Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W czerwcowym wydaniu Naszej Rodni

W czerwcowym wydaniu „Naszej Rodni”:

 

Gimnazjalistki obradowały w Sejmie

Do bycia politykiem zachęca wygodny fotel posła, ale czy to znaczy, że dziewczyny zostaną w polityce? Zofia Bączek i Julia Rupik, pierwszoklasistki z bojszowskiego gimnazjum, 1 czerwca wzięły udział obradach sejmowych. Były jednymi z 460 młodzieżowych posłanek i posłów, których zaproszono do Warszawy z całego kraju. Kwalifikacją było przygotowanie projektu, o którym pisaliśmy w poprzednim wydaniu gazety.

 

Kozikiem i dłutkiem

Jan Wieczorek, znany nie tylko w Bieruniu Starym, gdzie mieszka, były dyrektor Ergu i samorządowiec jest również artystą. Jego prace można oglądać w starostwie powiatowym w Ścierniach.

 

Uzdolniona skrzypaczka

Ma dopiero 8 lat, a już zdobywa laury na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Michalina Kostka z Bojszów lat i oprócz uczęszczania do bojszowskiej podstawówki, od dwóch lat uczy się gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia Im. Feliksa Rybickiego w Tychach.

 

Eksperci od ruchu drogowego

Uczniowie bojszowskiej podstawówki świetnie znają zasady ruchu drogowego. Świadczy o tym trzecie miejsce, które zajęli w turnieju zorganizowanym przez Powiatową Komendę Policji w Bieruniu.

 

Gotowi ratować

Uczniom z Międzyrzecza od wielu lat towarzyszy hasło przewodnie programu „Ratujemy i uczymy ratować” fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczącego nauki udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu projektowi uczniowie już od najmłodszych lat zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne w codziennym życiu – uczą się udzielania i wzywania pomocy.

 

Samoloty maja pasja

Daniel Jędrzejczak (16 lat) - nastolatek z Bojszów, który pasjonuje się modelarstwem ale przede wszystkim lotnictwem. Na co dzień jest uczniem pierwszej klasy technikum o profilu elektronika w tyskim ZEG-u. Marzy o tym, by w przyszłości latać wyczynowo. Kim jest chłopak, którego latające modele możemy podziwiać nad bojszowskim lotniskiem?

 

Inna szkoła

 „To już nie jest taka szkoła, którą my pamiętamy. Jest nowoczesna i zupełnie inna.” „Wspaniała, świetnie wyposażona, z innym podejściem do ucznia – wszystko się zmieniło”. „Widać, że kontakt między nauczycielami i uczniami jest swobodny, uczniowie nie boją się nauczycieli, lubią ich”. Takie opinie powtarzały się wśród rodziców szóstoklasistów, którzy 9 maja odwiedzili gimnazjum w Bojszowach.

 

Wędkarski Dzień Dziecka

Trzydziestego maja na starorzeczu Wisły w Jedlinie odbyły się wędkarskie zawody spławikowe z okazji Dnia Dziecka. Ładna pogoda zachęciła do startu ponad czterdziestu młodych wędkarzy.

 

Ireneusz Czyrwik

Irek już w latach 70. ubiegłego wieku jako mały bajtel grał w filmie o powstaniach śląskich pt. „Ku Polsce” (na zdjęciu pierwszy z lewej). Kręciliśmy go u Ryszki na Jajostach. Były to sceny wesela podczas pierwszego powstania śląskiego. Irek już został i brał udział w następnym filmie „Człowiek znikąd”, a ponieważ dorastał, to ujek Stachoń pozwalał mu jeździć konno i wraz z bratem Walerym „rajtowali” przed kamerą, podczas scen kręconych na bojszowskim Młyńszczoku.

 

Niebezpieczna sytuacja GTS-u

GTS Bojszowy pokonał w meczu 27 kolejki IV ligi gr. zespół Czarnych Górala Żywiec 2:1 (1:1). Bramki dla podopiecznych Krystiana Odrobińskiego zdobyli Wojciech Janosz w 44 minucie oraz Paweł Natkaniec w 65 minucie. Dla gości trafił w 40 minucie Miodoński.
Niedzielne spotkanie szczególnie dla gości było meczem o życie, ale sytuacja w tabeli także dla GTS-u stała się bardzo niebezpieczna, ponieważ wiadomo już, że z IV ligi może spaść nawet pięć drużyn.

 

Królowała 6

Sześćdziesięcioro dzieci z II klas gminnych podstawówek wzięło udział w turnieju wiedzy pożarniczej i strażackiej sprawności. Uczestników podzielono na sześć mieszanych drużyn i zaproszono do rozegrania sześciu konkurencji.

 

Niebezpieczne miejsce!

Jest w Bojszowach miejsce szczególnie niebezpieczne (zwłaszcza rano). Mowa o odcinku ulicy Gaikowej od wyjazdu z parkingu przy figurze Św. Floriana do piekarni i dwóch sklepów w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Szczęsną.

 

Jest decyzja w sprawie S1

30 kwietnia w Warszawie w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaakceptowano wariant „E” drogi ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska-Białej jako ten, który powinien być realizowany.

 

Integracja na poważnie i na wesoło

Uczniowie w grupach wykonują zadania – jedni są skupieni, inni roześmiani i rozgadani. Dopiero po chwili można dostrzec, że niektórzy z nich posługują się tylko jedną ręką, bo drugą mają unieruchomioną; inni mają specjalne okulary, jeszcze inni – zatyczki w uszach. „Integra-eksperyment” ma sprawić, by gimnazjaliści na chwilę uświadomili sobie, z jakimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne.

 

Wiosenne niespodzianki

Maj obfitował w przedszkolu „Muchomorek” w prace ogródkowe, dlatego gościł na zajęciach ogrodnik. Dzieci mogły dowiedzieć się, jak pielęgnować swój mały ogródek oraz jakimi narzędziami należy się posługiwać. Uczymy się czytać i pisać po śląsku

 

Młodzi niych pomedykujōm

Mōndroki godajōm, że ślōnskigo jynzyka nie ma, ino jest trzynoście godek. I że szkoda bydzie tych godek, jak tyn jynzyk stworzymy. To jest psinco prowda! Jynzyka ślōnskigo niy trzeja stworzać, bo ôn od wiek wieka w naszych ludziach był! Ino niy mōgli my w nim pisać, bo zawdy jakiś pastyrz stoł nad nami z nohajōm.

 

Taniec, śpiew i teatr

Ponad stu uczniów ze szkół podstawowych i przedszkola zaprezentowało się na scenie w przedstawieniach teatralnych, występach wokalnych i tanecznych. 30 maja w Szkole Podstawowej w Bojszowach odbył się Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży Przedszkola oraz Szkół Podstawowych Gminy Bojszowy.

Na początku zaprezentowały się dwie grupy wychowanków przedszkola w utworach tanecznych „Cztery żywioły” – grupę przygotowała Teresa Tomala, po nich zaś wystąpiły „Tańczące żabki” przygotowane przez Klaudię Czymrys.

 

Na starej fotografii

Najpierw przedstawmy chłopca w stroju komunijnym, którego zdjęcie zamieściliśmy w poprzednim numerze. Jest to Stefan Knopek z Jedliny z rocznika 1924, syn krawca Edwarda (ur. 1901) pochodzącego z bojszowskiego Chmielnika.

 

Bojszowy wybrały tak jak Polska

Frekwencja najwyższa w województwie i jedna z najwyższych w kraju, zdecydowane zwycięstwo Andrzeja Dudy, który największe poparcie ma w części Bojszów Górnych, a najmniejsze na Świerczyńcu. Taki jest obraz dwukrotnych wyborów w gminie Bojszowy.

W głosowaniu 10 maja Andrzej Duda, uzyskał 49,1% głosów ważnych (1773), drugi był nie dotychczasowy prezydent, ale Paweł Kukiz, na którego głosowało  812 wyborców w gminie Bojszowy (22,5 % głosów), a dopiero trzeci Bronisław Komorowski - 783 głosy (21,7%).

 

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 





Utworzony:2015-06-09 12:36:02
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |