Groźne dopalacze
Są to substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie chemicznym. Designer Drugs (DD), Research Chemicals (RQ) - m.in. pod tymi nazwami kryją się obecnie sklepy internetowe, prowadzące sprzedaż tych środków. Nowe narkotyki nielegalnie sprzedawane są też czasami w sklepach, które funkcjonują pod neutralnymi nazwami: „śmieszne rzeczy”, „wszystko po 5 złotych” oferującymi orientalne zapachy do pomieszczeń czy też środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Handlarze nowych narkotyków oczywiście zastrzegają, że sprzedawany towar to przedmioty „kolekcjonerskie" i nie do spożycia, ale w rzeczywistości to narkotykowy biznes, a zażycie kupionych tam produktów może zagrażać życiu i zdrowiu ludzkiemu.
Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka - pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.
Wandale w dobrej formie
Od 2 lat nie było wieści o zniszczonych przystankach autobusowych i już wydawało się, że cywilizacja dotarła do Bojszów. Jednak nie - wandale odzyskali dawną dobrą formę. Ich dziełem w lipcu padło 10 szyb:
Najważniejsza jest w życiu pasja
Łukasz Kostka (21) - muzyk, sportowiec, wielokrotny Mistrz Polski w chodzie sportowym oraz bardzo utalentowany gitarzysta. Czy można połączyć dwa zamiłowania wymagające tak dużego samozaparcia?
Przez długi czas w pełni poświęcał się swoim dwóm pasjom - muzyce, a przede wszystkim grze na gitarze oraz chodzie sportowemu. Długo zastanawiał się nad tym, którą wybrać jako swoją życiową ścieżkę. - Decyzja nie była łatwa, kiedy udało mi się zdać na Akademię Muzyczną nie byłem jeszcze pewien, czy połączę ze sobą treningi oraz studia muzyczne. W październiku ubiegłego roku postanowiłem, że będę trenował rekreacyjnie, zobaczę jak bardzo studia mnie absorbują i podejmę decyzję… - mówi.
Zmiany od września
Od 1 września planowane są zmiany systemu gospodarki odpadami. Przewidują one wprowadzenie dodatkowych pojemników na popiół, segregowaniu plastików i metalu do tego samego worka oraz możliwości oddania w PSZOK-u materiałów budowlanych. Zmiany te nie są bezpłatne dla mieszkańców. natomiast podwyżka opłat za odbiór odpadów z 10 na 14 zł od osoby ze względów formalnych została przesunięta z 1 lipca na 1 sierpnia. Poniżej szczegóły zmian.
Niszczący żywioł
Była środa 8 lipca. Około godziny 5 śpiących obudziły gwałtowane podmuchy wiatru, zacinający deszcz, momentami drobny grad. Po pół godzinie było po wszystkim, ale skutki okazały się znacznie trwalsze. Burza po kilku dniach trzydziestostopniowych upałów wydawała się zjawiskiem normalnym, ale ta…
W powiecie bieruńsko-lędzińskim i w Tychach, które swym zasięgiem obejmuje działalność tyskiej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy interweniowali tylko 8 lipca aż 232 razy, a połamane drzewa usuwano również w dniach następnych – relacjonuje nam kapitan Sebastian Łukowicz z PSP Tychy.
Najlepsi wśród juniorów
Bartosz Biernacki, Grzegorz Błędziński oraz Bartłomiej Wowro reprezentowali koło wędkarskie nr 101 z Bojszów i zajęli pierwsze miejsce podczas Drużynowych Zawodów Spławikowych Juniorów do lat 18. Były to eliminacje rejonu.
Starostowie dożynek
W tym roku, zgodnie z pięcioletnim cyklem, gospodarzem gminnego święta plonów jest Jedlina - najmniejsza miejscowość naszej gminy. Z niej to wywodzą się starostowie dożynek - jedni z najmłodszych w dotychczasowej historii gminy. Są nimi: pochodząca z Miedźnej Monika z domu Wyroba i Dominik Sklorzowie, którzy od trzech lat są małżeństwem.
65 lat piłkarstwa
Po opublikowaniu w poprzednim numerze Naszej Rodni „Niezapomnianej jedenastki” odwiedził naszą redakcję Karol Noras z Bierunia, były znakomity napastnik z lat pięćdziesiątych LZS-u Bojszowy, potem Unii Bieruń i Górnika Lędziny.
Książęcy Dwór - jego mieszkańcy
W styczniowym numerze „Naszej Rodni” opisaliśmy skrótowo historię bojszowskiego Dworu. We wstępie do tego materiału znajdowało się zdanie, które jeszcze raz chcemy przytoczyć, aby nie gasić gorącego pragnienia ratowania tego świętego miejsca: „Ten dwór to najważniejszy skarb naszej wspólnoty, żywe świadectwo dziedzictwa przodków, widomy znak historii Bojszów”.
Czas żniw
Różnie go wspominamy. Dziś żniwa to fraszka, bo jeśli tylko pogoda sprzyja - wyjadą kombajny i zboże nie tylko skoszą, ale i wymłócą. Dawniej była to wielodniowa mordęga w słonecznym ukropie, pocie i kurzu. Ale właśnie te żniwa wspominamy z największym sentymentem.
„Bojszowianie” na scenach
Dwa miejsca na podium zdobyli „Bojszowianie” podczas 48 Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych - Brenna 2015. Wystąpiło w
nim 55 wykonawców.
Złoty jubileusz
W pierwszą sobotę czerwca grupa trzydziestu pięciu licealistów, absolwentów bieruńskiego ogólniaka z 1965 roku świętowała pięćdziesięciolecie zdania matury. Tych, którzy w owym czasie zdobyli świadectwo dojrzałości było ponad siedemdziesięciu. Nie wszystkim, ze względu przede wszystkim na stan zdrowia, dane było uczestniczyć w tej pięknej uroczystości, zaś jedenastu z nich nie doczekało tej chwili.
Monika Loska
Monika Socha (bo takie jest jej panieńskie nazwisko) przyszła do filmu jako mała dziewczynka - dokładnie tak jak jej mama Ania, która wystąpiła w filmie „Ku Polsce” opowiadającym o śląskich powstaniach, kręconym w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ania w tym filmie była ubrana w strój śląski z wianuszkiem na głowie. Jest w nim taka scena, w której z koszem pełnym kwiatów w ręce tańcząc przemieszcza się w stronę stojących w grupie żołnierzy Grenzschutzu. Rozbawieni tą sytuacją Niemcy nie zauważają, że tańcząca dziewczynka oddala się już bez kosza, który zostawiła między nimi. Wtedy następuje wybuch ścinający z nóg żandarmów. Jest to mocna scena, ale jedyna którą Ania zagrała w moim filmie.
Więcej w papierowym wydaniu gazety