Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W lipcowym Wydaniu „Naszej Rodni”:

 

Gimnazjaliści w sejmie
Weronika Janosz z IIa i Wojciech Stol z IIb wzięli udział 1 czerwca w Warszawie w obradach XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. - Możliwość wpływania na treść nowej uchwały oraz głosowania było dla mnie wielkim wyróżnieniem – na pewno tego nie zapomnę” – tak Weronika mówi o swoich wrażeniach z sali sejmowej..
 
Pięknie żyć
Pod takim hasłem 5 czerwca w międzyrzeckiej szkole odbyło się spotkanie seniorów z Międzyrzecza. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności aktorskie w humorystycznym teatrzyku pt. „Czy to jest bajka o Jasiu
 
Teatr to jest to!
Uczniowie z Międzyrzecza bardzo lubią przedstawienia teatralne. W ostatnim miesiącu nauki, dzięki Radzie Rodziców, która sfinansowała wyjazd, mieli możliwość obejrzenia sztuki w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. i Małgosi?”,
 
W składzie najlepszej drużyny
Przemysław Żołneczko z Bojszów Nowych, uczeń bieruńskiego LO, zajął wraz z dwoma kolegami ze swojej szkoły zajął pierwsze miejsce w rajdzie turystyczno-historycznym.
 
Łamanie głowy
W tym miesiącu wrażliwsi czytelnicy niech przygotują coś do obandażowania głowy. Bo mowa będzie o jej łamaniu. Jasio pytał kiedyś: - Proszę księdza, wiara mi się kruszy. No bo jak to jest z tym przeistoczeniem? Ksiądz mówi, że chleb i wino zamieniają się w Ciało i Krew Chrystusa. Idę do komunii i wcale nie czuję Pana Jezusa, tylko czuję smak chleba…
 
Z Jedliny na mistrzostwa Europy
Mieszkająca w Jedlinie Agata Mietlińska, została powołana do pływackiej kadry narodowej na mistrzostwa Europy juniorów, które odbędą się od 10 do 14 lipca w Poznaniu.
 
ALOJZY USZOK
Nasz popularny Alaś to Alojzy Uszok. Aktor o groźnym wyglądzie, ale gołębim sercu, duże dziecko, człowiek o wesołym usposobieniu, który nikomu nie wadził, żył swoim samotnym życiem. W moich filmach był niezastąpiony.
 
Angielski w bibliotece
Elżbieta Borek z Międzyrzecza od paru miesięcy 2 razy w tygodniu przyjeżdża do biblioteki w Bojszowach. Spędza tu dwie godziny na nauce języka angielskiego. Siada przed komputerem, nakłada słuchawki i rozmawia przy pomocy mikrofonu.
 
Czytali ksiądz, ratownik, położna…
XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął 4 czerwca w bibliotece szkoły w Świerczyńcu ksiądz proboszcz Andrzej Kołek, który przeczytał
Uczniom klas II a i II b opowiadanie pt. „Aniołek w klatce”. Następnie klasom Va i Vb opowiadanie pt. „Śmierdzący ser”, traktujące o tym, jak bronić się przed przemocą w szkole, przeczytał nauczyciel wychowania fizycznego Artur Cybulski.
 
Młodzi poławiacze
Młodzi wędkarze z gminy bojszowskiej 25 maja wystartowali na Drużynowych Zawodach Rejonu V w Wesołej na zbiorniku Fala. Drużyna w składzie Bartosz Biernacki, Tomasz Sosna i Bartłomiej Wowro uplasowała się na drugim miejscu ustępując nieznacznie młodzieżowcom z koła PZW Jeleń. Opiekunem i trenerem młodzieży jest Michał Biernacki.
 
Losy Górnoślązaków
Tytuł najnowszej książki Alojzego Lyski „Losy Górnoślązaków w dwudziestym wieku” jak i jej okładka są mylące. Bowiem ramy kilkudziesięciu opowieści o losach mieszkańców naszego powiatu koncentrują się wokół czterech, ale bardzo istotnych wydarzeń historycznych. Są nimi I wojna światowa, powstania śląskie, II wojna i tragedia Górnoślązaków związana z wywozem wielu z nich do Związku Radzieckiego. Praca w kopalni odgrywa tu marginalną rolę.
 
Tenisowy wicemistrz
Marek Kumor, przewodniczący Rady Gminy Bojszowy, został wicemistrzem Polski w turnieju tenisowym samorządowców, który rozegrano w Koninie. – Porażka w finale z wynikiem 1:6 i 2:6 mnie nie peszy, gdyż przegrałem z siedmiokrotnym mistrzem tego turnieju – powiedział nasz tenisista.
 
Szkolni liderzy
 28 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum za naukę i 4 za osiągnięcia sportowe, to tegoroczni liderzy uhonorowani przez wójta Henryka Utratę. – Jesteście najlepsi spośród najlepszych – zwrócił się H. Utrata do uczniów, którzy 24 czerwca przybyli do auli gimnazjum po odbiór nagród. Pogratulował również rodzicom: - Możecie być dumni ze swoich dzieci. A mówiąc o nauczycielach, wspomniał, że dołożyli wszelkich starań, by uczniowie ukończyli z takimi wynikami szkoły. – A tylko dobra współpraca rodziców i szkoły przynosi efekty – dodał wójt. Przypomniał, że gmina stara się o zapewnienie jak najlepszych warunków do nauki, czego ostatnim przykładem jest nowoczesny sprzęt komputerowy wartości kilkuset tysięcy złotych, który trafił do szkół.
- Trzymajcie takie poziom, jak do tej pory i wierzcie, że świat należy do ambitnych i takich, którzy potrafią sięgać po widzę – powiedział na zakończenie H. Utrata.
 
Indiańskie zabawy w Międzyrzeczu
Z inicjatywy Rady Rodziców tegoroczny piknik rodzinny w Międzyrzeczu odbył się w scenerii indiańskiej wioski. 22 czerwca na placu zabaw pasjonaci kultury Indian zbudowali ją za pomocą tipi.
 
W kadrze Śląska
Maciej Mołdrzyk po raz kolejny został powołany do pływackiej kadry Śląska i w końcu czerwca trenował na zgrupowaniu w Gliwicach. Był to rezultat bardzo dobrych wyników uzyskanych w ostatnich tygodniach.
 
Z naturalnego źródła
6-letnia Michalina Kostka z Bojszów i gimnazjalista Gabriel Dudzik z Bojszów Nowych zdobyli 1 miejsce w swoich kategoriach wiekowych w konkursie regionalnym „Jak cie widzom, tak cie piszom”, który w końcu maja odbył się w Woli.
 
Florian na jubileusz
Mszą św. odprawioną przez ks. prob. Andrzeja Kołka i ks. Michała Palowskiego w sobotnie popołudnie 8 czerwca strażacy z OSP Bojszowy Nowe rozpoczęli obchody 80-lecia istnienia straży. Do udziału zaprosili również jednostki OSP z powiatu.
 
To się wydarzyło w Bojszowach
O jedlińskim lotniku pisaliśmy już wielokrotnie, ale tak szczegółowo jeszcze nigdy. Tę szczegółowość zapewnił nam Roman Golus z Jajost – wielki pasjonat historii. Z pomocą internetu i dostępnej literatury zebrał bogaty materiał historyczny dotyczący m. in. okoliczności śmierci w marcu 1945 roku asa lotnictwa radzieckiego pułkownika Sergieja Michajłowicza Pietuchowa.
 
Dziewczęta na boisku
8 czerwca w rocznicę rozpoczęcia EURO 2012 na Orliku w Bojszowach dziewczęta z gimnazjum rozegrały mecz piłki nożnej. W założeniu miało to być spotkanie rodzin, ale okazało się, że w sobotnie południe trudno skompletować reprezentację rodziców.
 
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Ażeby sie wierzić niy chciało, że jich tu tela rośnie. Rubych dymbōw, kiere dokoła odziōmka na wysokości 1.3 metra majōm wiyncyj niż dwa metry. Nojrubszy – dōmb Świyntojan w Parku Dworskim mo w obwodzie 6 metrōw.
 
Spokojnie z tą ustawą
„Ustawa śmieciowa do śmieci”, „skandal”, „bałagan ze śmieciami” – takie i im podobne słowa padają niemal co dzień w mediach w związku z obowiązywaniem od 1 lipca nowych zasad odbioru odpadów. - Spokojnie i w sposób cywilizowany udało nam się rozwiązać ten problem - i dla mieszkańców, i dla gminy – ocenił wójt Henryk Utrata wprowadzanie ustawy. Słowa te padły na sesji Rady Gminy 24 czerwca.
 
Dzień zmian
Inne kultury oraz zwyczaje i tradycje mieszkańców obcych krajów poznawali uczniowie bojszowskiej podstawówki podczas „Dnia zmian”. Była to impreza edukacyjna organizowana we współpracy z polskim Komitetem Narodowym UNICEF.
 
Spotkanie z pisarką
Ewa Nowak jest pisarką, pedagogiem terapeutą i publicystką. 6 czerwca w auli gimnazjum
spotkali się z nią uczniowie. Jej utwory zawierają cenne wartości, o których obecnie tak często zapominamy.
 
Na starej fotografii
Jednym z najpiękniejszych świąt w całorocznym kalendarzu liturgicznym jest Boże Ciało, zwłaszcza najważniejsza jego część – procesja. Jak porachowaliśmy – nie licząc lat wojen – w historii parafii bojszowskiej przeszła ona różnymi trasami około czterysta razy.
 
Dawid dalej wygrywa

Po zwycięstwie w czeskim Ołomuńcu chodziarz Dawid Tomala z Bojszów znów pokonał rywali – tym razem podczas zawodów w Olicie na Litwie. Na dystansie 20 km nasz zawodnik wygrał zdecydowanie z czasem 1:20:59.

 
 
Medale lekkoatletów
Kolejni młodzi zawodnicy trenowani przez Grzegorza Tomalę zdobywają lekkoatletyczne laury. Na Mistrzostwach Śląska Młodzików i Dzieci Starszych w Bielsku-Białej (16 czerwca) wywalczyli medalowe pozycje.

 

 
Dziecięce wędkowanie
W tym roku dzieci nie miały szczęścia do pogody, zarówno podczas zawodów wędkarskich z okazji ich święta, jak również cztery dni później, w czasie dorocznej olimpiady osób niepełnosprawnych. Czerwiec na początku przypominał późny październik. Tym niemniej w zawodach w Jedlinie i Międzyrzeczu wzięło udział 120 dzieci.  
 
Miła przygoda
„Nasza Rodnia” rozmawia z Natalią Blacha, uczestniczką finału krajowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej
- Skąd zainteresowanie sprawami strażackimi?
- Mój udział w tegorocznej edycji turnieju nie jest przypadkiem. Już jako uczennica klas I – III odnosiłam sukcesy. Teraz, z racji zwycięstwa w kategorii klas IV – VI przyszło powalczyć najpierw w finale wojewódzkim, a następnie w krajowym. Specjalnego zainteresowania strażą nigdy nie przejawiałam, a w turnieju uczestniczyłam przede wszystkim za namową nauczycieli i było to dla mnie miłą przygodą.
 
Więcej w papierowym wydaniu gazety




Utworzony:2013-06-28 13:12:41
Autor:ZZ



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |