Letnie inwestycje
Budowa przedszkola ze żłobkiem, rozbudowa biblioteki i remonty dróg, które w rzeczywistości są potężnymi inwestycjami - tak wygląda to lato w gminie Bojszowy. Na już rozpoczęte roboty z kasy gminnej wydanych zostanie kilkanaście milionów.
Bojszowianie się podobają
Bojszowianie po raz kolejny zaprezentowali się na scenach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej (ostatni raz 2 sierpnia w Szczyrku). – Podczas występu w Oświęcimiu musieliśmy bisować – relacjonuje Wiktor Sporyś, kierownik zespołu.
W dniu urodzin
Anna Michnol z Bojszów Górnych to w naszej gminie już czwarta w tym roku osoba, która ukończyła dziewięćdziesiąt lat życia. W dniu urodzin odwiedzili ją wójt Henryk Utrata w towarzystwie Agnieszki Radwańskiej, kierownika bojszowskiego USC.
Jak sobie radzić z konfliktem?
W sytuacji, w której strony będące w konflikcie nie mogą sobie poradzić z dzielącymi je różnicami, możliwe jest podjęcie mediacji. Mediacje to rozmowa stron, w trakcie której dąży się do rozwiązania konfliktu i znalezienia porozumienia. Gdy zostanie ono wypracowane przez strony w obecności mediatora, jest wówczas akceptowalne i satysfakcjonujące dla uczestników mediacji.
Od biwaku po Mazury
„Lato w Gminie Bojszowy” to propozycja spędzenia wolnego czasu dla najmłodszych mieszkańców gminy. Przez całe wakacje w godzinach od 9. do 13. prowadzone są zajęcia w świetlicach środowiskowych. W lipcu odbywały się w Świerczyńcu oraz Międzyrzeczu, a w sierpniu zaplanowano je w Jedlinie oraz Bojszowach.
Póki żyjemy – pamiętamy
1 sierpnia tego roku mija sto lat od wybuchu pierwszej wojny światowej zwanej Wielką Wojną lub Rzezią Narodów. Historia tej wojny - a w niej losy naszych rodaków – została prawie zapomniana. Powodów tego jest wiele.
Nudzi się!
Wakacje w pełni, do ich zakończenia jeszcze prawie miesiąc, a już co jakiś czas słychać utyskiwania małolatów: nudzi mi się. Kto, jak kto, ale obecne pokolenie nie może narzekać na brak jakichkolwiek zabaw, atrakcji, programów, imprez. Starsi, urodzeni zaraz po wojnie, jak i ci z lat sześćdziesiątych mogliby ponarzekać i to mocno, no i mieli by ku temu powody.
JAN DROZDEK
Janek zagrał w filmowej trylogii „Szlakiem bezprawia”, choć Jankiem trudno go nazwać, bo to chłop potężny jak wielkolud. Wtedy udzielał się w zapasach sportowych i kładł na łopatki polskich mistrzów. Kontuzja sprawiła, że musiał zrezygnować ze sportu. Kiedy werbowano ochronę hotelu „Tychy”, Janek się spóźnił i już wybrano kilku, ale gdy się zjawił, wszystkich zwolniono, bo wystarczył on jeden.
Bił rekordy życiowe
W pierwszej połowie lipca Maciej Mołdrzyk był na zgrupowaniu kadry pływackiej w Gliwicach przed mistrzostwami Polski juniorów. Odbyły się one od 18 do 20 lipca. Maciej startował w nich na dystansach 50 m stylem dowolnym, 50,100 i 200 m stylem grzbietowym.
Siyrpiyń – ciyrpiyń
Kiejsik to był miesiōnc wielgij mordyngi. Robota goniła robota. Kajś niy wejrzoł, trzeja było ugibać rynkowy i zganobiać.
Przy chałpie w ôgrōdku wysyp ôgōrkōw – trzeja kisić w bōnclokach, w drzywkach. Na stromikach pełno ôwocu, aże sie gałynzie łōmiōm – trzeja suszyć na pieczki, zaprawiać na kompot.
Droga ekspresowa
Mające już 10-letnią historię planowanie budowy drogi ekspresowej S1 (od Mysłowic przez Imielin, Lędziny, Nowy Bieruń, Bojszowy i dalej do Bielska-Białej wkroczyło na kolejny etap.
Solidarna szkoła
„Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskie Centrum Solidarności mają zaszczyt przyznać Gminnemu Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Roku Jubileuszowego w Bojszowach certyfikat „Solidarnej Szkoły" za działania podejmowane przez społeczność szkolną w roku szkolnym 2013/2014” – tak zaczyna się pismo, które w lipcu nadeszło na adres gimnazjum.
Pizza po angielsku
Obóz językowy w Londynie, najwyższe wyniki z egzaminu gimnazjalnego i zwycięstwa w konkursach – takie są rezultaty udziału uczniów w programie Youngster finansowanym w części przez Fundację Rozwoju Wsi Polskiej i gminę Bojszowy. Od trzech lat prowadzony jest w gimnazjum. Co tydzień odbywały się 3 dodatkowe godziny zajęć z języka angielskiego prowadzone w kilkunastoosobowych grupach. Zajęcia nie są obowiązkowe – grupy tworzy się ze zgłaszających się uczniów.
Rok w świetlicy szkolnej
Ponad 160 dzieci uczęszczało na zajęcia świetlicowe w bojszowskiej szkole podstawowej. Ze stałej opieki korzystali przede wszystkim uczniowie z klas 1-3. Natomiast dzieci z klas starszych uczestniczyły w Świetlicowej Akademii Sztuki.
80 lat temu
Przed wojną pielgrzymki mężów katolickich z parafii bojszowskiej na odpust św. Jacka w Oświęcimiu nie były może tradycją, ale bodaj w dwu latach
się jednak odbyły. Ta, którą pokazuje zdjęcie, miała miejsce w 1935 roku.
Nowe zasady zbiórek
18 lipca weszła w życie nowa ustawa o zbiórkach publicznych. Zwiększa ona dostępność informacji o zbiórkach dla wszystkich obywateli, o tym, kto i na jakie cele zbiera środki. Wprowadza też elektroniczną, sprawną formę zgłaszania zbiórek.
Więcej w papierowym wydaniu gazety