Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W MAJOWYM NUMERZE

Benefis Józefa Kłyka
Benefis Józefa Kłyka z okazji jego 60. urodzin był próbą nazwania, na czym polega jego fenomen. Pokazania też drogi jaką przebył: od młodzieńczych (a mimo to bardzo udanych) zabaw w naśladowanie Chaplina i trzech muszkieterów do gorzkiej prawdy o śląskim losie pokazywanej w ostatnich filmach. Pomiędzy była fascynacja Dzikim Zachodem, która tak naprawdę przyniosła mu światowy niemal rozgłos i popularność.
 

Lauraeaci
W Katowicach 20 kwietnia wręczono nagrody laureatom i finalistom gimnazjalnych konkursów przedmiotowych. Ten tytuł, będący potwierdzeniem zdobycia najwyższy miejsc w wojewódzkich konkursach, uzyskało dwoje uczniów bojszowskiego gimnazjum: Grzegorz Garus i Aleksandra Turek. Oboje otrzymali również nagrody z rąk wójta Henryka Utraty, były to laptopy.
Przed miesiącem przedstawiliśmy sylwetkę Oli Turek, laureatki wojewódzkiego konkursu z języka polskiego. W tym numerze prezentujemy drugiego laureata. 
Grzesiek Garus – szczupły, długie włosy, pogodne oczy. Na pierwszy rzut oka taki, jak wielu nastolatków w jego wieku. Ale niewielu jego kolegów może pochwalić się takim osiągnięciem. Grzegorz został laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z biologii. Osiągnięcie tym większe, że jest on dopiero w pierwszej klasie gimnazjum. Podczas zmagań na etapie gimnazjalnym, rejonowym, jak i wojewódzkim, przyszło mu mierzyć się przede wszystkim z trzecioklasistami – bo tacy najczęściej biorą udział w konkursach przedmiotowych.
 

GTS
24 kwietnia GTS Bojszowy podejmował na własnym boisku zespół Grunwaldu Ruda Śląska. Przed tym spotkaniem rywal miał tylko 4 punkty przewagi nad Bojszowami i ewentualna wygrana pozwoliłaby zbliżyć się do zespołów ze środka tabeli oraz oddalić się od strefy zagrożonej spadkiem.

 
Kroniki
W roku 1969 zainteresował się naszą działalnością prezes Gminnej Spółdzielni Alfons Sosna. - Chłopcy fajnie, że se jakieś „kłupotki” kręcicie, a tu ważne sprawy należy sfilmować np. jak się Bojszowy rozwijają, akcja żniwna, zebranie gminne, zawody sportowe lub strażackie itp.
Od początku oprócz swoich filmów robiłem kroniki z życia Bojszów - właśnie poświęcenie remizy strażackiej, mecze piłkarskie, a szczególnie wesela. Pamiętam wesele kręcone w kościele, ks. Maksymilian Siwoń nie bardzo chciał się zgodzić, ale w końcu się zgodził.
 

Zostali studentami przed maturą
- Nie trzeba się wcale uczyć, ta wiedza sama wchodzi do głowy, trzeba po prostu zrozumieć – mówią zgodnie Arkadiusz Hudzikowski ze Świerczyńca i Daniel Dudzik z Bojszów Nowych. Ci skromni chłopcy zanim przystąpili do matury, mieli już zagwarantowane przyjęcie do dowolnej politechniki w kraju. Zawdzięczają je sukcesom odniesionym w konkursach elektronicznych. Dzięki nim znaleźli się w gronie najlepszych w kraju.
 

Nowe mosty – utrudnienia w ruchu
Do końca listopada ma potrwać budowa nowych mostów na drodze ze Ścierń do Pszczyny określanej jako droga wojewódzka nr 931. Objazd dla samochodów osobowych wyznaczony został przez Jedlinę, a dla ciężarowych przez Tychy, Kobiór i Pszczynę.
Prace rozpoczęły się po 7 latach od wybudowania zwężeń i wprowadzenia ograniczeń w ruchu, po przetargach odwoływanych i unieważnianych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Ostatecznie przetarg na wykonanie mostów rozstrzygnięty został w końcu ubiegłego roku. Wygrało go Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SBL-ŻELBET Sp. z o.o. z Mikołowa, które je wybuduje za 6,2 mln zł.
Na czas remontu zmienione zostały trasy przejazdu autobusów PKS (podajemy je w ramce). - Wydłużenie linii autobusowych to dodatkowy koszt dla gminy szacowany na 120 tys. zł – poinformował nas wójt Henryk Utarta.
 

Roztomiłe
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów rodzinnych Miśków ze Świerczyńca, których korzenie sięgają - jak już pisaliśmy – Lędzin. Przedstawia Franciszka Miśkę (ur. 1854) i Agnieszkę Körner (ur. 1864) z Lędzin w dniu ich ślubu. Data tego ślubu nie jest nam znana, ale można jedynie przypuszczać, że mógł się on odbyć około 1885 roku. Pod kątem etnograficznym zdjęcie posiada ogromną wartość.
 

Narodowa tragedia
10 kwietnia to data wielkiej narodowej tragedii. Wieść o katastrofie pod Smoleńskiem wywarła przerażające wrażenie na wszystkich, którzy mają poczucie przynależności do narodowej, państwowej ale i ludzkiej wspólnoty. Zmieniła również bieg zaplanowanych wcześniej zdarzeń i ułożyła na nowo kalendarz następnych dni i tygodni nie tylko w kraju, ale i w gminie Bojszowy.
 

NIEZAPOMNIANI
W sobotę 10 kwietnia pod Smoleńskiem podczas lądowania rozbił się polski samolot z 96 osobami na pokładzie. Zginęli wszyscy. Życie utracił Prezydent Rzeczypospolitej - Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz kilkudziesięciu ważnych osobistości nawy państwowej. Wszyscy oni mieli pokłonić się bohaterom Katynia w związku z 70. rocznicą ich mordu.
Podczas krótkiej V kadencji Sejmu (2005 – 2007) miałem okazję poznać osobiście wielu z tych, którzy zginęli w katastrofie. Wobec śmierci kilku z nich do dziś nie mogę przejść do normalności.
Szczególną pamięcią obejmuję śp. Krystynę Bochenek. Znaliśmy się zanim zostaliśmy parlamentarzystami, dlatego w Sejmie zachowywaliśmy się wobec siebie, jak starzy znajomi.
 

Otwarte drzwi gimnazjum
Już po raz drugi bojszowskie gimnazjum zorganizowało dla uczniów klas szóstych oraz ich rodziców dzień otwarty. 22 kwietnia zaproszeni goście mogli porozmawiać z dyrekcją szkoły i nauczycielami oraz zobaczyć, jak pracuje się w gimnazjum.
 

Koncert śląskich szlagierów
Ponad 800 osób bawiło się podczas koncertu w niedzielę 25 kwietnia. Prawie cztery godziny muzyki i wiców zapewnili wykonawcy z listy śląskich szlagierów – programu znanego z anteny TVS.
 

Co słychać na wsi?
Pod takim hasłem odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski zorganizowany 25 marca w Szkole Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu. Uczestnikami byli uczniowie klas młodszych (I – III) szkół powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jurorzy z ogromną przyjemnością wysłuchali 27 interpretacji wierszy związanych z życiem na wsi, jej przyrodą i zmianami zachodzącymi podczas następstw pór roku.
 

Miłośnicy matematyki i przyrody
Międzyrzecze przed Świerczyńcem i Lędzinami – takie były wyniki konkursu matematyczno-przyrodniczego.
Konkurs ten nosi nazwę „Pryzmat” i po raz trzeci odbył się 13 kwietnia w Gminnej Szkole Podstawowej w Świerczyńcu. Gospodarze, którzy byli zwycięzcami poprzednich edycji konkursu, gościli u siebie 7 czteroosobowych drużyn (kl. V - VI) ze szkół podstawowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Uczniowie zmagali się z zadaniami zawartymi w trzech testach, pomiędzy którymi rozwiązywali zadania logiczne, pangramy i sudoku.
 

Turniej młodzieżowców
Powiatowy szczebel Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej pn. „Młodzież zapobiega pożarom” w gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych zakończył się zwycięstwem Jakuba Synowca z Chełmu Śląskiego. On też wraz bojszowianami Dominikiem Dedą i Pawłem Goldą ze szkoły podstawowej i gimnazjum będzie 15 maja reprezentował powiat na zawodach wojewódzkich w Siewierzu.
 

Nagrodzeni za teatr
Gimnazjalny zespół teatralny prowadzony przez bibliotekarkę Martę Panek zajął trzecie miejsce na Rejonowym Festiwalu Teatralnym Młodzieży Gimnazjalnej, który odbył się w Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Organizatorem przedsięwzięcia było tyskie Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego.
 

Wędkarze rozpoczęli sezon
Dorocznymi zawodami o mistrzostwo koła wędkarze obydwu Kół PZW w naszej gminie rozpoczęli sezon. Najpierw 24 kwietnia przy przepięknej i bezwietrznej pogodzie na starorzeczu Wisły w Jedlinie rywalizowali wędkarze koła bojszowskiego, zaś dzień później na Stawie Leśnym podobne zawody rozegrali wędkarze z Międzyrzecza.
 

 





Utworzony:2010-05-02 11:45:51
Autor:ZZ



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |