Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W listopadowym numerze

 

Wywiad z wójtem Henrykiem Utratą
- Zanim zadam pytanie, najpierw wyliczanka: ulice Międzyrzeczna i Skrajna w Międzyrzeczu; Barwna w Świerczyńcu; Cichy Kącik w Bojszowach Nowych; Bojszowska i Wolska w Jedlinie; Dworzysko, Chmielna i boczna Fabrycznej w Bojszowach. Mosty na Gostyni i Korzyńcu. Place zabaw w Bojszowach, Świerczyńcu i Międzyrzeczu. Boisko w Międzyrzeczu. Do tego darmowe zajęcia dla dzieci po południu w przedszkolach. Również bezpłatne szkolenia dla mieszkańców. 
- Jeszcze remonty pompowni, które uległy uszkodzeniu w czasie powodzi. A GOPS – bo to on prowadzi te szkolenia – zorganizował także Klub Młodzieżowy, oferuje bezpłatne zajęcia w świetlicach. I mógłbym tak jeszcze wymieniać, bo budżet po stronie wydatków w tym roku jest rekordowy – prawie 34 mln. zł.
- Dziękuję za dopowiedzenie - ułatwił mi Pan zadanie tego pytania. Czy nie sądzi Pan, że nawet niewidomy by się domyślił, że to wszystko dzieje się dzięki temu, że mamy rok wyborczy. Szkoda że jeszcze nie została rozkopana ul. św. Jana w Bojszowach, bo mielibyśmy już totalny paraliż w całej gminie. 
 

Najlepsi w powiecie
Wywiad z Bernardem Bednorzem, wicestarostą powiatu bieruńsko-lędzińskiego
- Jakie były najważniejsze zadania powiatu zrealizowane w tej kadencji?
- Ponieważ odpowiadam w powiecie głównie za drogi, więc w tym zakresie były to kompleksowe remonty aż 6 dróg powiatowych: w Bojszowach ul. Pancerniaków (w 2007 r.), w Jedlinie skrzyżowanie ul. Wolskiej i Skromnej (w 2008 r.) i obecnie ul. Bojszowska i Wolska, w Bojszowach Nowych ul. Cichy Kącik (w 2010 r.), w Świerczyńcu teraz jest wykonywana ul. Barwna. Prawie wszystkie mają ten sam standard - są szerokie, z chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi. Przygotowana została również dokumentacja przebudowy ul. Trzcinowej w Świerczyńcu oraz budowy nowego mostu na Pszczynce w Jedlinie. Rozpoczynamy projektowanie chodników w Jedlinie przy ul. Skromnej i przy części ul Wolskiej.
 

Jak glosować, by głos był ważny
Wybory odbywają się w niedzielę 21 listopada w godzinach od 8 do 22. Wybierać będziemy wójta, radnych gminy, powiatu i sejmiku województwa. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery listy kandydatów w różnych kolorach. Głosowanie zostanie przeprowadzone w tych samych co w poprzednich wyborach lokalach wyborczych.
Wybory wójta i radnych gminy mają charakter większościowy, co oznacza, że wygrywa kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów.
W wyborach wójta karta do głosowania jest różowa. Głos oddaje się tylko na jednego kandydata poprzez postawienie znaku x w kratce obok nazwiska. W gminie Bojszowy kandydują na to stanowisko 2 osoby.
Wybory do Rady Gminy. Karta do głosowania jest biała.
Jeżeli jesteś mieszkańcem Bojszów Dolnych (okręg nr 1) robisz znak x obok nazwisk trzech, dwóch lub jednego kandydata.
Okręg nr 1 to ulice: Bliska, Chmielna, Dąbrowskiej, Dolna, Dworzysko, Gościnna, Jedlińska, Mokra, Słoneczna, Szyszkowa, Żytnia, Równoległa, Wiosenna, Kwiatowa, Lipowa, Olszynki.
W tym okręgu kandyduje 7 osób, wybranych zostanie 3 radnych.
Mieszkańcy Bojszów Górnych (okręg nr 2) robią znak x obok nazwisk czterech, trzech, dwóch lub jednego kandydata.
Okręg nr 2 to ulice: Bociania, Ceglana, Dąbrowa, Domowa, Fabryczna, Gaikowa, Gwarna, Gwardzistów, Kosmonautów, Książęca, Łączna, Myśliwska, Nowa, Pancerniaków, Parkowa, Równa, Spacerowa, Stalmacha, Szczęsna, Szeroka, Średnia, Świętego Jana, Świętego Józefa, Urocza, Żwirowa.
W tym okręgu kandyduje 10 osób, a wybranych zostanie 4 radnych.
Osoby mieszkające w Jedlinie (okręg nr 3) robią znak x obok nazwiska jednego kandydata. Okręg nr 3 obejmuje całą Jedlinę.
W tym okręgu kandydują 3 osoby, wybrany zostanie 1 radny.
Zamieszkujący Międzyrzecze (okręg nr 4) robią znak x obok nazwisk dwóch lub jednego kandydata. Okręg nr 4 obejmuje całe Międzyrzecze.
W tym okręgu kandydują 4 osoby, wybranych zostanie 2 radnych.
Gdy mieszkasz w Bojszowach Nowych (okręg nr 5) robisz znak x obok nazwisk trzech, dwóch lub jednego kandydata.
Okręg nr 5 to ulice: Cichy Kącik, Graniczna (częściowo), Korzenicka, Kowola, Prosta, Ruchu Oporu, Sierpowa (częściowo).
W tym okręgu kandyduje 7 osób, wybranych zostanie 3 radnych.
Jeśli mieszkasz w Świerczyńcu (okręg nr 6) robisz znak x obok nazwisk dwóch lub jednego kandydata. Okręg nr 6 to ulice: Barwna, Dębowa, Graniczna (częściowo), Grobla, Kasztanowa, Klubowa, Korzenicka, Kręta, Lawendowa, Leśna, Ogrodnicza, Rolnicza, Sierpowa (częściowo), Siewna, Skośna, Społeczna, Szkolna, Trzcinowa, Wiklinowa, Zakątek, Złoty Łan, Jodłowa.
W tym okręgu kandyduje 5 osób, wybranych zostanie 2 radnych.
 

W dziesiątce najlepszych
W wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się 9 października w Częstochowie reprezentanci naszej gminy i powiatu zajęli 10 miejsce. Uzyskali czas (110 sekund) zbliżony do tego, jaki osiągnęli podczas zawodów gminnych. Najlepsi mieli jednak wynik lepszy od bojszowian o około 15 sekund.
 

Piotr Wróbel, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej
Jako przewodniczący Komisji utrzymywałem na bieżąco kontakt z wójtem i kierownikiem referatu komunalnego w urzędzie gminy, co pozwoliło na szybkie rozwiązywanie wielu spraw. A było ich bez liku. Dobrze przebiegała również współpraca ze starostwem.
 
Henryk Kostyra, przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa, Ładu i Porządku Publicznego
Byłem obecny na prawie wszystkich posiedzeniach komisji, które działały w Radzie Gminy. Formalnie nie należałem jedynie do członków Komisji Gospodarki Komunalnej, ale chodziłem również na niemal wszystkie jej posiedzenia. Stąd mam orientację na temat pracy Rady i porównanie z innymi komisjami. W stosunku do pozostałych nasza Komisja miała dużo spotkań wyjazdowych.
 
Komisja Rolnictwa, przewodniczący Stefan Bratek
Działalność spółki wodnej, naprawy rowów i drenarki, szkody w uprawach wycinka i prześwietlanie drzew – to sprawy którymi zajmowała się moja Komisja Rolnictwa.
Jak istotne jest właściwe odwodnienie pól i utrzymanie rowów (które niektórzy nieświadomie zasypali na swoich posesjach), pokazała tegoroczna powódź.
 

Konkurs w bibliotece
Z okazji Roku Chopinowskiego gminna biblioteka w Bojszowach zorganizowała 2 konkursy. W pierwszym Życie i twórczość Fryderyka Chopina” drużyny ze szkół w Świerczyńcu, Bojszowach i Międzyrzecza w trzyosobowych grupach rozwiązywały test, rozpoznawały ze słuchu utwory Chopina i odpowiadały na pytania zadawane przez jurorów. Dzieci zaimponowały ilością przyswojonych informacji dotyczących biografii kompozytora i jego bliskich.
 

Stara fotografia
Dorota Sojka z Bojszów w roku 1995 zdobyła tytuł Ślązaczki Roku, biorąc udział w konkursie gwarowym „Po naszymu czyli po śląsku”. Zdobyła tę zaszczytną nagrodę po świetnym występie, który zachwycił jurorów i rozbawił widownię.
 

Nagrodzeni za wychowywanie
15 nauczycieli bojszowskich szkół i przedszkoli otrzymało za swe osiągnięcia nagrody wójta z okazji święta Edukacji Narodowej. Ponadto wyróżniono 7 osób, które uzyskały w tym roku awans na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nagrodzeni spotkali się 13 października w auli bojszowskiego gimnazjum.
 

Po sezonie lotowym
Spotkali się bojszowscy hodowcy gołębi pocztowych. Podsumowania sezonu dokonał Henryk Bednorz, prezes bojszowskiej sekcji, który objął tę funkcję po zmarłym w lutym Janie Kropce.
Mimo że tegoroczne lato było niesprzyjające, to jednak dla hodowców gołębi okazało się nienajgorsze. W kategorii gołębi starych, dla których średnio trudny sezon lotowy rozpoczął się 9 maja, a zakończył 31 lipca, odbyło się piętnaście lotów konkursowych.
 

Jubileusz bojszowskiego sportu
- Zazdroszczę wam wójta, który takie piękne boiska zbudował – na pewno najpiękniejsze w podokręgu tyskim – powiedział na jubileuszu 60-lecia klubu sportowego Henryk Kula, wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, wręczając okazały puchar Krzysztofowi Mijalskiemu prezesowi GTS-u Bojszowy.
23 października był dniem w którym świętowano jubileusz. Najpierw w jedlińskim kościele odbyła się msza św., którą odprawił ks. Józef Kupka. W swoim kazaniu wskazał na ważność sportu w życiu każdego człowieka, a także przypomniał, jak winni zachować się podczas meczu nie tylko piłkarze, ale także sędziowie i zawodnicy. Zobrazował to przykładami z życia, dotyczącymi stronniczego sędziowania, nagannego zachowania się zawodników oraz nierzadko agresywnego kibicowania. Na zakończenie złożył wszystkim zebranym w kościele życzenia, na pierwszym miejscu stawiając dobre wyniki drużyny.
 

Śląski western
W roku 1980 kończy się czas wąskiej taśmy 8mm. Z ogłoszenia w gazecie kupuję kamerę 16mm „Krasnogorsk”. Chcę na profesjonalnej taśmie podsumować western i dać sobie spokój. Jest jednak problem z taśmą, którą załatwiam dzięki znajomości z operatorami byłej wytwórni filmowej „Poltel”.
Film „Człowiek znikąd” opowiada o losach Ślązaka Wawrzyna Złotko na szlaku bezprawia. Na prerii spotyka Ślązaków z Panny Marii, którzy służą w US Army i opowiada o Śląsku, gdzie pobił się z pruskimi żandarmami i uciekł do Ameryki. W Teksasie wszedł w konflikt z bandą, która uczyniła mu wiele krzywdy, ale dzięki niemieckiemu sklepikarzowi ratuje życie. Tam też dochodzi do wprawy w obchodzeniu się z bronią i jako mściciel tropi bandę.
 

Powstało starostwo
W Ścierniach - zaledwie kilka minut jazdy samochodem od Bojszów - stanął budynek starostwa powiatowego. Obok Powiatowej Komendy Policji i Centrum Inicjatyw Gospodarczych powstał kolejny obiekt spełniający funkcje ponadlokalne. Jan Wieczorek, były przewodniczący Rady Miasta Bierunia i pomysłodawca budowy w tym miejscu centrum administracyjnego zaproponował, by kolejnym obiektem była siedziba zawodowej powiatowej straży pożarnej. 
 
Więcej w listopadowym wydaniu „Naszej Rodni”. Już w sprzedaży.
 
 
 

 





Utworzony:2010-11-05 20:14:37
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |