Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

We wrześniowym wydaniu „Naszej Rodni”

 


 
Dożynki w Międzyrzeczu 
Podczas obiadu z rolnikami wójt Henryk Utrata obiecał, że od nowego roku mieszkańcy będą korzystać z nowoczesnych autobusów tyskiego MZK. Zapowiedział też kontynuację programu ograniczenia niskiej emisji czyli wymiany kotłów i montażu kolektorów słonecznych. Starosta Bernard Bednorz dodał, że powstanie chodnik na ul. Ruchu Oporu oraz ścieżki rowerowe na rzecznych wałach (szczegóły w wywiadzie na str. 3).  
 
Nowoczesny zakład
Gdzie już wkrótce trafią nasze odpady i co się z nimi dalej stanie, będzie można zobaczyć w sobotę 20 września. Tego dnia udostępniony do zwiedzania zostanie jeden z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych w Polsce, który wybudowała firma Strabag dla spółki MASTER.
Na miejsce chętnych do zobaczenia zakładu podwiezie bezpłatny autobus.
 
Brakuje logiki
Użytkownikom ulicy Wolskiej w Jedlinie nie za bardzo podoba się jej oznakowanie. Rzecz sprowadza się do tego, że oznakowanie pionowe jest po prostu mylące. Jadąc w kierunku Woli zwracamy uwagę na ograniczenie prędkości do 40 km/h. Jadąc zaś od strony Woli do Jedliny już przed mostem na Pszczynce widzimy ograniczenie szybkości do 60 km/h.
 
Piękny jubileusz
W przedostatnią niedzielę sierpnia Łucja i Alojzy Lyskowie świętowali jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Z tej okazji w ich intencji odprawiona została Msza św. w bojszowskim kościele, którą odprawił ks. prob. Andrzej Maślanka.
 
Mała mistrzyni
„Nasza Rodnia” rozmawia z Aleksandrą Świergolik. W rozmowie uczestniczyła Iwona Świergolik, jej mama.
Ola jest uczennicą V klasy bojszowskiej podstawówki. Uczestnicząc w Otwartych Mistrzostwach Niemiec w Formach Sztuk Walki Federacji IBF w Rahden zajęła w swojej kategorii wiekowej I miejsce w kata z bronią oraz III miejsce synchron kata i przywiozła stamtąd dwa medale i dyplomy.
- Od kiedy uprawiasz tę formę sportu i ile razy w tygodniu trenujesz? Czy da się to pogodzić z nauką?
 
Józef Cichy
Pan Józef wraz z żoną Małgorzatą do filmu przyszli wraz z zespołem „Bojszowskie Babeczki”, było to w roku 1985, kiedy kręciliśmy „Szlakiem bezprawia”. Na bojszowskich polach wśród kukurydzy odtwarzaliśmy wesele w Teksasie, były tańce i śpiewy wykonywane przez zespół. Potem musieliśmy nakręcony materiał udźwiękowić, bo wtedy kręciło się bez dźwięku.
 
Chór upamiętnił rocznicę
Chór „Jutrzenka” był partnerem i uczestnikiem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych oraz 74. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz
 
Zawody w Grofie
Po raz pierwszy od kilu lat w „Grofie” odbyły się zawody jeździeckie. Adrianna i Dawid Czarnynogowie zapowiadają już kolejne oraz zapraszają od wtorku do niedzieli do ponownie otwartego lokalu przy stadninie, oferującego smaczne dania. - Zakupiliśmy 6 nowych koni różnych ras, w tym jednego kucyka – relacjonuje Dawid Czarnynoga - i już oferujemy chętnym przejażdżki rekreacyjne.
 
Grały dzieci, młodzież i starsi
Na korcie tenisowym w Międzyrzeczu 13 sierpnia odbył się turniej tenisowy dla młodzieży i starszych. Nim jednak rozpoczęły się zmagania, to przez ponad 3 godziny tenisowy kunszt mogliśmy podziwiać w wykonaniu dzieci z Bojszów, Międzyrzecza, Świerczyńca oraz Gilowic.
Najmłodsze pociechy uczestniczyły w grach i zabawach, natomiast starsze w turnieju. Zwycięzcami byli wszyscy, bo wszyscy wygrali z emocjami, które im towarzyszyły przy każdym zagraniu. Najlepiej emocje opanowała Małgosia Krzyżowska, która zwyciężyła w najważniejszym meczu z Szymonem Torbą i Michałem Borucińskim.
 
GMINA BOJSZOWY W LICZBACH
Największą terytorialnie i ludnościowo miejscowością gminy są Bojszowy. Pierwsza wzmianka o tej wsi w zapisach kronikarskich pochodzi z 1368 roku. Pozostałe wsie swe zapisy historyczne datują na lata: Międzyrzecze - 1536 r., Jedlina – 1587 r., Świerczyniec - 1712 r., Bojszowy Nowe - 1854 r.
 
Nowy rok
267 uczniów rozpoczęło 1 września naukę w dwunastu oddziałach bojszowskiego gimnazjum. Wśród nich pojawiło się 82 pierwszoklasistów. Nowością w tym roku szkolnym jest wprowadzenie w trzech klasach pierwszych języka hiszpańskiego jako drugiego języka obcego.
 
Rok po rewolucji
Rewolucją śmieciową nazwano wprowadzenie ponad rok temu nowych zasad odbioru odpadów komunalnych. Właścicielem odpadów została gmina, ona też miała zorganizować system ich odbierania, tak jak i przetarg na to, kto się tym zajmie. Zmieniono również system płacenia za śmieci – dotąd generalnie uiszczano opłaty od ilości odpadów, natomiast teraz płacimy od liczby osób zamieszkujących na posesji. Niższe stawki mają ci, którzy segregują śmieci.
531 uczniów rozpoczęło naukę w trzech gminnych szkołach podstawowych. Troje nowych nauczycieli, dziennik elektroniczny i liczniejsza niż w latach poprzednich grupa sześciolatków w 1 klasie – to tegoroczne nowości.
 
Czy momy forant?
Real, Tesco, Lidl, Auchan, Biedronka, Netto, Kaufland, Aldi, Simply, Makro, Lewiatan, Carrefour, Mrówka, Żabka, abc i dziesiōntki innych małych sklepikōw – to sōm te nasze dzisiejsze pola, kiere nos żywiōm. Jodła tam gotowego wystawiajōm tela, aże sie w ôczach miyni. Ino piniyndzy! Piniōndz sie jednak zawdy jaki znojdzie, gorzij może być z tym jodłym.
 
Takich wyników nikt nie powtórzy
Rozmowa z Bernardem Bednorzem, starostą bieruńsko-lędzińskim
- Kończy się Pana kadencja, pierwsza jako starosty, ale kolejna w radzie powiatu. Czas na podsumowanie. Zacznijmy od porażek...
- Ciężko powiedzieć, czy to jest porażka, ale nie udało mi się przekonać radnych do większego zaufania staroście. Paradoksem jest to, że poprzednio gdy przez 10 lat byłem wicestarostą i niewiele inwestowaliśmy, otrzymywaliśmy jako zarząd absolutorium jednogłośnie. W ostatniej kadencji, gdy robiliśmy rzeczy niesamowite, wydając 80 mln zł (a nasz budżet to tylko 35 milionów), tej jednomyślności nie było. Kuriozum polega na tym, że na komisjach absolutorium uzyskuję jednomyślnie, a na sesji jest inaczej. Ostatnie miesiące pokazały, że nie ten ma rację, kto ma rację tylko ten, kto ma więcej głosów. Na razie mam ja, ale tylko ja wiem, ile mnie to kosztuje zdrowia, czasu i ilu utraconych możliwości zdobywania kolejnych pieniędzy.
- Ma Pan na myśli sprawę ul. Trzcinowej?
 
Biją rekordy
W tym roku wspaniałą progresję wyników zanotowali Rafał i Szymon Biolikowie – relacjonuje Grzegorz Tomala, trener biegaczy i chodziarzy GTS Bojszowy.
Przygotowując się do imprezy docelowej, jaką były Mistrzostwa Polski startowali między innymi 1 maja w mitingu w Sosnowcu, gdzie w biegu na 600 m Rafał poprawił swoje dotychczasowe osiągnięcie o 3 sekundy, natomiast Szymon o 4 sekundy.
 
Rusza Szlachetna Paczka
Rozpoczęła się rekrutacja wolontariuszy do projektu Szlachetna Paczka. Wolontariusze spotykają się z rodzinami potrzebującymi pomocy, aby poznać ich historię, porozmawiać i przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej.
 
Tak było...
W niedziela rano bez most nad Korzyńcem przejechało dużo niymieckich pancrów. Jedne skręciły na zachód ku Nowym Bojszowom, drugi szły prosto na Bojszowy, a trzeci drogom bez las obróciły sie ku Jedlinie
 
Bojszowy to jest super gmina
Wywiad z Elżbietą Bieńkowską
- Czemu zawdzięczamy Pani obecność na dożynkach w Międzyrzeczu?
- Bojszowy są blisko Mysłowic, w których mieszkam, dlatego staram się, mimo wielu obowiązków i mimo tego że wczoraj wróciłam z wakacji, odpowiadać na zaproszenia. 
 
Więcej w papierowym wydaniu „Naszej Rodni”
 
 

 





Utworzony:2014-09-06 10:41:00
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |