Stara droga – nowe znaki
Generalny remont ul. Świętego Jana spowodował, że pojawiło się na niej nowe oznakowanie – do tej pory nie stosowane nie tylko na tej ulicy ale i w gminie Bojszowy.
Na tym odcinku ulicy, który posiada chodnik, pojawił się niebieski znak „droga dla pieszych” (C-16), który wzbogacono tabliczką z napisem „nie dotyczy” i rysunkiem roweru (T-22). Takie zestawienie znaków oznacza, że piesi muszą poruszać się wyłącznie chodnikiem, natomiast rowerzyści mogą korzystać zarówno z chodnika jak i z jezdni – wybór należy do rowerzystów.
Na odcinku ulicy bez chodnika (między ul. Gościnną a ul. Jedlińską oraz na odcinku ul. Świętego Jana przy ul. Pancerniaków) pojawiły się znaki „strefa zamieszkania” (D-40) i „koniec strefy zamieszkania” (D-41). Stosuje się je w celu oznakowania ustalonej strefy zamieszkania, w której obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, czyli:
a) prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
b) prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
c) zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
Z powyższego wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów (a tak jest na każdym z tych odcinków), parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne. Głównym celem strefy zamieszkania jest chronienie pieszego.
Omówione zasady są zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220, poz. 2181 z późn. zm.) ug
15 lat powiatu
Najważniejsze jest to, że mam troje dzieci – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister Rozwoju Regionalnego, po wysłuchaniu długiej listy swoich zasług podczas powiatowego święta, które odbyło się 15 listopada.
Punkt zbiórki odpadów
Otwarcie PSZOK-u czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przewidziane jest około 18-20 grudnia – poinformował nas Andrzej Mąkinia, dyrektor ds. Gospodarki Odpadami w spółce „Master”. Zgodnie z umową „Master” ma czas do 28 grudnia na uruchomienie PSZOK-u. Punkt ten powstaje za oczyszczalnią ścieków przy ul. Gościnnej w Bojszowach (wjazd przez oczyszczalnię).
Złote i diamentowe
Jubilatów świętujących w tym roku 50-lecie związku małżeńskiego jest 11, natomiast 2 pary doczekały 60-lecia wspólnego życia. Wójt Henryk Utrata spotkał się z nimi 14 listopada w Świerczyńcu. Pierwszych udekorował prezydenckimi Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, a wszystkim wręczył bukiety kwiatów i kosze z upominkami.
Kolekcjonują nagrody
Po raz czwarty „Bojszowianie" zdobyli nagrodę na X Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. M. Cieśli, który odbył się w Suszcu. Tym razem było to trzecie miejsce. Regulamin tego turnieju jest szczególny, gdyż to organizatorzy w dużym stopniu decydują, co przedstawią na scenie zespoły. – Musieliśmy 3 listopada zaprezentować trzy utwory – relacjonuje Wiktor Sporyś, kierownik „Bojszowian.
ALEKSANDRA KUBECZKO
Pamiętam, jak szukaliśmy do kogoś, kto zagrałby rolę Meksykanki. Była to w filmie „Dwaj z Teksasu” żona Marcina Mroza - wyjętego spod prawa śląskiego bandyty, którego grał Grzegorz Zlezarczyk. Daliśmy ogłoszenie w „Rodni”, że poszukujemy „Meksykanki znad Korzyńca” - wtedy zjawiła się Ola.
Urodę odziedziczyła po babci, która jest Włoszką, a ożenił się z nią bojszowianin, który był we Włoszech jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych generała Andersa.
Rządzili humaniści
Listopad upłynął w bojszowskim gimnazjum pod znakiem przedmiotów humanistycznych. Wbrew powszechnym (i nieprawdziwym) opiniom uczniowie i nauczyciele udowadniali, że język polski, historia czy wiedza o społeczeństwie to dziedziny, bez których we współczesnym świecie trudno się obejść.
Przez cały miesiąc uczniowie brali udział w konkursach. Odgadywali znaczenie związków frazeologicznych, odpowiadali na pytania o bohaterów lektur i znane postaci historyczne, sprawdzali się w konkursie ortograficznym.
Podsumowanie rundy
Szkoda że się skończył sezon – mógł trwać do końca listopada – zauważa Marcin Bereza, trener GTS-u, gdy po kilku słabszych meczach w październiku, w listopadzie jego piłkarze byli „na fali”, odnosząc dwa zwycięstwa: z KS Wisła 6:2 i z Drzewiarzem Jasienica 2:1.
Zdobycie w jednej rundzie 29 punktów w 16 meczach to wynik jeszcze nieodnotowany przez GTS w dotychczasowych występach w IV lidze.
Moje kolędowanie
Najpopularniejszą kolędą świata jest oczywiście austriacka „Cicha noc”, a najstarszą polską, spisaną przez Jana Szczeknę, spowiednika królowej Jadwigi, jest utwór z 1424 roku, zaczynający się od słów „Zdrów bądź królu anielski k nam na świat w ciele przyszły”. Także jedną z najstarszych kolęd jest „Anioł pasterzom mówił”. Natomiast najpopularniejszą polską pieśń „Bóg się rodzi”.
Konkurs z pisarzem
Łukasz Wierzbicki, autor książek podróżniczych, wystąpił jako juror w konkursie czytelniczym, który odbył się w Świerczyńcu. 29 października trzy trzyosobowe drużyny z gminnych szkół podstawowych wykazywały się znajomością książki „Afryka Kazika”, którą napisał juror. W wyniku kilkurundowych zmagań najlepsza okazała się reprezentacja szkoły z Bojszów w składzie: Hanna Biernacka, Emilia Wybraniec i Julia Kozakiewicz, drugie miejsce zajęli uczniowie z Międzyrzecza (Marta Wleklińska, Franciszek Janosz i Maciej Nych), a trzecie ze Świerczyńca - Klaudia Rogalska, Patrycja Wojtala i Emilia Cywińska.
Nowa kopalnia?
Złoże węgla kamiennego wielkości 1 mld ton na terenie gmin Pszczyna, Bojszowy i Kobiór chcą eksploatować prywatni inwestorzy. Są to europejskie fundusze inwestycyjne oraz fundusz Arka.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Idõm Gody – cieszmy sie
Downij te Godni Świynta były wesołe a wesołe! Niy było radiokõw, telewizorõw, komputerõw i inkszego klamorstwa, kiere, jak dzisio przedstawiało fałszywy świat. Tõż ludzie sie sami sobõm cieszyli. Piyrsze Świynto siedziało sie w doma z rodzinõm.
WILIJO U NOS
Opowieści mojej mamy
Tej Wilije to my czekali cały rok. A ino my pragnyli, żeby spadło dużo śniega i chycił mróz. Wtynczos tyn dziyń był jak wyśniono bojka.
Wczas rano, zanim my, dzieci wyszli do kościoła na roroty, tata z ujkiym szli zawdy nad Korzyniec ku naszej łące. Łoni tam mieli taki swoji miejsca, kaj chytali ryby. Rąbali lód i bez przerymbel podorywkom, abo kasarkiym wyciągali świyże ryby na tom Wilijom.
Jak my przylecieli z rorót, to sie już łoba grzoli przy piecu. Skyrtali ryby i grzoli sie.
1111 metrów
Zorientowałem się, że Święto Niepodległości obchodzone11 listopada jest stosunkowo mało znane, dlatego dwie jedynki uczyniłem motywem przewodnim tego rekreacyjnego spotkania i zawodów – powiedział nam Marek Kumor, który 11.11 o godz. 11.11 zorganizował bieg w Międzyrzeczu bieg na 1111 metrów. Oprócz biegu były też rozgrywki w piłkę nożną czy tenisa.
10 lat po gimnazjum
Tak jak przed rokiem, również gimnazjaliści z rocznika 1987 postanowili spotkać się 10 lat po ukończeniu szkoły. 30 listopada najpierw odbyła się msza św. w bojszowskim kościele. Odprawił ją ks. Andrzej Maślanka, dla którego była to również okazja do przypomnienia, że gdy 11 lat temu przybył do Bojszów, miał okazję uczyć religii w klasach trzecich – czyli świętujących obecnie 10-lecie absolwentów.
Śniadanie daje moc
Aby wpoić dzieciom potrzebę spożywania wartościowego śniadania szkoła w Międzyrzeczu przystąpiła do programu „Śniadanie daje moc”. W tym celu odbywały się zajęcia z pielęgniarką i pedagogiem szkolnym, podczas których dzieci dowiedziały się, jak zdrowo się odżywiać. Poświęcono temu tematowi również lekcje. Zwieńczeniem był konkurs, który zorganizowano dla uczniów klas I – III. Dzieci w grupach rozwiązywały krzyżówkę z hasłem „Jedz zdrowo!”, układały z puzzli piramidę żywieniową oraz z rozsypanki wyrazowej zdania na temat „Co daje zdrowe jedzenie”, rysowały ulubiony owoc i wypisywały przykłady niezdrowej żywności.
Wójt, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojszowach oraz pielęgniarka wzięli udział w akcji
Śniadanie Daje Moc czyli zjedli wspólne śniadanie z uczniami szkoły podstawowej w Bojszowach.
W złotej setce
Magdalena Kotas z klasy 3b (opiekunka Beata Dziurdzia) oraz Marlena Krawczyk, absolwentka szkoły podstawowej w Bojszowach (opiekunka Gabriela Rozmus), napisały wiersze, które znalazły się w finałowej złotej setce najpiękniejszych wierszy X Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i gimnazjów.
Najmłodsi uczą się wolontariatu
W październiku mali wolontariusze ze szkoły w Świerczyńcu, na znak solidarności z ideą opieki paliatywnej, sadzili cebulki żonkili, które zakwitną wiosną. Wolontariuszki z tyskiego hospicjum im. św. Kaliksta odwiedziły szkołę 30 października.
Więcej w papierowym wydaniu gazety