Jedni z najlepszych w Polsce
W naszej gminie nie brakuje uzdolnionych młodych ludzi, a już na pewno nie brakuje rodzeństw z wielkimi zdolnościami, których pasje popychają do ciężkich treningów i wielu wyrzeczeń co w efekcie daje ogromne sukcesy. Tak właśnie jest w przypadku braci Biolików. Można śmiało stwierdzić, że Rafał (18 lat) i Szymon (16) są aktualnie jednymi z najlepszych biegaczy w Polsce. Pokazali to na tegorocznych Halowych Mistrzostwach Polski, gdzie młodszy z nich wywalczył tytuł mistrzowski na dystansie 600 m, zaś starszy zajął drugie miejsce i tym samym może pochwalić się tytułem vice-mistrza Polski na dystansie 1500 m.
Co z azbestem?
Radni na lutowej sesji Rady Gminy Bojszowy przyjęli „Program usuwania wyrobów zawierających azbest”. Jest on niezbędny do tego, by mieszkańcy jak i Urząd Gminy mogli ubiegać się o dofinansowanie na usunięcie azbestu i zastąpienie go innymi materiałami budowlanymi.
Dzień otwarty Mastera
W sobotę 14 marca Spółka MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. w Tychach zaprasza do odwiedzenia swojego zakładu w Urbanowicach. Na miejsce zawiezie chętnych, a po zwiedzeniu odwiezie do gminy specjalny autobus.
Nowe dowody i inne zmiany
1 marca weszły w życie nowe ustawy: Prawo o aktach stanu cywilnego, Ustawa o dowodach osobistych oraz Ustawa o ewidencji ludności. Omawiamy poniżej najważniejsze zmiany, które wprowadziły te ustawy.
Ferie w górach i w gminie
Uczestnicy zajęć Placówki Wsparcia Dziennego prowadzonej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojszowach nie nudzili się w czasie ferii zimowych. W tym czasie nie zabrakło różnorodnych atrakcji: wyjazdów do kina, zabaw w terenie i w świetlicach. Każde dziecko na pewno znalazło coś ciekawego dla siebie.
Nowości w GTS-ie
Nowy zarząd klubu, nowy prezes, nowy trener seniorskiej drużyny i wielu nowych zawodników. Tak w największym skrócie przedstawia się sytuacja Gminnego Towarzystwa Sportowego przed inauguracją wiosennej rundy rozgrywek, która planowana jest na 21 marca.
JÓZEF BERGER
Na Jajostach u Ryszki stoi do dziś fragment domu z 1795 roku - o czym świadczy napis na belce. W starej część domu z 1849 roku też można było odczytać napis wyryty na belce sufitowej. W tych obiektach prawie stuletni Ryszka pozwalał kręcić filmy i dziwił się, że interesują nas stare budy i bryczki.
Walentynkowy jubilat
W dzień św. Walentego jubileusz swoich 90. urodzin obchodził Konrad Piekorz. Z tej okazji wójt Henryk Utrata wręczył solenizantowi wyjątkowy prezent. Natomiast pan Konrad wraz z córką, synem i jego żoną przygotowali słodki poczęstunek dla urodzinowych gości.
Dlaczego wycięto las?
Trudno nie zauważyć, jadąc z Bojszów do Międzyrzecza, że las rosnący od głównej drogi aż do pierwszych zabudowań nowobojszowskich (przy ul. Kowola) został wycięty. „Pod topór” poszły głównie dorodne sosny. Wycinka zaniepokoiła naszych czytelników. Pytali nas, dlaczego tak się stało. Z tym samym pytaniem zwróciliśmy się do osób odpowiedzialnych w kobiórskim nadleśnictwie za to, co się stało.
Bojszowy w „Ziemi Pszczyńskiej”
Wyposażenie salonu fryzjerskiego, sprzęt rolniczy, siłownia na wolnym powietrzu, boisko, skate park, trybuna sportowa, sala dla OSP, warsztaty regionalne, stroje ludowe – to jedne z przykładów wydatków, na które znalazły się pieniądze w Lokalnej Grupie Działania (LGD) „Ziemia Pszczyńska”. Od 2008 r. funkcjonuje ona w powiecie pszczyńskim, a od tego roku przystąpiła do Grupy gmina Bojszowy
List do redakcji
Szanowna Redakcjo,
My, mieszkańcy Międzyrzecza, rodzice dzieci klas II i III miejscowej szkoły podstawowej, piszemy ten list, by wyrazić nasze niezmierne oburzenie, związane z wydarzeniami, jakie rozegrały się po andrzejkowej imprezie w naszej szkole, a w które zostaliśmy wciągnięci my, nasze dzieci oraz dyrekcja i nauczyciele placówki.
Z cyklu: Legendy bojszowskie
Trzy pamiątki po rycerzu Bierawie
W Cielmicach na wzniesieniu górującym nas wsią stoi murowana kapliczka św. Tekli – ongiś patronki celników i opiekunki podróżnych. Stąd roztacza się daleki widok na lędziński Klimont i dalej – na chełmską Smutną Górę, a przy dobrej pogodzie – nawet na oświęcimski zamek nad Sołą.
Zabawy z serduszkiem w tle
W lutym w „Muchomorku” były Walentynki i Dzień Pizzy. 13 lutego po wesołych zabawach dzieci przystąpiły do robienia walentynkowej pizzy. Każde dziecko samodzielnie wyczarowywało pizzerinkę w kształcie serca.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Dwie rocznice
Siedymdziesiōnt lot tymu skończyła sie wojna. Nasi ludzie sie wtynczos naciyrpieli aże naciyrpieli. Nawet do dzisio jedni ciyrpiōm. Weźmy taki siyroty, potraciły ôjcōw, musiały ciyżko robić ôd malutkości, same se radzić w życiu. Dużo tyż pamiyntajōm z wojynnych lot. Ôto jedna tako siyrota prziszła do nos i ôpedziała nōm prześmiyszne zdarzyni.
Bezpieczni w internecie
23 lutego odbył się w SP Bojszowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
Nauczyciele się szkolą
Praca w szkole z oddziałami integracyjnymi wymaga od nauczycieli dodatkowych umiejętności. Wie o tym grono pedagogiczne szkoły w Świerczyńcu. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęli cykl szkoleń w ramach projektu „Kompetentni w edukacji - Wdrożenie systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie bieruńsko-lędzińskim”.
Na starej fotografii
Co mówi to zdjęcie?
Dzisiaj młodzi mają możliwość (jeśli oczywiście mają pieniądze) podróżować po cały świecie. Dawniej okazją do zwiedzenia świata (przynajmniej dla mężczyzn) były wojny. Prezentowane zdjęcie pochodzi z Międzyrzecza.
Nowy rekordzista Polski
Zawodnicy sekcji lekkoatletycznej klubu GTS Bojszowy mimo dopiero co rozpoczętego sezonu startowego zdążyli już odnieść znakomite sukcesy w czasie zawodów rozgrywanych w halach lekkoatletycznych.
1. z Bojszów, 3. ze Świerczyńca
Ostatni tydzień lutego w SP Bojszowy obfitował w sukcesy sportowe. 24 lutego dziewczyny zdobyły I miejsce w Powiatowych Zawodach w Piłce Ręcznej, które odbyły się w Bieruniu.
Tylko do końca marca
Jeszcze tylko do końca marca można zgłosić do zdigitalizowania, czyli zeskanowania i utrwalenia w wersji elektronicznej, kroniki prowadzone przez bojszowskie organizacje, parafie, wspólnoty, stowarzyszenia, szkoły.
Więcej w papierowym wydaniu gazety