Pierwsze prywatne
14 dzieci w wieku od 2 do 4 lat uczęszcza do pierwszego prywatnego punktu przedszkolnego „Muchomorek”, który powstał w gminie bojszowskiej. Budynek w którym się mieści, to jednorodzinny dom przystosowany do potrzeb dzieci.
Czym jest przemoc domowa?
Osoby doświadczające przemocy domowej często nie przyznają się do swojego problemu, nie szukając tym samym żadnej pomocy i pozostając ofiarą. Istnieje wiele instytucji, które specjalizują się w ochronie osób krzywdzonych. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, nie wstydź się prosić o pomoc. Problem ten dotyka wielu osób, nie musisz zostać z nim sam/sama.
Zbiórka wielkich gabarytów
Ulice: Jedlińska, Dolna, Równoległa, Mokra, Świętojańska, Ks. Grycmana, Wolska, Bratków, Wałowa, Wiślana, Skromna, Stawowa, Chłopska, Łęgowa, Kłosowa, Nasypowa, Bojszowska
28 października (poniedziałek) od godz. 600
Ulice: Żytnia, Olszynki, Podlesie, Lisia, Barć, Gromadzka, Sportowa, Jasna, Skrajna, Żubrów, Gilowicka, Strumykowa, Międzyrzeczna, Pomnikowa, Farska, Przeczna, Kopalniana, Łączna, Stalmacha, Domowa, Myśliwska, Fabryczna, Żwirowa, Al. Tomasza, Św. Jana, Spacerowa, Gwardzistów, Ceglana, Św. Józefa, Dworzysko, Polna
29 października (wtorek) od godz. 600
Ulice: Gaikowa, Bociania, Średnia, Kosmonautów, Szczęsna, Parkowa, Urocza, Szeroka, Równa, Nowa, Książęca, Gwarna, Bliska, Słoneczna, Wiosenna, Kwiatowa, Chmielna, Szyszkowa, Pancerniaków, Cicha, Ruchu Oporu, Kowola, Gościnna, Dąbrowskiej, Lipowa
30 października (środa) od godz. 600
Ulice: Sierpowa, Prosta, Cichy Kącik, Dąbrowa, Korzenicka, Wiklinowa, Dębowa, Społeczna, Kasztanowa, Kręta, Trzcinowa, Skośna, Złoty Łan, Zakątek, Rolnicza, Siewna, Grobla, Al. Ks. J. Popiełuszki, Barwna, Jodłowa, Leśna, Klubowa, Lawendowa, Szkolna, Ogrodnicza, Graniczna
31 października (czwartek) od godz. 600
Odpady należy wystawić przed posesje najpóźniej do godziny 600 w dniu zbiórki.
W ramach zbiórki odbierane będą: meble, wyposażenie domów, dywany, wykładziny, opony pojazdów osobowych (np.: z samochodów osobowych, rowerów, motocykli).
Nie będzie odbierany: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, elementy pokryć dachowych, elementy konstrukcyjne budowli i budynków (np.: słupki ogrodzeniowe, gruz budowlany), opony pojazdów ciężarowych lub rolniczych, inne elementy nie stanowiące wyposażenia domów (np.: opakowania po substancjach chemicznych, beczki, odpady niebezpieczne).
Bojszowy najlepsze
Zdecydowanym zwycięstwem drużyn pożarniczych z gminy bojszowskiej zakończyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze rozegrane w Lędzinach.
Był to sukces również frekwencyjny – na 14 startujących zespołów, aż 10 pochodziło z gminy Bojszowy. W najliczniej obsadzonej kategorii seniorów wygrał Świerczyniec, w grupie chłopców Bojszowy Nowe, wśród dziewcząt i kobiet Bojszowy. 6 września rywalizowano w dwóch konkurencjach: sztafecie 7 x 50 metrów z przeszkodami, a następnie w ćwiczeniach bojowych.
Strażacka olimpiada
Strażacy z OSP Bojszowy wraz z reprezentantami OSP Lędziny i OSP Imielin uczestniczyli 14 i 15 września w I Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej Strażaków OSP w Szczawnicy.
Zawody w przelewaniu wody
W ostatnią sobotę września na Trutowisku w murckowskich lasach młodzi strażacy z jednostek OSP naszego powiatu rozegrali strażacką spartakiadę Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wystąpiło 6 jednostek, w tym trzy z naszej gminy: z OSP Bojszowy, Bojszowy Nowe i Międzyrzecze. Szóstkę uzupełniały Czarnuchowice, Chełm Śląski i Lędziny.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Jesiyń dobry czas na klechdy
Nastała już jesiyń. Od downa to dobry czas na rozprowki o straszkach. Chcymy wōm przedstawić dwie historyje, kiere kiedyś ôpedziała nōm Maria Duda z Chmielnika.
Rewelacyjny początek sezonu
Takiego otwarcia i pierwszej połowy sezonu GTS nie miał od lat: 18 punktów w 9 meczach i 4 miejsce w tabeli IV ligi! Przypomnijmy, że przed rokiem w całej rundzie jesiennej, (czyli w 15 meczach) bojszowianie zdobyli zaledwie 12 punktów.
Skat sportowy w Bojszowach
Po kilkunastu latach nieobecności skat sportowy wrócił do Bojszów. 6-osobowa grupa inicjatywna, której zależało na tym, aby w Bojszowach istniał skat zrzeszony w Polskim Związku Skatowym, doprowadziła do założenia sekcji skatowej Gminnego Towarzystwa Sportowego.
Pisarka rodem z Bojszów
Magdalena Zarębska jest autorką 8 książek, głównie dla dzieci. Za jedną z nich pt. „Kaktus na parapecie” w ubiegłym roku była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Jej ostatnia książka – „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali” miała swoją premierę podczas wrześniowych targów książki w katowickim Spodku.
NIEZAPOMNIANI AKTORZY MOICH FILMÓW - Dwie ERNY
Dwie Erny: Biedroń i Losko to są nierozłączne aktorki grające moich filmach. Nigdy nie odmówiły, kiedy były potrzebne. Przychodziły na plan w swoich śląskich strojach i zawsze brały ze sobą swoich chłopów.
Z Panem Bogiem pod rękę
Kończy się msza św. W niedziele i ważniejsze uroczystości wychodzi ks. proboszcz i odczytuje ogłoszenia parafialne. Po co takie zwykłe sprawy podczas Najświętszej Ofiary? Po co mieszać doczesność z Niebem?
Arab, Żydówka, Romka i Polacy
Aiub Abu Mdegam – Beduin żyjący w Izraelu i Dina Feldman - przedstawicielka społeczności żydowskiej, Sonia z Chorzowa, reprezentująca mniejszość romską w Polsce i Aleksandra Biernacka – pracująca w Gdańsku, ale rodem z Bojszów Nowych oraz kilkoro młodych ludzi z Bojszów. Wszyscy spotkali się 27 września w bibliotece bojszowskiej.
Piłki zamiast krzesełek
Szkoła Podstawowa w Bojszowach wprowadziła w tym roku szkolnym nowość dla pierwszaków: piłki do siedzenia zamiast krzeseł. Taki sprzęt trafił do klasy złożonej z samych 6-latków, która liczy 15 dzieci.
Spotkanie z policjantem
Uczniowie klas pierwszych 17 września spotkali się z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Przeprowadził on prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pomogli powodzianom z Czech
Teresa Plocowa i Martyna Gasserowa są uczennicami szkoły w czeskim mieście Usti nad Łabą. Nazwiska te zapewne nic nam nie mówią. Nie znają ich też uczniowie i nauczyciele bojszowskiego gimnazjum, jednak gdy w czerwcu dowiedzieli się o potężnej powodzi, która nawiedziła dużą część Czech, postanowili pomóc uczniom z tego czeskiego miasta.
Integracja pierwszaków
- Rajd był potrzebny, bo dzięki niemu mogliśmy się lepiej poznać; poza tym było bardzo zabawnie – ocenia Wiktoria Gajda z klasy Id, która podobnie jak prawie dziewięćdziesięcioro uczniów pierwszych klas gimnazjum, wzięła udział w rajdzie integracyjnym, który odbył się 5 września. Uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli sprzed budynku gimnazjum do restauracji Grof.
Będzie walka o krupnioka?
12 zawodników z 6 miejscowości stanęło do walki o tenisowy Puchar Marka (organizatorem był Marek Kumor z Międzyrzecza). Pojedynki rozgrywano w 2 grupach (systemem „każdy z każdym” - tzw. super tiebreake).
Nie wzrosną podatki?
- Wystąpię do Rady Gminy, proponując na rok 2014 niepodwyższanie stawek podatkowych od nieruchomości i od środków transportu – zapowiedział wójt Henryk Utrata na dożynkowym spotkaniu z rolnikami, które odbyło się w Bojszowach Nowych. Decyzja w tej sprawie będzie należała do radnych, którzy zwykle pod koniec roku podejmują uchwały w sprawie stawek podatków lokalnych.
Bojszowy wędkują
Wędkarze dwukrotnie spotykali się na zawodach zorganizowanych na łowisku „Jedliniok”.
Najpierw 31 sierpnia odbyły się coroczne rodzinne zawody spławikowe.
Ważne numery: 112, 887, 998, 999
W połowie października planowane jest przekierunkowanie Europejskiego Numeru Alarmowego 112 z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Przyjęte tam zgłoszenie zostanie następnie przesłane drogą elektroniczną do odpowiedniej służby ratunkowej zlokalizowanej najbliżej miejsca zdarzenia – informuje Urząd Gminy w Bojszowach.
Opłata za śmieci
15 sierpnia upłynął pierwszy termin płacenia za śmieci odebrane w lipcu. Przeważająca liczba mieszkańców (95%) dokonała tej płatności. Natomiast za sierpień uregulowano tylko 86% należności (termin płatności minął 15 września).
Ile worków
W gminie Bojszowy śmieci odbierane są z 1654 nieruchomości od ponad 6,7 tys. mieszkańców. Tymczasem wedle danych urzędowych gminę zamieszkuje na stałe, natomiast osób jest zameldowanych czasowo. Cześć zameldowanych zapewne dłuższy czas przebywa za granicą albo studiuje. Stąd mniejsza liczba deklarujących, że wytwarzają odpady od liczby mieszkańców.
Bracia w czołówce
Szymon i Rafał Biolikowie zajmowali w tym roku wysokie miejsca w zawodach lekkoatletycznych biegaczy. Ostatnio Rafał na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi zdobył trzecie miejsce na dystansie 1500 m.
Młodzi tenisiści
Bojszowianin Wojciech Liszka zajął 1 miejsce, a jego brat Piotr 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej podczas zawodów w Pszczynie. Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy odbył się w ostatni weekend września.
Pogodki
„Każdy stary ma przywary” - takich i wiele innych powiedzeń (pogódek, przysłów) mamy w swej pamięci, że nawet sobie tego nie uświadamiamy. Gdzieś usłyszeliśmy (przeważnie od rodziców, dziadków) zapamiętaliśmy, raz i drugi użyliśmy.
Siłownia i zajęcia fotograficzno-filmowe
Między gimnazjum a budynkiem szkoły podstawowej w Bojszowach powstanie siłownia na wolnym powietrzu. Pieniądze na ten cel zdobył Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Więcej w wydaniu papierowym.