Będzie kopalnia?
Inwestor z Warszawy chce wybudować kopalnię w gminie Bojszowy (prawdopodobnie przy ul. Kopalnianej w Międzyrzeczu). Deklaruje wydobywać węgiel spod terenów niezabudowanych. Kopalnia dałaby zatrudnienie ponad tysiącu osób. Gminie Bojszowy z tytułu opłat i podatków jej działalność przyniosłaby rocznie około 50 mln zł – przy obecnych dochodach wynoszących 31 mln zł.
Dziewczyna, której żywiołem jest woda
Agata Mietlińska (17 lat) - mieszkanka Jedliny, uczennica bieruńskiego liceum, uczestniczka pływackich Mistrzostw Europy, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, która w wodzie czuje się jak ryba. Jak potoczą się losy jej kariery po odniesionej kontuzji? Czy można całkowicie zrezygnować ze swojej pasji?
90 lat
Jadwiga Piekorz 8 października obchodziła 90 rocznicę urodzin. Jest najmłodszą spośród dziewięciorga dzieci Pawła i Marty Losków – miała jedną siostrę i siedmiu braci (2 zmarło w wieku dziecięcym). Bracia Wiktor i Karlik nie wrócili z wojny. Jej ojciec pochodził z dużego gospodarstwa z Wygorzela.
BOLESŁAW WRÓBEL
Bolek w moich filmach rozpoczął grać, kiedy kupiłem kamerę czyli w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Były to filmy nieme: parodie filmów Chaplina, Keatona, Lloyda, Fairbanksa. Większą rolę zagrał w filmie „Napad na dyliżans” jako dowódca bandy, która rabuje dyliżanse/
Polityka to zawód czy służba?
Na taki temat dyskutowali uczniowie gimnazjum na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi. Usiedli w półokręgu naprzeciw siebie, a za punkt wyjścia mieli podejmujący ten problem artykuł Maxa Webera – niemieckiego socjologa żyjącego na przełomie XIX i XX w.
- Politycy powinni być dla nas, a nie dla siebie – żyć dla polityki, a nie z polityki (słowa Webera) – zauważył jeden z uczniów. – Powinni robić to dla kraju. - Tymczasem karmią nas „kiełbasą” wyborczą, nie pracują dla dobra kraju – zauważył.
Podróżnicy na szlaku
W tym roku szkolnym w gimnazjum rozpoczęło działalność koło turystyczne „Podróżnik”. Gra terenowa i wyjazd na Jurę Krakowsko-Częstochowską – to były jego pierwsze działania.
Nocni naukowcy
Skraplanie tlenu, spalanie waty czy papierosa w ciekłym tlenie, suchy lód i jego właściwości - to tylko niektóre spośród ponad tysiąca atrakcji, które mogli zobaczyć bojszowscy gimnazjaliści. Uczniowie klasy przyrodniczej IC oraz zainteresowani z klas II i III uczestniczyli w dziewiątej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie, która odbyła się 25 września.
Nowy trener
Od 26 września piłkarze GTS-u przegrali z Iskrą Pszczyna 6:0, 4:0 z rezerwami GKS-u Tychy, 2:1 z Jednością Przyszowice oraz zremisowali ze Szczakowianką. Seria porażek zdecydowała o zmianach kadrowych. Marcina Berezę zastąpił na stanowisku trenera Andrzej Lubański, a z funkcji dyrektora sportowego zrezygnował Jacek Kotajny.
Kilka dni po tych zmianach, piłkarze przystąpili do meczu ze Spójnią Landek. Wszytko wskazywało, że mecza skończy się bezbramkowym remisem, ale na kilkanaście sekund przed końcem…
Dla zachowania pamięci
„Ożywieni przez miłość i pamięć” – to tytuł najnowszej (już 30!) książki Alojzego Lyski, tym razem napisanej wspólnie z Henrykiem Ganobisem z Czarnuchowic. Książka ukaże się drukiem w połowie listopada.
Spotkanie z Cukierkiem
Waldemar Cichoń, tyszanin, autor przezabawnych opowiadań, których bohaterem jest jego kot Cukierek, był 23 października gościem uczniów z Międzyrzecza.
Czytanie to wspaniała przygoda
Tu się czyta - to hasło wita uczniów i gości na pierwszym piętrze gimnazjum. Na korytarzu urządzono przytulny kącik czytelniczy, z zaciemnionymi oknami, bujanym fotelem i poduszkami. Podczas długich przerw zainteresowani uczniowie słuchali „Mikołajka” czy... biografii Roberta Lewandowskiego, czytanych przez innych uczniów. Gimnazjum odwiedziły też przedszkolaki wraz z opiekunami, by wysłuchać historii o Muminkach, ślimaku Kacperku i Kopciuszku.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Czy ten czas się jeszcze kiedyś wróci?
Na Morcina - nojlepszo jest gysina - padali starzi. W listopadzie nastawoł czas zbijania gysi i skubanio piyrzo. Kaj była dziołcha na wydaju, matka patrzała cera jako wywianować. Piyrsze to chciała ji usypać pierzyna i dwa zogōwki. Na pierzyna trzeja było śtyry kilo skubanego piyrzo, na zogōwek - dwa kilo. Razym - osiym kilo piyrzo skubanego. A niyskubanego dwa razy tela, czyli szesnoście kilo.
Proboszczowie bojszowscy pod władzą biskupa wrocławskiego
Kilkanaście lat temu w „Naszej Rodni” przedstawiliśmy proboszczów bojszowskich urzędujących już w nowym kościele, czyli proboszczów w XX wieku. W tym numerze z okazji kiermaszu (kolejnej rocznicy poświęcenia kościoła) chcemy przedstawić sylwetki proboszczów z XIX wieku - duszpasterzy w starym kościele. Cezurą czasową będzie przejście parafii z biskupstwa krakowskiego pod jurysdykcją biskupstwa wrocławskiego w 1821 roku.
Dzień uśmiechu
Uśmiech ma wielką moc - wie o tym każdy przedszkolak. 7 października w przedszkolu dzieci uczestniczyły w wielu zabawach podczas świętowania Dnia Uśmiechu.
Czy w policji są żyrafy?
Do szkoły podstawowej w Bojszowach zawitali policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Bieruniu. Okazję do spotkania z mundurowymi mieli uczniowie klas drugich i czwartych, którzy mogli 28 września dowiedzieć się przede wszystkim tego, jak powinni poruszać się po drodze, jakie obowiązki mają piesi oraz jak bezpiecznie przejść przez jezdnię i prawidłowo poruszać się po drodze.
Zdrowo jem, więcej wiem
Uczniowie szkoły w Międzyrzeczu wiedzą, że owoce i warzywa stanowią bardzo ważny element diety każdego człowieka. Szczególnie ważne są dla dzieci, gdyż odgrywają istotną rolę w ich prawidłowym rozwoju. Dostarczają organizmowi wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Dzięki tym składnikom owoce i warzywa spożywane codziennie w odpowiednich ilościach chronią dzieci przed wieloma chorobami.
Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej
Danuta Hudzikowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w szkole w Świerczyńcu, 15 października odebrała z rąk Kuratora Oświaty medal Komisji Edukacji Narodowej. To niezwykle prestiżowe odznaczenie otrzymała za „zasługi dla oświaty i wychowania”, jego wnioskodawcą była Komenda Śląskiej Chorągwi ZHP. W swoim wystąpieniu Kurator podkreślił, iż bardzo ceni nauczycieli, którzy są jednocześnie instruktorami harcerskimi, bo pracują społecznie, poświęcając swój czas dla dzieci i młodzieży.
Odznaczenie dla wójta
19 października w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wręczono odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla osób zasłużonych dla jednostek samorządu terytorialnego zrzeszonych w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Wśród 10 osób wyróżnionych odznaczeniem państwowym był Henryk Utrata. Złoty Krzyż Zasługi wręczył mu wojewoda śląski Piotr Litwa.
Wyniki wyborów
Frekwencja
Gmina Bojszowy może poszczycić się najwyższą frekwencją w powiecie i województwie. W kraju frekwencja wyniosła niespełna 51%, w województwie śląskim wyniosła 52,3%, w powiecie bieruńsko-lędzińskim 56,5%, natomiast w Bojszowach aż 63,1%.
W gminie utworzono 8 obwodów wyborczych. Najwięcej osób głosowało w obwodzie nr 1. obejmującym Bojszowy Dolne (ale bez ul. Jedlińskiej) – aż 66,3% oraz w obwodzie nr 2., do którego należała część Bojszów Górnych (bez ul. Gaikowej, Pancerniaków, Stalmacha z przyległymi) – 65,3%. Natomiast najniższa frekwencja była w obwodzie nr 4 (lokal w gimnazjum), gdzie musieli się udać mieszkańcy Jedliny i ul. Jedlińskiej w Bojszowach Dolnych (55,1%). Wszędzie poza tym ostatnim obwodem frekwencja przekroczyła 60%.
Wynikałoby z tego, że bliskość lokalu wyborczego wobec miejsca zamieszkania ma duże znaczenie dla udziału w wyborach.
Więcej w wydaniu papierowym „Naszej Rodni”