Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W styczniowym numerze

 

Wywiad z wójtem Henrykiem Utratą
- Jak pan ocenia miniony rok?
- Był to trudny rok, spowodowany głównie powodzią. Ponadto niekorzystne warunki pogodowe – bardzo późna wiosna i wczesna kolejna zima - utrudniły realizację zadań, które planowaliśmy na 2010 roku. Mam tu na myśli usuwanie skutków powodzi, remonty dróg, czy budowę placów zabaw przy szkołach podstawowych. Mimo tego udało się dużym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym wykonać zaplanowane zadania. Nie straciliśmy żadnej okazji do pozyskania środków na gminne inwestycje i dotacji dla mieszkańców poszkodowanych w powodzi.
- Jaki jest budżet gminy na rok 2011?
 

Będzie przejazd!
Od poniedziałku 17 stycznia ma być znów przejezdny most na Korzyńcu. Warunkowo zostanie dopuszczony ruch samochodów osobowych, po tymczasowej nawierzchni. Niestety na zakończenie remontu na Dokawie, czyli swobodny dojazd do Pszczyny, przyjdzie poczekać do zakończenia zimowej pogody.
 

Jest 7 tysięcy!
W końcu minionego roku liczba mieszkańców gminy Bojszowy przekroczyła 7 tys. 31 grudnia zamieszkiwało gminę już 7009 osób. W ciągu ostatnich dwóch lat przybyło prawie 190 osób.
 
 

Powstał Klub Książki
- Każdy z uczestników przedstawiał książkę, którą przeczytał przynajmniej dwa razy i próbował zachęcić innych do zapoznania się ze „swoją” lekturą. W ten sposób przebiegało pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bojszowskiej bibliotece – relacjonuje nam Izabela Piętka swój pomysł na kolejne działanie.
 

Wczasy i zabawy
Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wczasach nad morzem (w Chłapkowie od 6 do 16 czerwca), które organizuje Halina Blachnicka, prezes bojszowskiego koła Związku Emerytów i Rencistów.
 

Kopalnia odpowiada gminie
Nie dzieje się nic
Majowa powódź wyrządziła liczne szkody na terenie gminy Bojszowy. Byłyby znacznie mniejsze, gdyby nie skutki wydobycia węgla w kopalni Piast II (poprzednio Czeczott). W czasie powodzi dały o sobie znać wieloletnie zaniedbania w usuwaniu szkód górniczych.
W lipcu ub.r. odbyły się spotkania przedstawicieli Kompanii Węglowej i Urzędu Gminy Bojszowy, na których uzgodniono harmonogram prac służących naprawie szkód. Niestety w większości były to tylko ustalenia na papierze. Od lat Kompania stosuje skuteczne metody robienia uników, składania pustych obietnic, czy odwlekania terminu wykonania prac. Opanowała je do perfekcji latami nierealizując ustaleń i niedotrzymując umów.
 

Najlepsi w powiecie
- Bardzo cieszy mnie ta nagroda. To jest wielki sukces, gdyż istniejemy dopiero od dwóch lat, czyli jesteśmy młodym klubem, ale na każdych zawodach – modeli latających, pływających czy jeżdżących – zawsze zdobywamy nagrody – powiedział nam uradowany Stanisław Biela chwilę po tym, jak w imieniu bojszowskiej modelarni otrzymał puchar i dyplom dla najlepszego klubu naszego powiatu.
Okazją do wręczenia nagrody były zawody w modelach szybowców halowych, które zorganizował 11 grudnia w hali bojszowskiego gimnazjum zarząd powiatowy LOK.
 

Dziecię nam się narodziło!
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej w Międzyrzeczu trwały bardzo długo. Uczniowie każdej z sześciu klas zadbali o wystrój swojej sali, by poczuć bożonarodzeniową aurę oraz by pochwalić się dekoracjami przed kolegami i pracownikami szkoły. Każda klasa chciała wygrać konkurs na najpiękniej przystrojoną salę ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. Szczególną przyjemność sprawiło dzieciom udekorowanie wspólnej choinki, która zdobi dolny korytarz szkoły. Drzewko podarował uczniom leśniczy Wojciech Tęsiorowski.
 

Świąteczne kolędowanie
W Szkole Podstawowej w Bojszowach w ostatnim dniu nauki w 2010 roku odbyło się kolędowanie. Na scenie zaaranżowanej w sali gimnastycznej między biało-niebieską scenerią żłóbka Pańskiego a czerwono-złotawą herodową, pod napisem Gloria In Excelsis Deo dzwonki wybrzmiały kolędę „Do szopy”.
 

Strażacki opłatek
Po raz dwunasty strażacy z jednostek OSP naszego powiatu spotkali się na dorocznej uroczystości, zwanej wśród braci strażackiej powiatowym spotkaniem opłatkowym. Tym razem miejscem imprezy była oddana do użytku we wrześniu ub. r. nowa remiza OSP w Czarnuchowicach.
 

Strażackie wybory
W bieżącym roku mija kolejna kadencja władz w strukturach strażactwa ochotniczego. Podczas walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych wybrani zostaną druhowie, którzy wejdą w skład nowych władz. Na zebraniach wybrani zostaną również delegaci na zjazd Zarządu Oddziału Powiatowego Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, który zaplanowany został na czerwiec. Udział strażaków w zebraniach jest obowiązkowy. W gminie bojszowskiej zaplanowano je w następujących terminach: rh
OSP Międzyrzecze 19 lutego o godz. 17.00;
OSP Bojszowy 26 lutego godz. 16.00;
OSP Bojszowy Nowe 12 marca godz. 16.00;
OSP Świerczyniec 20 marca godz. 15.00.
 

Motopompy od Orkiestry
OSP Bojszowy i OSP Bojszowy Nowe znalazły się wśród 121 jednostek z województwa śląskiego, które obdarowane zostały sprzętem pożarniczym zakupionym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Uroczystość odbyła się 18 grudnia w Warszawie.
Sprzętem tym są przede wszystkim motopompy różnego przeznaczenia.
 

Na błystkę i chwost
Niedawno dostałem nowe przynęty spinningowe od zaprzyjaźnionego wędkarza Zbigniewa Dudy z Zamościa. Wykonuje on jedne z najlepszych w Polsce błystki wahadłowe.
Błystka wahadłowa jest przynętą wykonaną z kawałka stalowej, miedzianej lub mosiężnej blachy. Pracę tej przynęcie nadaje specjalnie wytłoczony kształt. Płynie ona zygzakiem, wykonując ruchy wahadłowe (stąd jej nazwa). Ruchy te przypominają słabą, chorą rybkę, które prowokują rybie drapieżniki do ataku.
 

ZAPISANE – ZAPAMIĘTANE
Dziennik, i jego współczesna odmiana czyli internetowy blog, to jedna z najbardziej popularnych form pisarskich. Rozwój blogów, które narodziły się wraz z rozwojem internetu, widoczny jest chociażby w bogactwie jego odmian - powstają już fotoblogi, wideoblogi i inne formy zapisywania tego, jak widzimy otaczający świat.
Dziennik tym różni się od bloga, że często ma osobisty a nawet intymny charakter, dlatego zwykle nie jest publikowany za życia autora. Często zastrzegają sobie oni, by zrobić to kilkadziesiąt lat po ich śmierci. Treści bloga dostają się do publicznej wiadomości niemal natychmiast po umieszczeniu w sieci.
Dziennik Alojzego Lyski, którego fragmenty publikuje autor, ma na pewno znaczenie ze względu na osobiste przeżycia. Ale cenny jest również, gdyż pokazuje historię Bojszów ostatniego ponad półwiecza. Autor swe autentyczne zapiski dokonane w latach 50. ubiegłego wieku wzbogaca współczesnymi refleksjami, które pokazują tło odległych już zdarzeń. (red.)
Bojszowy mego dzieciństwa
Jak głęboko sięgam pamięcią w przeszłość – czyli w lata tuż powojenne - widzę Bojszowy mocno zrujnowane wojną. Prawie znikła drewniana zabudowa, wiele murowanych domów stało wypalonych, tylko jedna droga – od Moika do Watoły – była utwardzona kamieniem, reszta jesienią i na wiosnę tonęła w błocie, a latem w głębokich piachach.
 

Kolędowe popołudnia
9 stycznia odbyła się w nowobojszowskim kościele pierwsza część XV Gminnego i XI Powiatowego Przeglądu Zespołów Kolędowych. Świątynia wypełniła tak wieloma słuchaczami, że duża część z nich musiała podziwiać występy na stojąco. A w pobliżu kościoła trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Koncert prowadził Dariusz Gniza. Nie tylko przedstawiał zespoły, ale i opowiadał o zwyczajach bożonarodzeniowych w różnych częściach świata. Pamiątkowe dowody udziału w Przeglądzie wręczali wójt Henryk Utrata i starosta Bernard Bednorz.
 

Karambole w Jedlinie
Ze zderzeniem kilku samochodów mieliśmy do czynienia wczesnym rankiem 23 grudnia w Jedlinie przy ul. Skromnej. Jak poinformował nas Jakub Juszczak, rzecznik bieruńskiej policji, tego dnia w nieustalonych okolicznościach na tył stojącego na drodze samochodu ciężarowego iveco, kierowanego przez 30-letniego mieszkańca Międzybrodzia Bielskiego.
 
 
 
Więcej w papierowym styczniowym wydaniu „Naszej Rodni”.
 
 




Utworzony:2011-01-11 12:39:09
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |