Obowiązują procedury?
Od nieco ponad dwóch miesięcy funkcjonujemy w nowej „ustawie śmieciowej”, w ramach której segregujemy śmieci. Póki co w naszej gminie sprawa wydaje się prosta. Mieszkańcy złożyli wymagane deklaracje. I wszystko grałoby, jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku, gdyby nie jeden szczególik. Otóż przy odbiorze worków z posegregowanymi odpadami pracownicy firmy wywozowej dostarczają mieszkańcom puste worki dla kolejnej segregacji. Ilość pustych worków odpowiada ilości odebranych pełnych.
Wyróżnienie dla GOPS-u
Dzieci i młodzież, bezrobotni, niepełnosprawni czy emeryci – wszyscy korzystają z projektów, które realizuje bojszowski GOPS. Tylko w tym roku na 8 projektów otrzymał spoza gminy 470 tys. zł. Dzięki temu młodzi wyjeżdżają zimą na narty, a latem odpoczywają na Mazurach, natomiast bezrobotni mają szansę przekwalifikowania się i zdobycia nowej pracy.
W trudnych warunkach
- Pomóżcie mi – zwraca się do nas Grzegorz Stolecki z trudem wypowiadając słowa. Z powodu choroby trudność sprawia mu również chodzenie, porusza się głównie na trójkołowym wózku.
„Muchomorek” na Szyszkowej
Magdalenie Janosz oraz Joannie Hoffmann udało się pokonać wszystkie przeszkody i dzięki ich uporowi i determinacji w gminie Bojszowy powstaje pierwszy punkt przedszkolny.
Wszystko zaczęło się od marzeń. Jednak decyzja o stworzeniu punktu przedszkolnego to nie był jedynie spontaniczny pomysł na życie. Obie uwielbiają dzieci, nowe wyzwania, nie stronią od ciężkiej pracy, ale przede wszystkim są przekonane, że stworzenie i prowadzenie takiej placówki to ich… powołanie. Kto z nimi rozmawiał o „Muchomorku”, ten nie mógł nie zauważyć ich zapału, błyszczących oczu, gdy opowiadają, co jeszcze chciałyby zrobić i – co najważniejsze – że są absolutnie przekonane, że to jest to i nie mają wątpliwości, że nie zabraknie im sił oraz codziennej, świeżej energii.
Koniec wakacji
2 września wypoczywający wcześniej na wakacjach w rekordowej liczbie przekroczą progi bojszowskich szkół i przedszkola. Do ostatnich dni korzystali z uroków wypoczynku - tak jak 90 z nich, którzy w końcu sierpnia spędzili tydzień na Mazurach.
- To są uczestnicy zajęć realizowanych przez cały rok w naszych placówkach – wyjaśnia Anna Młocek, kierownik GOPS-u. Po raz trzeci w ciągu ostatnich lat spędzali wakacje wypoczywając, bawiąc się i ucząc. Podzielni na dwie grupy – starszą i młodszą pływali na kajakach (spływ Pisą), uczyli windsurfingu, żeglowania, jeździli na rowerach.
Nagrodzeni strażacy
Andrzej Żołneczko i Aneta Krzemień z Bojszów Nowych zostali wyróżnieni jako autorzy kroniki w I Przeglądzie Kronik OSP Województwa Śląskiego.
Jednostka z Bojszów Nowych jako jedyna z powiatu bieruńsko-lędzińskiego wzięła udział w tym Przeglądzie. Ich kronika powstała w roku 1998.
Egzotyczne Bojszowy?
Każdy zakątek świata ma swoją egzotykę, którą tworzą klimat, przyroda i ludzka cywilizacja (kultura).
Historyczna Ziemia Pszczyńska, na której żyjemy, również ma swoją niepowtarzalną egzotykę, choć jej często nie dostrzegamy i nie doceniamy. Stworzył ją dogodny, bo umiarkowany klimat, żywa i bogata przyroda i przede wszystkim ręce, głowy i serca naszych ojców, ich wielowiekowa krzątanina na ziemi podarowanej im przez los.
ZBIGNIEW CICHY
Małgorzata i Józef Cichy, rodzice Zbigniewa, grali w moich filmach tworząc zespół „Bojszowskie Babeczki”. Potem powstał zespół „Bojszowianie”. W filmie „Full śmierci” grali na weselu w Teksasie wśród pól kukurydzy na bojszowskich Ślepiotach, którą zasiała bojszowska rolnicza spółdzielnia ubarwiając śpiewem i tańcem sceny do filmu.
Bojszowy mistrzem Polski
… i to w piłce nożnej. „Triumf Kopciuszka” – głosił duży tytuł na pierwszej stronie tygodnika „Piłka Nożna” w wydaniu z 2 sierpnia 1983 r. Minęło zatem niedawno 30 lat od czasu, gdy trampkarze LZS „Fortuna” Bojszowy zwyciężyli na X Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży we Wrocławiu. - To było niesamowite mistrzostwo – wspomina dziś Paweł Knopek, wówczas prezes klubu.
Wypalanie
Jak poinformował nas mł. bryg. Szczepan Komorowski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, sprawy, o których pisze nasz czytelnik, regulują przepisy zawarte w kilku aktach prawnych.
Pierwszym z nich jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Ostra jazda
- Uwielbiam prędkość, trudne przeszkody i te chwile, gdy adrenalina buzuje w moich żyłach. Skatepark, czyli miejsce, gdzie rower mogę oderwać od ziemi na dłuższy czas, to mój drugi dom. – mówi 17-letni Jakub Lysko z Bojszów.
Pisana sercem
Ta książka jest o radościach i boleściach ludzi stąd – zdradza autor we wstępie pisanym śląszczyzną. I tworzy od początku sielski, bajkowy obraz naszej ziemi, tak niezwykły, że tylko pisarze romantyczni gotowi byli na większe uwznioślenie. Ale dla nich to był podwód do „zgrania” z przyrodą pięknych losów ludzkich. Tu jest inaczej. Jak słusznie zauważa w przedmowie prof. dr hab. Jacek Lyszczyna „pod tym przejmującym pięknem ziemi i emocjami, które się z nim łączą, kryją się odsłaniane w kolejnych opowiadaniach tragedie, jakich nie szczędziła Ślązakom historia ostatniego stulecia i które kryją się w ludzkiej pamięci.”
Powiatowe zamiast gminnych
Nie doszły do skutku zaplanowane na połowę czerwca doroczne gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP naszej gminy. Dlatego 7 września na stadionie MK Lędziny rozegrane zostaną takie same zawody w randze powiatowej. Początek o godz. 9.30.Weźmie w nich udział siedemnaście drużyn ze wszystkich jednostek powiatu.
Więcej w papierowym wydaniu „Naszej Rodni”