Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W lutowym wydaniu „Naszej Rodni”

Nowa biblioteka – centrum kultury

W tym roku rozpocznie się rozbudowa gminnej biblioteki, która pozwoli na stworzenie w tym miejscu centrum kultury. - Nowe pomieszczenia biblioteki dają szansę na rozwój kultury w naszej gminie oraz łatwiejszy dostęp do niej dla mieszkańców – mówi Izabela Piętka, która kieruje placówką.
 
Reggae ze Świerczyńca
Górnik, kierowca, muzyk grający na weselach, bezrobotni czasowo pracujący za granicą, studenci: ekonomii, transportu, muzyki jazzowej oraz absolwent filologii angielskiej – takie są zawody i kierunki studiów muzyków zespołu „Baobab”. - Nie gramy naszej muzyki dla pieniędzy, chcemy, by się ludzie przy niej dobrze bawili, by się podobała – mówi Bartosz Wiśniewski ze Świerczyńca, lider zespołu.
 
Bieg pamięci
Kilkanaście stopni mrozu, śnieg i dokuczliwy wiatr nie odstraszyły kilkudziesięciu biegaczy, którzy pokonali 16-kilometrową trasę od Oświęcimia do Bojszów.   W ten sposób uczcili 69. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz–Birkenau.
Bieg ten od kilku lat odbywa się na ternie Oświęcimia, a po raz pierwszy prowadził do Bojszów. Do tej pory uczestnicy czcili w ten sposób pamięć Józefa Nojego znakomitego przedwojennego długodystansowca, który rywalizował z Kusocińskim. Tym razem miał on drugiego patrona związanego z Bojszowami Augusta Kowalczyka.
 
Radni przyjęli budżet
Dochody w wysokości niemal 26 mln zł, a wydatki o ponad 1,7 mln zł wyższe – taki budżet większością głosów zaakceptowali radni na sesji, która odbyła się 17 stycznia.
- W tym roku przyjmujemy budżet później niż w ubiegłym (co było związane z emisją obligacji), ale w ustawowym terminie czyli przed końcem stycznia – powiedział na sesji wójt Henryk Utrata.
 
Szkocki aktor uczył angielskiego
W styczniu przyjechał do bojszowskiego gimnazjum Simeon Wren – dyplomowany aktor (ukończył Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow). Jest on również native-speakerem, czyli nauczycielem języka angielskiego, mieszkającym i pracujący od kilku lat w Bielsku-Białej.
 
W świetlicach, klubach i na feriach 
Dzieci, które na co dzień uczęszczają do świetlic środowiskowych, spotkały się tradycyjnie ze Św. Mikołajem. Zanim jednak dotarł on szczęśliwie z workiem prezentów do licznej gromady wyczekujących, wspólnie obejrzano spektakl teatralny „W pracowni Św. Mikołaja”. Mikołaj był tak dobry, że nie zapomniał i o młodzieży z klubów młodzieżowych.
 
Nie było monotonnie
Tegoroczny Przegląd Zespołów Kolędowych zapisał się jako jeden z najbardziej różnorodnych pod względem repertuaru. 15 zespołów występujących w nowobojszowskiej świątyni, a reprezentujących powiaty: pszczyński, oświęcimski oraz bieruńsko-lędziński, przedstawiło tak odmienny repertuar, że publiczność nie mogła narzekać na monotonię występów.
 
Wielki Gatsby w szkole
Lipdub to teledysk nakręcony jednym ujęciem kamery – bez montażu. Operator zwykle jest w ruchu, by nadać dynamiki filmowi. Uczestnicy poruszają ustami, naśladując śpiew wykonawców oryginalnego utworu. Od kliku lat to bardzo modny sposób zabawy, w której biorą udział różne grupy ludzi – również uczniowie.
Swojego lipduba postanowili zrealizować licealiści z Bierunia Starego. Jedną z głównych organizatorek ale i wykonawczyń tego pomysłu była Aneta Czyrwik ze Świerczyńca. 
 
Śląski Panteon Zgody
Z inicjatywy „Dziennika Zachodniego” powstaje panteon najbardziej zasłużonych dla ziemi śląskiej postaci. O przedstawienie swoich 10 typów poproszono jedynego przedstawiciela naszej gminy, p. Alojzego Lysko. Ponieważ jego nominacje były opublikowane w gazecie tylko fragmentarycznie, więc dla ścisłości przedstawiamy pełny tekst uzasadnienia zaproponowanych przez niego Górnoślązaków – (nieżyjących, bo tak pierwotnie ustalono).
 
AUGUSTYN NORAS
Augustyn Noras do moich filmów przyszedł za namową Tomka Rogalskiego, bo „nam smarkaczom”, jak mawiał, nie wierzył, że możemy robić filmy.
W moim filmie „Wolny człowiek” zagrał żołnierza US Army, który zapędza ostatnich Indian do rezerwatu. Robił w nim wrażenie jakby był dzielnym weteranem wojen, bo naprawdę nie miał ręki.
 
Gospodarze byli gościnni
Ostatnie dwa miejsca w jubileuszowym X Memoriale im. Henryka Jasińskiego zajęły drużyny z Bojszów. Do rozgrywek na zasadzie „każdy z każdym” przystąpiło pięć zespołów. Każdy zaś pojedynek piłkarski trwał piętnaście minut. I nawet tak krótki okres czasu obfitował w bramki - podczas jednego meczu strzelono aż siedem.
 
Turniej Wiedzy Pożarniczej
Dwuetapowy przebieg będzie miała tegoroczna edycja Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej pn. „Młodzież zapobiega pożarom”. Tak postanowili organizatorzy, którzy spotkali się w styczniu.
 
Przedszkolacy babciom i dziadkom
Z nadejściem nowego roku przedszkolacy z zapałem zabrali się do przygotowań obchodów Dnia Babci i Dziadka. Czasu było niewiele, ale wszystko zostało zapięte na ostatni guzik.
Z babciami i dziadkami na wesoło
Obchody Dnia Babci i Dziadka w szkole w Świerczyńcu przygotowywane były długo i starannie. A któż lepiej rozbawi dziadków, jak występujące na scenie wnuki?
 
Pszczelarze im. ks. Spendla
Na pierwszą niedzielę stycznia pszczelarze z bojszowskiego koła Śląskiego Związku Pszczelarskiego, któremu prezesuje Kazimierz Wiśniowski, wyznaczyli sobie doroczne spotkanie opłatkowe. Miejscem był „Park Dworski”, którego nieodpłatnie udzielił jego właściciel. Lokal wykorzystywany jest również do bieżącej działalności koła.
 
Spotkanie rocznika
Spotkanie rocznika 1963 z Bojszów Nowych, Międzyrzecza i Świerczyńca odbyło się 11 stycznia w klubie „Sabrex” w Świerczyńcu. Poprzednie odbyło się 15 lat wcześniej – w roku 1998, czyli 20 lat po ukończeniu nauki w szkole podstawowej. 
Doroczne spotkanie seniorów
Już 23! Pierwsze odbyło sie w grudniu 1991 roku w sali RSP w Bojszowach i miało formułę wigilii. Uczestniczyło w nim nie więcej niż kilkudziesięciu najstarszych mieszkańców dopiero co odrodzonej gminy.
 
Zwycięskie drużyny
Drużyny dziewcząt i chłopców ze szkoły podstawowej w Bojszowach zwyciężyły w powiatowych zawodach w koszykówce, które 16 stycznia odbyły się w Lędzinach.
 
Świerczyniec w drużynie „Szlachetnej Paczki”
- Gdy podjechałam autem pod dom rodziny pana Piotra, Krzyś już wyczekiwał przy oknie. Gdy nas zobaczył, machał i krzyczał z radości tak głośno, że słyszałam go, wychodząc z auta - tymi słowami wolontariuszka rozpoczęła relację z przekazania darów potrzebującej rodzinie.
 
Znawcy Wielkiej Brytanii
Julia Rupik i Wojciech Berkop, uczniowie szkoły w Świerczyńcu wygrali w III Powiatowym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii, wyprzedzając pozostałe drużyny sporą liczbą punktów.
 
Tajemnica Gołysa
12 stycznia 1945 roku radziecki 1 Front Ukraiński rozpoczyna operację sandomiersko-śląską, która była częścią operacji wiślańsko-odrzańskiej. Natomiast lotnictwo radzieckie w tym czasie prowadzi zmasowane naloty na obiekty militarne i przemysłowe, próbując sparaliżować niemieckie tyły. Wieczorem 19 stycznia 1945 roku siłami dwóch korpusów powietrznych lotnicy radzieccy wyruszają z zadaniem zbombardowania węzła kolejowego w Morawskiej Ostrawie.
 
Więcej w papierowym wydaniu gazety
 




Utworzony:2014-01-31 11:24:53
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |