sprawiło, że tak go nazywano. Karol żył radością tworzenia filmów, dlatego na planie był pierwszy i zaraz się przebierał w postać, którą miał grać. Siadał na rower i musiał się pokazać, jadąc przez Bojszowy. Lubił się przebierać, więc grał nawet role kobiet w filmie „Wolny człowiek”. Na stawie w Jedlinie w scenie balu utoplców.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Nawet gowiednik wiy, że mo ôjczyzna
Bez wojna różne sie dzioły u nos historyje. Lasami pszczyńskimi zarzōndzoł oberfeszter Walter Rocholl. Chcioł sie ôn przichlybić marszałkowi Geringowi i obiecoł mu przisłać dorodnego żubra – byka czystej krwi, kiery mioł na miano Zigfrid. W lutym 1941 roku w Miyndzyrzyczu przyrychtowali klota, kierōm mioł jechać tyn żuber do Berlina. Ale cóż...
80-lecie strażaków z Bojszów Nowych
W sobotę 8 czerwca jubileuszowe obchody zaplanowano w Bojszowach Nowych. Z tej okazji odbędzie się msza św. i festyn, a odznaczeniami zostaną uhonorowani zasłużeni strażacy.
Od krasnoludków do piratów
Inscenizacje bajek i scenki dramatyczne, tańce i śpiew, gra na pianinie, akordeonie czy flecie – takie popisy artystyczne obejrzeli uczestnicy przeglądu twórczości dziecięcej. Odbył się on 25 maja w bojszowskiej podstawówce. Wystąpili w nim przedszkolacy i uczniowie gminnych szkół podstawowych.
Co dalej?
W związku z nowymi zasadami odbioru odpadów wprowadzanymi 1 lipca, mieszkańcy zostali zobowiązani do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do 25 maja do Urzędu Gminy wpłynęło 1728 takich zgłoszeń, w których zamieszkiwanie na terenie gminy Bojszowy zadeklarowało ok. 6600 osób. - W stosunku do zameldowanych ponad 7200 osób to bardzo dobry wynik.
Odbiór śmieci – dodatkowy termin
Firmy Sita i Ekorec w związku ze zmianą systemu odbioru śmieci będą w czerwcu świadczyć swoje usługi w dodatkowych terminach.
Dla mieszkańców mających umowy z firmą Sita, będzie to 22 czerwca (sobota). Chętni do zapisania się na ten termin odbioru proszeni są o zgłoszenie tego faktu telefoniczne do 19.06. (włącznie) oraz o wystawienie pojemników 22.06. przed godz. 6.00 rano. Firma Sita informuje ponadto, że koszt dodatkowego opróżnienia pojemnika będzie wynosił tyle samo, co w przypadku odbioru pojedynczego pojemnika o tej samej wielkości zgodnie z harmonogramem.
Osobom, które zdecydują się na dodatkowy wywóz, zostaną wysłane faktury wystawione 30.06. Będzie na nich ogólna kwota, którą należy uiścić za czerwiec, czyli za wywóz zgodnie z harmonogramem i za wywóz dodatkowy.
Natomiast firma Ekorec dodatkowy termin wyznaczyła na 24 czerwca (poniedziałek) od godz. 6.00 do 20.00. Mieszkańcy zainteresowani wywozem w tym terminie proszeni są o zgłoszenie telefoniczne chęci skorzystania z dodatkowej usługi. Zgłoszenia będą przyjmowane pod numerem telefonu 32 2166020 od godziny 7:00 do 15:00 do 21.06. Płatność za usługę będzie rozliczana zgodnie z cennikiem odbioru odpadów komunalnych dla mieszkańców gminy Bojszowy.
Puste pojemniki na odpady komunalne dzierżawione od Ekorec, będą odbierane 25 i 26 czerwca.
Przypominamy, że od 1 lipca odbierać śmieci będzie firma, która wygra przetarg rozpisany przez Urząd Gminy w Bojszowach. Ona również dostarczy nowe pojemniki na śmieci według zgłoszeń odnotowanych w deklaracjach.
W następnym wydaniu „Naszej Rodni” przekażemy dalsze informacje o nowych terminach odbioru śmieci. ug
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
W ramach Drugiego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego policjanci bieruńskiej drogówki 6 maja odwiedzili Szkołę Podstawową w Bojszowach. W prelekcji na temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego uczestniczyły dzieci z klas I – III.
Test trzecioklasistów
Uczniowie klasy 3a i 3b ze szkoły podstawowej w Bojszowach mieli możliwość sprawdzenia swoim wiadomości i umiejętności zdobytych podczas 3-letniej edukacji w klasach I-III. 21 maja napisali test w ramach Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów.
Chroniąc przyrodę, oszczędzam
W końcu kwietnia, w tygodniu obchodów Święta Ziemi, do szkoły w Międzyrzeczu zaproszono uczniów na rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie plastycznym. Jego celem było zaprojektowanie awersu monety okolicznościowej pod hasłem „Chroniąc przyrodę – oszczędzam”. Konkurs odbył się pod patronatem Banku Spółdzielczego w Tychach.
Szkoła na wydmie
Od 5 do 19 maja uczniowie z klasy trzeciej z Międzyrzecza przebywali na zielonej szkole w Jastrzębiej Górze w Ośrodku Wypoczynkowym „Diuna”, co po kaszubsku oznacza wydma. Ta znana miejscowość turystyczna położona nad Morzem Bałtyckim słynie z zieleni, piaszczystej plaży, wysokich malowniczych klifów oraz powietrza nasyconego jodem.
Wyróżnieni ze Świerczyńca
W kwietniu drugoklasiści ze szkoły w Świerczyńcu wzięli udział w XXIII Rejonowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Tychach. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 zaprezentowali przedstawienie „Bajeczka o małpce”. Jury składające się m.in. z aktorów, reżyserów teatralnych, muzyków i choreografów doceniło starania występujących, przyznając im wyróżnienie I stopnia. Dzieci ze swobodą odtwarzały teatralnych bohaterów.
Strażacki maraton
Już 1 maja strażacy rozpoczęli obchody swego patronalnego święta – św. Floriana. Ponad pięćdziesięciu seniorów z jednostek gminnych spotkało się, by powspominać i odebrać podziękowania. W spotkaniu uczestniczyli wójt Henryk Utrata i st. bryg. Kazimierz Utrata, komendant KM PSP w Tychach.
Mistrzostwa wędkarzy
W ostatnią sobotę kwietnia na nowym łowisku Międzywale odbyły się wędkarskie zawody spławikowe o mistrzostwo koła nr 101 Polskiego Związku Wędkarskiego w Bojszowach. Wygrał je Grzegorz Kasperczyk (3720 pkt.)
Więcej w papierowym wydaniu gazety