Kowboj ze Śląska ma 60 lat - Wywiad z Józefem Kłykiem
- Ile ekip telewizyjnych kręciło o Panu reportaże?
- Około 35. Poza polskimi najwięcej z Niemiec, USA, Austrii, Anglii…
- A ile razy pisały gazety?
- W walizce mam prawie 600 artykułów z całego świata. I jeszcze 2 prace magisterskie.
- Jak się czuje z takim dorobkiem 60-letni filmowiec-kowboj?
- Młodo, ma w głowie pełno pomysłów – także na nowy film, choć zdrowie już nie to.
- Nie znudziło się przebieranie za kowboja i bieganie z coltem? Przecież to zabawa dla dzieciaków?
Niech już wreszcie zabrzmi wiosenne Alleluja!
Wiem, gdzie w lesie jedlińskim bije jeszcze źródło. W Wielkopiątkowy poranek pójdę do niego, schylę się do czystej wody i pozdrowię, jak uczyli nas ojcowie:
Bądź pozdrowiona wodziczko,
Panny Maryi siostrzyczko.
Czyścisz pola i korzenie,
Obmyj i mnie, grzeszne stworzenie.
Wiem gdzie u nas bije leśny zdrój, ale nikomu nie powiem. Boję się, żeby zły człowiek nie napluł do niego. Jak nam napluto do umiłowanych rzek – Gostyni i Korzyńca.
Najlepsi wśród gimnazjalistów
Tylko licealiści byli lepsi od bojszowskich gimnazjalistów podczas konkursu z języka i kultury angielskiej. 19 marca w bieruńskiej Jutrzence odbył się finał II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Kulturze, Literaturze i Obyczajach Krajów Anglojęzycznych.
Najlepsza
Aleksandra Turek, to jedyna w powiecie bieruńsko-lędzińskim gimnazjalistka, która została laureatem konkursu z języka polskiego.
Ola chodzi do klasy III c bojszowskiego gimnazjum. W wolnym czasie czyta książki, głównie fantastykę i poezję. Lubi też ciekawe kino.
Porażka na inaugurację
W pierwszym spotkaniu rundy rewanżowej IV ligi GTS Bojszowy uległ w Marklowicach tamtejszej Polonii 0 - 2. Już pierwsza akcja spotkania dała gospodarzom prowadzenie, a skutecznym strzelcem okazał się Kamil Mazur.
Filmowe opowieści
Jesienią 1968 roku zauroczeni kolorową taśmą filmową robimy pierwszy western w tej technice. „Dziki Zachód” - to tytuł filmu, który realizujemy na jedlińskich polach, gdzie w Rewiu powstaje saloon z desek i dykty. Wokół niego toczy się filmowa fabuła. „Czarny charakter” w tym filmie, to Roman Piekorz - kolega z klasy. Dobrze jeździł konno, bo zawsze w jego gospodarstwie mieli konie, no i umiał się bić. Ja grałem „jeźdźca znikąd”, który przynosi nadzieję na dobre jutro na Dzikim Zachodzie.
Kopalnia przyznaje się (nie do wszystkiego)
W liście skierowanym do mieszkańców Bojszów (podobne wpłynęło również do innych gmin) Jacek Kudela, dyrektor kopalni Piast przyznaje, że wstrząs z 9 lutego został wywołany przez eksploatację węgla w kopalniach Piast i Ziemowit. Jednocześnie kierownictwo uspokaja, że podobne wstrząsy są rzadkie oraz nie powodują zagrożenia i życia mieszkańców. Małym pocieszeniem jest informacja, że podobne wstrząsy występują również gdzie indziej. Dyrektor obiecuje, że wnioski o likwidację szkód na skutek wstrząsu będą rozpatrzone „z najwyższą starannością”.
Skąd te stereotypy?
Tu i tam przeczytać można, że Ślązacy są „dupowaci”, że to woły do roboty, ludzie niezdolni do intelektualnych dyskursów, poetyckich wzlotów itd. Byłoby interesujące wiedzieć, skąd się biorą takie stereotypy, gdzie się je kuje i hartuje.
Modlą się podwójnie
„Już teraz we mnie kwitną Twe ogrody” - te słowa piosenki stały się hasłem IV Konkursu Piosenki Religijnej, który odbył się 23 marca w Szkole Podstawowej w Świerczyńcu. Wzięło w nim udział 26 uczniów. W kategorii klas I - III zwyciężyła Klaudia Mika. Natomiast Gabriel Dudzik utworem „Idzie mój Pan” wyśpiewał 1 miejsce w kategorii klas IV - VI.
Co zrobiła spółka?
Niemal 6 kilometrów naprawionych rowów i ponad 6,6 tys. zł strat. Taki jest bilans działalności bojszowskiej Spółki Wodnej za ubiegły rok.
Na liście prac wykonanych przez spółkę znajdują się: w Bojszowach Młynówka wzdłuż ul. Dworzysko i rów A-1, razem 1400 m.
Zwyczaje a jak wymowne
Dziś między mężczyznami nie ma już takiego kamractwa, jak kiedyś. Poprzednie pokolenie przeżyło wojnę, fronty i wiedziało, jak się cieszyć wolną chwilą. Kamractwu sprzyjała gospoda, męskie zajęcia w polu (kośba), w lesie (wystrojani), na budowie, podczas furmaństwa. Zawsze znalazła się przy tym „kwaretka” (dziwne: dawniej chłopom wystarczyła ćwiartka, dziś „flachy” są 0,7-litrowe, jakby „halba” nie wystarczyła).
Tenisowe Bojszowy
Prawie pół wieku dzieliło najmłodszego i najstarszego zawodnika turnieju tenisowego rozegranego w bojszowskiej hali. 6 marca 24 amatorów tenisa przez 5 godzin walczyło o puchar starosty naszego powiatu. Zwyciężyła bieruńska para Dominik Gawęcki – Maciej Machnik pokonując w finale Michała Nowickiego i Henryk Siemianowskiego (Pszczyna – Bieruń). Bojszowianie Krzysztof i Grzegorz Stokłosa zajęli 4 miejsce.
Wystarczyło 6 minut!
Tyle czasu potrzebowała Natalia Blacha, by odpowiedzieć na 40 testowych pytań podczas turniej wiedzy pożarniczej i ekologicznej Młodzież zapobiega pożarom. Minutę później oddała pracę Aneta Hantulik.
Do finału przystąpiło 28 uczestników tworzących czteroosobowe drużyny, którzy reprezentowali trzy gminne podstawówki i gimnazjum.
Uczestników podzielono na trzy grupy wiekowe. Każda miała odpowiedzieć w ciągu godziny na pytania o zróżnicowanym stopniu trudności.
Woda nie podrożeje
W tym roku nie będzie podwyżki cen wody – zapowiedział na sesji Rady Gminy wójt Henryk Utrata. – Bojszowy są jedyną gminą (z terenu RPWiK-u, w której nie będzie takiej podwyżki. To wynik zakończonych negocjacji w sprawie nowych cen wody.
Biblioteka i przedszkole
Została opracowana koncepcja rozbudowy biblioteki w Bojszowach. Po jej przyjęciu zostanie opracowany projekt oraz podjęte zostaną starania o wydanie pozwolenia na rozbudowę, by gmina mogła się ubiegać o pieniądze unijne.
Podobne kroki zostaną podjęte w związku z budową nowego przedszkola.
Remont na Korzenickiej
Ponad 250 m2 ul. Korzenickiej w Bojszowach Nowych wymagało pilnej naprawy po zimie. Droga w kilku miejscach wypiętrzyła się, powstały rozległe dziury i nierówności. Jak tylko ustąpił śnieg i mróz do pracy przystąpiła firma Kamrat ze Studzionki.
Więcej w kwietniowym wydaniu „Naszej Rodni”. W sprzedaży od 2 kwietnia.