Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W grudniowym wydaniu „Naszej Rodni”

 

 
Od 1 stycznia 2015 r. płacimy za przejazd
Tymczasowa bezpłatna komunikacja zastępcza, która funkcjonowała w gminie Bojszowy od października, zostaje zastąpiona przez nowe regularne linie autobusowe. Autobusy będą kursować częściej niż obecnie (również w soboty i święta), ale za jazdę trzeba będzie zapłacić.
Linia nr 251 na trasie Bieruń – Bojszowy – Wola (zastąpi 51) w dni robocze będzie miała od stycznia 16 kursów (teraz 12) a w soboty i niedziele 8 (obecnie nie ma). Linia nr 181 Bieruń – Bojszowy – Pszczyna (zastąpi 81) w dni robocze będzie miała od stycznia 10 kursów (teraz 8). W soboty i niedziele nie będzie kursować. Linia nr 274 Bieruń – Bojszowy – Tychy w dni robocze będzie miała 25 kursów (teraz 19), a w soboty i niedziele 12 (obecnie nie ma takich). Linia 627 pozostaje bez zmian.
 
Projket GOPS-u
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojszowach informuje o kontynuacji realizacji projektu systemowego w latach 2014-2015 pod nazwą „Mała Gmina Dużo Może" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Są najlepsze!
Tego jeszcze w historii gminnej edukacji nie było: cztery uczennice z gminy bojszowskiej zdobyły tytuły najlepszych uczennic w swoich szkołach! Kinga Nycz, Karolina Targiel, Katarzyna Skapczyk i Karolina Biela uzyskały w ubiegłym roku szkolnym najwyższe wyniki w szkołach ponadgimnazjalnych i 10 grudnia w katowickim Urzędzie Wojewódzkim odbiorą zaświadczenia o przyznaniu im stypendium premiera.
 
Jak glosowaliśmy
Najwyższa w powiecie frekwencja (52,38%) oraz największe poparcie dla wójta (83,7%) – takie liczby opisują listopadowe wybory samorządowe. Były i inne wyjątkowe (nie tylko w skali powiatu) okoliczności.
Na swoją 5 kadencję został wybrany wójtem Henryk Utrata, na którego głosowało 2576 osób, przeciw było 500.
 
Pierwsza sesja – pierwsze decyzje
28 listopada zainaugurowała swoją działalność nowa Rada Gminy Bojszowy w kadencji 2014-18. Obrady w pierwszej części prowadził Roman Horst – radny senior. Radni i wójt odebrali z rąk Ewy Ziobro, przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej, zaświadczenia o wyborze. Następnie złożyli oni ślubowanie. Do roty przysięgi mogli dodać słowa „Tak mi dopomóż Bóg”.
 
Jeszcze jedna ofiara
Przed miesiącem pisaliśmy o tym, że w październiku upamiętniono 2 spośród 13 policjantów, którzy urodzili się na terenie naszego powiatu lub tu służyli w okresie międzywojennym, a zostali zamordowani na terenie ZSRS w 1940 r.
 
Nich żyją poduszki!
W gimnazjum 178 uczniów, 98 rodziców i 15 nauczycieli zaangażowało się w projekt Ministerstwa Edukacji pod nazwą „Szkoła Współpracy”… szyjąc poduszki. - Uczniowie w swoich ankietach napisali, że chcieliby, aby na korytarzach były poduszki, na których mogliby siedzieć podczas przerw.
Koncert dla przedszkolaków
Dzieci z przedszkola „Muchomorek” odwiedzili członkowie zespołu folklorystycznego „Bojszowianie” oraz Natalia Biesek, która gra w nim na skrzypcach. Dzieci miały okazję posłuchać koncertu w jej wykonaniu, obejrzeć instrument, jak również spróbować gry na nim.
 
 Nagroda za godanie
Gabriel Dudzik z bojszowskiego gimnazjum zdobył I miejsce w Międzygminnym Turnieju Recytatorskim, który odbył się 27 listopada w Woli. W konkursie gwarowym recytował wiersz „Powstańcy” Józefa Wadasa oraz opowieść ludową „Ciupmy na fajki” autorstwa Alojzego Lyski. Jury było pod wielkim wrażeniem występu, gratulując przemyślanego doboru repertuaru oraz interpretacji, która pozwoliła słuchaczom przenieść się w czasy powstań śląskich oraz ludowych opowieści.
 
SPOTKAŁ SIĘ ROCZNIK 1954
W 60. rocznicę swych urodzin w jedlińskim kościele spotkali się absolwenci bojszowskiej podstawówki z rocznika 1954. Przed laty, za czasów kierownika Tadeusza Pukowca, chodziło ich do bojszowskiej szkoły 65 (w tym 10 z Jedliny, a 8 z Jajost). Do dziś 12 już zmarło (2 dziewczyny), a 22 osoby z różnych powodów nie mogły przyjechać na spotkanie.
 
Zwyciężczyni z Bojszów
Kinga Uszok ze szkoły podstawowej w Bojszowach zwyciężyła w rejonowym etapie XX Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do konkursu, który 20 listopada odbył się w Bieruniu Starym, przystąpiło 21 uczestników z 7 szkół powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Zostali oni wcześniej wyłonieni w etapie szkolnym. Uczniowie zmierzyli się z Ewangelią wg św. Marka.
 
O zachowywaniu się przy stole
Klasy 2a i 2c z bojszowskiej podstawówki przygotowały dla klas I-III i gości przedstawienie pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele uczą właściwego zachowania przy stole”, które utrwaliło wśród uczniów te umiejętności. Uczniowie 26 listopada mieli możliwość zaprezentowania swoich możliwości i zdolności aktorskich oraz wokalnych.
 
Jak to ze sztandarem było
100. rocznica powstania straży pożarnej w Międzyrzeczu, którą świętowano niedawno bo we wrześniu, była okazją do przypomnienia historii jednostki. Przedstawiliśmy ją w wielkim skrócie również na łamach naszej gazety. Warto jednak przy okazji tej wyjątkowej rocznicy wrócić do jednego epizodu z dziejów międzyrzeckich strażaków, bez którego nie byłoby zapewne stulecia obchodzonego właśnie w tym roku. Na trop wskazujący na początek ich historii natrafiono przy okazji starania o sztandar.
 
Andrzejki
Andrzejki w międzyrzeckiej podstawówce obchodzono na trzy sposoby. Pierwszy to dyskoteka z wróżbami dla uczniów klas IV – VI przygotowana przez samorząd, która odbyła się 27 listopada.
 
TOMASZ KNOPEK
Tomek do filmu przychodził od „bajtla”, zawsze znalazła się jakaś rola, którą jako dziecko mógł zagrać. W filmie „Różaniec z kolczastego drutu” był pasterzem krów wraz z Mateuszem Kanikiem. Wtedy to pomógł uciekinierowi z KL Austhwitz-Birkenau. Prawdziwa jest scena, w której prawie nagi August Kowalczyk prosi go o ubranie. Jest mu potrzebne, żeby mógł się zwrócić o pomoc do pracujących w polu kobiet.
 
Uczniowie mistrza
Nie kończył politechniki ani żadnej szkoły pedagogicznej, ale miał dar przekazywania wiedzy, jaką nosił w głowie, umiejętności, jakie miał w rękach i postaw, jakie zaszczepiał poprzez własny przykład. Był tylko ślusarzem, ale dla swych uczniów był mistrzem nad mistrzami, człowiekiem legendą. Ludwik Michalik z Bierunia.
 
Dwa razy Bojszowy Nowe
W dekanalnym turnieju piłkarskim ministrantów, który 29 listopada odbył się w hali sportowej przy liceum w Bieruniu Starym, dwa razy tryumfowali chłopcy z parafii nowobojszowskiej.
 
Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 





Utworzony:2014-12-05 21:11:00
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |