Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W październikowym numerze

 

Gospodarka odpadami
Na wysypiska powinno w tym roku trafiać nie więcej niż ¾ produkowanych przez nas śmieci, reszta ma być przetwarzana. Taka normę wyznaczyła Polsce Unia Europejska. Normy na kolejne lata są jeszcze wyższe (patrz ramka na dole). Tymczasem na wysypiskach składowanych jest bezpowrotnie 93% śmieci, które mogłyby ulec biodegradacji. W związku z tym nasz kraj będzie płacił milionowe kary.
Dzieje się tak dlatego, że firmy odbierające śmieci nie inwestują w zakłady utylizacji śmieci, zamiast tego wolą płacić za składowanie ich na wysypisku, a kosztami obciążać… mieszkańców. Z drugiej strony państwo podnosi opłaty za składowanie śmieci na wysypiskach, chcąc w ten sposób wywrzeć presję ekonomiczną, by ograniczyć składowanie śmieci, a w większym stopniu je przetwarzać. Ostatecznie wyższe ceny za wywóz śmieci obciążają mieszkańców. Stąd wzięły się w ostatnich latach drastyczne podwyżki opłat. Ministerstwo Środowiska zamierza zmienić prawo tak, by to gmina przejęła kontrolę nad tym, gdzie trafią śmieci. 
 

(Dłużej) otwarte przedszkole
Ponad trzydzieścioro dzieci w przedszkolach w Bojszowach i Świerczyńcu korzysta z dodatkowych godzin otwarcia tych placówek. Od września jest tu realizowany unijny projekt „Otwarte przedszkole – upowszechnianie edukacji przedszkolnej w gminie Bojszowy”. Gmina otrzymała na ten cel prawie 150 tys. zł.
 

Pokaz
Strażacy z Bojszów i Bojszów Nowych byli najlepsi podczas gminnych zawodów pożarniczych, które rozegrano w Międzyrzeczu.
Zawody mogły się odbyć dopiero w ostatnią sobotę września. Pierwotnie planowano je w czerwcu, ale plany pokrzyżowała powódź. Za to zawody połączono z przekazaniem jednostce OSP z Międzyrzecza nowego lekkiego wozu bojowego.
 

WYWIAD Z WÓJTEM GMINY BOJSZOWY
- Na jakich zasadach odbędzie się tegoroczna zbiórka odpadów wielkogabarytowych?
- Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej naszej Gminy, plakaty zostaną umieszczone również na tablicach ogłoszeń w poszczególnych miejscowościach, a czytelnicy Naszej Rodni znajdą informację w tym numerze gazety.
Pragnę poprosić mieszkańców, aby odpady były wystawione w dniu zbiórki przed godziną 6:00, a jednocześnie przeprosić za ewentualne opóźnienia w odbiorze odpadów w przypadku, gdy ich ilość będzie większa od oczekiwanej (z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku). 
 

Wystawka
Urząd Gminy w Bojszowach przeprowadza od 11 do 27 października zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Szczegółowy harmonogram wraz z informacją, co podlega zbiórce zamieszczamy na str. 2
 
Wójt Gminy Bojszowy informuje o zbiórce odpadów wielkogabarytowych od mieszkańców gminy Bojszowy
Odpady będą zbierane zgodnie z następującym harmonogramem:
 
11 października (poniedziałek) Bojszowy (w części od ul. Gościnnej w stronę Jedliny)
12 października (wtorek) Bojszowy (w części od ul. Gościnnej w stronę Świerczyńca)
18 października (poniedziałek) Bojszowy Nowe - ul. Ruchu Oporu
19 października (wtorek) Bojszowy Nowe (pozostałe ulice)
21 października (czwartek) Świerczyniec
25 października (poniedziałek) Jedlina
27 października (środa) Międzyrzecze
 
Odpady winny zostać wystawione najpóźniej w dniu zbiórki do godziny 600.
W ramach zbiórki odbierane będą następujące odpady:
·       meble,
·       wyposażenie domów
·       dywany, wykładziny,
·       opony pojazdów osobowych (np.: z samochodów osobowych, rowerów, motocykli),
Nie będą odbierane:
  • elementy pokryć dachowych,
  • elementy konstrukcyjne budowli i budynków (np.: słupki ogrodzeniowe, gruz budowlany),
  • opony pojazdów ciężarowych lub rolniczych,
  • inne elementy nie stanowiące wyposażenia domów (np.: opakowania po substancjach chemicznych, beczki, odpady niebezpieczne).
 

Dobrze informują
Jak samorządy wywiązują się z obowiązku informowania mieszkańców o pracy urzędu gminy – po raz kolejny raport na ten temat przygotowało katowickie Stowarzyszenie Bona Fides. Stowarzyszenie przejrzało Biuletyny Informacji Publicznej 167 urzędów gmin województwa śląskiego i sporządziło ranking gmin, które najlepiej sobie radzą z informowaniem. Bojszowy znalazły się na 22 miejscu tego rankingu zdobywając 86 punktów na 100 możliwych.
 

Naprawy po powodzi
W sierpniu przedstawiliśmy popowodziowy raport na temat usuwania skutków majowego kataklizmu. Wracamy do tematu, publikując kolejny gminny raport opisujący, co zmieniło się w ciągu minionych 2 miesięcy. Problemami tymi zajmuje się zespół roboczy pod kierownictwem wójta Henryka Utraty.
 

DZIEJE SAMORZĄDNOŚCI W BOJSZOWACH
Bojszowy są starą wsią. Samorządność praktykowana tu była od zamierzchłych czasów. Pierwotnie wyglądała tak, jak opisałem w książce „Nasze dziedzictwo” w rozdziale poświęconym Chełmowi. Po XIII wieku, kiedy do życia wspólnot wiejskich na Śląsku wprowadzono niemieckie prawo osadnicze, ustanowiono samorząd, który we wszystkich wsiach był zasadniczo ten sam.
 

Dobiega końca kadencja gminnego samorządu rozpoczęta w 2006 r. 21 listopada odbędą się wybory 15 radnych i wójta gminy. Ta okoliczność jest powodem dla którego zapytaliśmy Przewodniczącego Rady Gminy Marka Kumora i Grzegorza Gwoździa, który kierował pracami dwóch komisji Rady o ocenę mijającej kadencji. 
 

Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury
W mojej ocenie była to w mijającej kadencji jedną z najciężej pracujących komisji Rady Gminy Bojszowy. Zebrała się 41 razy. Szeroki zakres zagadnień, nad którymi pracowała Komisja, powodował, że jej praca cieszyła się ogromnym zainteresowaniem radnych. Zasiadało w niej aż 11 radnych. Zdarzały się posiedzenia, w których uczestniczyli również radni nie będący członkami Komisji i wtedy mieliśmy niemal pełen skład Rady Gminy. Jej znaczenie wynika również z tego, że około 1/3 budżetu Gminy to wydatki na te zadania, które podlegały opiniowaniu Komisji.
 

Rozmowa z Markiem Kumorem w kadencji 2006 – 2010 Przewodniczącym Rady Gminy Bojszowy
- Czy Pana zdaniem Rada Gminy w mijającej kadencji była pomocna wójtowi czy raczej mu przeszkadzała?
- Jestem w samorządzie 3 kadencje, czyli od 12 lat i mogę stwierdzić jednoznacznie, że zawsze pomagała. Świadczy o tym chociażby fakt, że 95% uchwał przyjętych zostało na sesji jednomyślnie. Mimo że zdarza się, iż radni zgłaszają uwagi, pytania, ale po wyjaśnieniach wójta akceptują uchwały.
 

Przedwojenny wójt
Przedwojenny wójt Bojszów Dolnych i Jedliny Józef Stachoń urodził się 15 kwietnia 1883 roku w Lędzinach jako syn Mateusza i Katarzyny z d. Noga. W młodości był górnikiem, taki też zawód odnotowano w bojszowskich aktach gminnych, gdy 25 listopada 1976 roku zmarł.
Około roku 1910 poślubił Agnieszkę Kontny (ur. 6. 01. 1888r.) ze Świerczyńca.
 

Kalendarium wyborcze
21 listopada odbędą się wybory samorządowe. Będziemy glosować na kandydatów do rady gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego i na wójta. W związku z tym został ogłoszony kalendarz wyborczy. 2 października upływa termin zgłaszania komitetów wyborczych. Tylko one mogą do 22 października będzie czas na rejestrowanie list kandydatów na radnych. Kandydatów na wójta można zgłaszać do 27 października. 11 listopada upływa termin na składanie wniosków o głosowanie przez pełnomocnika (przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz wyborcom powyżej 75. roku życia). 19 listopada upływa termin dopisywania się do rejestru wyborców. Do rejestru wyborców można się zapisać w każdej chwili, ale należy zrobić to jak najszybciej, aby długotrwałe rozpatrywanie wniosku nie pozbawiło nas możliwości głosowania w miejscu swojego zamieszkania.


Bezpłatne badania Urologiczne
Poradnia Urologiczna działająca przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej GALEN w Bieruniu, ul. Jerzego 5 realizuje Program Zdrowotny. Program obejmuje mężczyzn powyżej 45 roku życia. W jego ramach przeprowadzane są bezpłatne badanie PSA i konsultacje urologiczne.
Program realizowany będzie w poniedziałki w godz. 8.00 – 9.00 i czwartki – godz. 8.00 – 9.00
Więcej informacji pod numerem telefonu: (032) 216 44 44, (032) 216 46 56
Rentgenowskie
W Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej w Lędzinach rozpoczęto realizację „Programu badań radiologicznych w kierunku wczesnego wykrywania schorzeń płuc”. Program finansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Bieruniu. Skierowany jest do mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego w wieku od 18 lat mających stałe zameldowanie na terenie powiatu.
Badania przeprowadzane są do 15.12. br. w Pracowni RTG Przychodni Specjalistycznej, ul. Pokoju 17 w Lędzinach – badania są bezpłatne.
Pracownia RTG czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00, nr telefonu: 32 326 62 53 lub 32 326 73 74 wew. 24.
Onkologiczne
W Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej w Lędzinach rozpoczęto realizację programu promocji zdrowia „Profilaktyka onkologiczna schorzeń jelita grubego”. Program finansuje Starostwo Powiatowe w Bieruniu. Skierowany jest do mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego w wieku od 30 lat mających stałe zameldowanie na terenie powiatu. Program obejmuje badania laboratoryjne: morfologia krwi, oznaczenie markera CEA oraz konsultację onkologiczną (jeśli zajdzie taka potrzeba).
Badania przeprowadzane są do 15.12. br. od poniedziałku do czwartku od godz. 6.00 do 10.00 w Laboratorium Analitycznym Przychodni Specjalistycznej MZOZ ul. Pokoju 17 w Lędzinach. Badania są bezpłatne.
Pacjent powinien zgłosić się do badania na czczo i posiadać dokument potwierdzający zameldowanie na stałe na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz numer PESEL.
 

Znicz na poranku
Od kilku lat w Szkole Podstawowej im. J. Kassolika w Międzyrzeczu wychowawczynie młodszych klas organizują imprezę integracyjną o nazwie „Poranek Szkolny”. Tegoroczny odbył się 23 września i przybrał formę olimpiady sportowej. Jej rozpoczęcie wzorowane było na olimpijskim ceremoniale – sztafecie z ogniem olimpijskim, zapaleniem znicza i odśpiewaniem hymnu. Zmagania sportowe rozgrywały się na nowym boisku wielofunkcyjnym, które powstało podczas tegorocznych wakacji w miejscu starego boiska szkolnego.
 

Po dwudziestu latach
18 września w sali remizy OSP w Bojszowach spotkali się absolwenci miejscowej szkoły podstawowej, którzy ukończyli ją 20 lat temu. Spotkanie rozpoczęło się wyjściem na cmentarz, gdzie zapalono znicze na grobach kolegów, którzy już odeszli.
 

Konkursy na rocznicę
Z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach przygotowała szereg imprez. Uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem: Fryderyk Chopin w Żelazowej Woli. Natomiast dla uczniów szkół podstawowych organizuje konkurs o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.
 

Śmiertelny Full
W roku 1977 zabieramy się do kręcenia następnego westernu pt. „Śmiertelny Full”. Nazwa ta pochodzi od układu kart w pokerze – trzy asy, dwie ósemki. Szeryf Wild Bill Hickok prawdziwa postać z Dzikiego Zachodu, dostał dwie kule w plecy, mając taki układ kart w ręce. Strzelał notoryczny bandyta Jack McCall. Świadkiem tego jest śląski emigrant, który dotarł aż do Deadwood w poszukiwaniu morderców swojej rodziny.
 

Historia rodzinna
„Ginące opowieści minionych generacji (skierowane) do przyszłych pokoleń, by nie zapomniały o własnym pochodzeniu, śląskich korzeniach” – taki cel wyczytamy ze wstępu do książki Grzegorza Sztolera pt. „Dom trzech pokoleń”.
 

Gminne święto plonów
Zgodnie z zasadą że miejscowości naszej gminy co pięć lat są gospodarzami gminnego święta plonów, tym razem odbyły się w Jedlinie. Do tej pory miejscowość miała szczęście do łaskawości aury, ale ten rok jest wyjątkowo nieprzewidywalny, zatem i w Jedlinie dożynki przebiegały nie tyle w deszczu, co raczej z deszczem.
 

Pierwsza bojszowianka
Anna Boryś z Bojszów właśnie rozpoczyna studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie będzie poznawać tajniki realizacji filmów. Zdała bowiem na kierunek Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej – elitarne studia prowadzone tylko przez dwie uczelnie filmowe w kraju – w Łodzi i właśnie w Katowicach.
 
Więcej w papierowym wydaniu „Naszej Rodni”
 

 





Utworzony:2010-10-04 19:45:35
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |