Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W październikowym wydaniu „Naszej Rodni”


 
Wygrał Świerczyniec
Zaledwie pół sekundy dzieliło najlepszych strażaków ze Świerczyńca od drugiej drużyny, którą byli ochotnicy z Bojszów. Tak zacięta rywalizacja rozegrała się   podczas gminnych zawodów pożarniczych, które odbyły się 13 września w Świerczyńcu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podczas zawodów powiatowych w Lędzinach rywalizacja była jeszcze bardziej wyrównana. Obie drużyny zdobyły tyle samo punktów i o zwycięstwie Świerczyńca zdecydował lepszy czas w ćwiczeniach bojowych.
 
Obrazki nie tylko z wystawy
Trudno dziś odtworzyć życie i okoliczności śmierci naszych dziadków i pradziadków, którzy zginęli na frontach pierwszej wojny światowej. Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z takich prób i na zawsze zapomnieć. Zapomnieć nam nie wolno! Mamy obowiązek wyciągnąć z ich doświadczeń, z cierpienia i śmierci naukę, jak żyć na tej ziemi, jak mają żyć nasze dzieci i wnuki. Wystawa pt. „To byli nasi dziadkowie” eksponowana w Gminnym Gimnazjum od 6 do 17 października ma dla nas być nie tylko wyrazem pamięci o tamtym pokoleniu, ale i wymownym memento: na Górnym Śląsku życie nie jest niekończącą sie sielanką. Tu ludzkie losy zawsze były poddane ciężkim próbom, były pokręcone i mogą być w przyszłości pokręcone. Trzeba być na to przygotowanym.
 
Rozmowa z Piotrem Czarnynogą, radnym wojewódzkim
- Jakby Pan podsumował swoją działalność radnego wojewódzkiego?
- Chciałbym najpierw zwrócić uwagę, że przez ostatnie cztery lata byłem jedynym przedstawicielem naszego powiatu w sejmiku (a przez pewien czas również Tychów i
Mysłowic w okręgu wyborczym obejmującym jeszcze Katowice).
 
Zawody akrobacyjne
25 uczestników z 35 samolotami stawiło się na starcie powiatowych zawodów modeli akrobacyjnych. Odbyły się one 6 września w Bojszowach. Mimo powiatowego charakteru rywalizacji zawodnicy przybyli również z Tychów, Katowic, Czeladzi, Bielska-Białej, Kęt, Mikołowa, Sosnowca, Orzesza i Bobrownik.
 
JÓZEF LYSKO
Paweł Lysko – Szymek, bo tu się zawsze godało „do Szymka”, był na wojnie z moim ojcem Augustem. Kiedy wrócili od Andersa z Włoch, to zawsze robił nom na polu, bo miał ładne, mocne konie. Ja od dziecka pamiętam te roboty polne i zawsze mi się podobały jego konie. Kiedy zacząłem kręcić filmy, przypomniałem sobie wesele u Sztolki na Nowych Bojszowach.
 
Gimnazjaliści na rajdzie
- Na rajdzie bardzo mi się podobało. Dzięki różnym zabawom zintegrowaliśmy się. Najbardziej podobało mi się zbieranie szyszek, podczas którego wszyscy współpracowaliśmy – to opinia Julii Kownackiej, uczennicy klasy pierwszej, która dobrze podsumowuje to, na co w bojszowskim gimnazjum kładzie się nacisk. Współpraca i integracja uczniów jest jednymi z priorytetów szkoły.
 
 Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Nasza plesōwka
Bez Wiosna Ludōw był ponoś ôkropny bajzel. Kożdy robił, co chcioł. A w lasach? Szkoda godać – niy trefiłeś żodnego zwierza. Wszystko wyłowili rabczyki. Dopiyro w 1855 roku, jak ksiystwo pszczyński przejōn Jan Henryk XI Hochberg, zrobili trocha ôrdnōngu. Lasy pogrodzili, zakozali gonōw na koniach, a nakozali nagōnki piechty.
 
Pierwszy piłkarski krok
12 drużyn z 12 gmin wystąpiło w I Memoriale im. Karola Grzesika, który odbył się w Bojszowach. Zawodnicy - dziewczynki i chłopcy urodzeni w 2004 roku i młodsi z Bierunia, Bojszów, Chełmu Śląskiego, Kobióra, Lędzin, Łazisk, Miedźnej, Orzesza, Pawłowic, Pszczyny, Tychów i Wyr.
 
Tłumów nie było
Około dwudziestu osób przybyło 12 września na konferencję poświęconą budowie elektrowni węglowej w sąsiedniej Woli zatytułowano ją: Planowana elektrownia Czeczott – szansa czy zagrożenie dla społeczności Gminy Bojszowy?” Niewątpliwy wpływ na frekwencję miała burza i obfity deszcz na krótko przed jej rozpoczęciem.
 
Zawody rodzinne
Piękny 56-centymetrowy leszcz złowiony przez rodzinę Jasińskich był ozdobą spławikowych zawodów rodzinnych, które odbyły się 30 sierpnia w Jedlinie.
W rywalizacji brało udział 29 rodzin składających się z 80 osób.
 
Stulatka z Międzyrzecza
W ostatnią sobotę września międzyrzeckie fojermany świętowały jubileusz stulecia straży pożarnej. Uroczystości rozpoczęła Msza św., sprawowana przez ks. proboszcza Tadeusza Adamczyka i ks. Michała Palowskiego, kapelana strażaków powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Po nabożeństwie na placu przed budynkiem jednostki odbyła się świecka część uroczystości.
 
Stypendium premiera
Karolina Biela ze Świerczyńca jako najlepsza uczennica Technikum Ekonomicznego w Bieruniu otrzymała stypendium premiera za wyniki uzyskane w ubiegłym roku szkolnym. Średnia ocen na jej świadectwie z wyróżnieniem wyniosła 5,28. Rywalizacja o najlepszy wynik była zacięta, gdyż konkurent Karoliny uzyskał średnią gorszą zaledwie o 0,02.
 
Książka o zespole
„Bojszowianie 1961 – 2013” to historia Zespołu Folklorystycznego „Bojszowianie” napisana przez Grzegorza Sztolera. 23 września w sali przy OSP Świerczyniec odbyła się promocja książki. Wydawnictwo liczące 168 stron jest bogato ilustrowane fotografiami i zapisem wielu wydarzeń, pochodzących z kroniki zespołu, prowadzonej przez Martę Gondzik, Gabrielę Sklorz i Teresę Długajczyk.
 
Przedszkole w... hali sportowej
Od września przedszkole z ul. Gaikowej w Bojszowach zostało przeniesione do hali sportowej przy gimnazjum. – To był plan B, czyli przeprowadzka dzieci, gdy okazało się, że nie da się budować nowego przedszkola z jednoczesnym użytkowaniem starego budynku – powiedział nam wójt Henryk Utrata.
 
Atrakcje jesieni
Pod takim hasłem w międzyrzeckiej szkole odbyła się 30 września impreza terenowa połączona z obchodami Dnia Chłopca. Wzięli w niej udział najmłodsi
uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami.
 
 
 
Sparaliżowany Zarząd
Od momentu powołania Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych spotyka się na plenarnych posiedzeniach co najmniej dwa razy w roku. Z reguły w lutym oraz wrześniu. Określenie „spotyka się” jest określeniem z gatunku „na wyrost”.
 
Przed wyborami
W tym miesiącu podajemy pierwszą część informacji o głosowaniu, które odbędzie się 16 listopada br. Wybierzemy tego dnia wójta, radnych gminy, powiatu i województwa.
Tak jak w odbywających się poprzednio wyborach gmina została podzielona na 8 obwodów głosowania. Oznacza to, że głosować będziemy w 5 lokalach wyborczych. Mieszkańcy Bojszów Górnych, Dolnych i Jedliny oddadzą głosy w szkole podstawowej (tu ulokowane będą 2 komisje) i w gimnazjum oraz w Urzędzie Gminy. Mieszkańcy Bojszów Nowych i Świerczyńca w szkole w Świerczyńcu, gdzie będzie siedziba 3 komisji wyborczych. Zamieszkali w Międzyrzeczu w tutejszej szkole.
Inaczej niż to było w poprzednich wyborach, tym razem gmina została podzielona na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich będziemy wybierać jednego radnego. Oznacza to, że osoba, która uzyska największą liczbę głosów, zostanie radnym. W Bojszowach będzie 7 okręgów, czyli wybranych zostanie 7 radnych, w Bojszowach Nowych 3 okręgi i 3 radnych, w Świerczyńcu i Międzyrzeczu po 2 radnych i w Jedlinie 1 radny.
Kalendarz wyborczy przewiduje, że do 7 października do terytorialnych komisji wyborczych zgłaszani są kandydaci na radnych do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Do 17 października zgłaszani są kandydaci na wójta.
Kolejne, bardziej szczegółowe informacje zamieścimy w listopadowym wydaniu gazety. zz





Utworzony:2014-10-03 10:39:26
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |