300-lecie Świerczyńca (1712 - 2012)
JAK UCZCIĆ TĘ ROCZNICĘ?
Przez kilka wieków Ziemia Pszczyńska słynęła z wyrobu znakomitego sukna. Już w 1423 roku – jak odnotował kronikarz – w Pszczynie była ulica sukienników, którzy mieli własny przywilej cechowy. Rozkwit sukiennictwa przypadł jednak na XVIII wiek. Wówczas to w samej Pszczynie aż 124 mistrzów miało swoje warsztaty tkackie, w których produkowano 6.680 kamieni białego lub farbowanego sukna (1 kamień pszczyński – ok. 15 kilogramów). A warsztaty sukienne posiadały także Mikołów, Mysłowice i Bieruń. Ten ostatni miał przywilej cechowy nadany w 1680 roku przez Baltazara Erdmana Promnitza – pana na Pszczynie.
Połów uciekiniera
Tego dorodnego karpia ważącego 9 kg, o długości 80 cm Piotra Lejawa z Bojszów złowił w zapadliskach przy Pszczynce. Nie spodziewał się takiej zdobyczy, gdyż w wędce miał żyłkę, która mogła utrzymać tylko 5 kg rybę.
Forum’ek…
Od października 2008 roku w Szkole Podstawowej w Bojszowach ukazuje się gazetka Forum’ek. Powstała z inicjatywy uczniów, a pierwszym jej redaktorem był Adam Urbańczyk. Z założenia jest miesięcznikiem.
Mistrzyni fryzjerska
Po raz drugi w ciągu 2 lat uczennica Lucyny Liszki z Bojszów Nowych została wicemistrzynią wojewódzkiego konkursu fryzjerskiego, który odbył się 20 lutego. Przed 2 laty była to Magdalena Szczublewska z Jedliny, a tym razem Karolina Piechówka z Woli. – Karolina to bardzo zdolna i ambitna dziewczyna – mówi Lucyna Liszka.
Karnawał w szkołach
Luty w szkołach podstawowych i przedszkolu zapisał się pod znakiem bali karnawałowych.
Dzieci przedszkolne wzięły udział w balu przebierańców. W Bojszowach dzieci bawiły się w sali OSP. Księżniczki, czarodzieje, motylki, pszczółki, kowboje i piraci tańczyli i bawili się przy muzyce zespołu Family Band.
Film Kłyka
Akcja filmu „Wolny Człowiek” rozpoczyna się na Dzikim Zachodzie, gdzie Wawrzyn Złotko jest szeryfem. Do miasta zjeżdża się wojsko z Indianami, uczestnicy śląskiego wesela i banda, która robi masakrę, szeryf ginie…
Koncert dwóch wykonawców
W ostatnią niedzielę stycznia w bojszowskim kościele parafialnym odbył się koncert kolęd, którego wykonawcami byli Chór Parafialny „Jutrzenka” i istniejący od niedawna, ale już znajdujący uznanie Bojszowski Zespół Kameralny „Ponticello”. Koncert, na który zapraszali zarówno proboszcz ks. Andrzej Maślanka, jak i wójt Bojszów Henryk Utrata, zgromadził bardzo liczne grono odbiorców.
Idzie w ślady mistrzów
Łukasz Kostka – jak wcześniej Dawid Tomala – odnosi sukces za sukcesem w chodzie sportowym. Ostanie jego zwycięstwo to zdobycie mistrzostwa Polski juniorów na dystansie 5 km podczas zawodów w hali, które pod koniec stycznia odbyły się w ośrodku przygotowań olimpijskich w Spale.
Akademia jakości
W lutym w Gminnym Gimnazjum rozpoczęto realizację projektu BAQ – Bojszowska Akademia Jakości w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponad 170 uczniów przez dwa lata będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania i pasje uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych wyjazdach kulturalnych, turystycznych i sportowych. Projekt składa się z siedemnastu różnego rodzaju kół. Gimnazjaliści będą mogli wcielić się w role badaczy przeprowadzających skomplikowane doświadczenia chemiczne i biologiczne, przekonają się, że matematyka jest pasjonująca, poznają sekrety wielkiego Wiliama Szekspira, zostaną aktorami musicalowymi, będą malować, rzeźbić, fotografować, filmować, pływać i na rowerach przemierzać Śląsk. Zainteresowanych odsyłamy do naszej strony www.gimbojszowy.pl.
Statystycznie jest dobrze
Dwa włamania do sklepów i napaść na właściciela jednej z firm połączona ze zrabowaniem mu pieniędzy – tak zaczął się nowy rok w gminie bojszowskiej. – Docierają do mnie sygnały od mieszkańców, że czują się zagrożeni – zwłaszcza obawiają się włamań. Śledztwa po miesiącu są umarzane z powodu niewykrycia sprawców. Poza tym mieszkańcy nie znają swego dzielnicowego, ani nie widzą policyjnych patroli. Natomiast aktywność policji ich zdaniem polega najczęściej na wyłapywaniu nietrzeźwych rowerzystów – powiedział nam wójt Henryk Utrata.
Przemóc przemoc
Kurs samoobrony dla kobiet i dziewcząt, warsztaty i prelekcje prowadzone w różnych grupach wiekowych: począwszy od dzieci, młodzież po ich rodziców, prezentacje teatralne o charakterze profilaktycznym oraz wiele innych działań zmierzających do podniesienia świadomości mieszkańców gminy w zakresie problematyki zjawiska przemocy.
Ludzie Dobrej Woli
Łucja Sklorz i Franciszek Lysko należą do grupy Ludzi Dobrej Woli, którzy zostali uhonorowani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najwyższych polskich odznaczeń za wybitne zasługi w ratowaniu życia ludzkiego. Uroczystość odbyła się 1 lutego w Belwederze. Wzięła w niej udział tylko Łucja Sklorz, gdyż Franciszek Lysko nie mógł w tym czasie przyjechać do Warszawy. Jednak z obojgiem odznaczonych udało nam się porozmawiać.
Rozmowa z Janem Solarczykiem, prezesem bojszowskiej Spółki Wodnej
- Jaki jest stan rowów i drenów odprowadzających wodę na terenie gminy bojszowskiej?
- System ten w Jedlinie i Bojszowach został zbudowany w okresie międzywojennym, a w latach 70. XX w. w Międzyrzeczu, Nowych Bojszowach i częściowo w Świerczyńcu, i do czasu rozpoczęcia wydobycia węgla przez kopalnię Czeczott działał dobrze.
Pod wpływem szkód górniczych zmieniło się ukształtowanie terenu. Powstały niecki poeksploatacyjne np. na Ślepiotach - od ul. Gościnnej do drogi prowadzącej do przepompowni Fiata, czy między ul. Pancerniaków i Stalmacha, gdzie wody gruntowe są tak wysoko, że drenaż w zasadzie już nie działa. Ponadto poziom wody na Gostyni i Wiśle powoduje, że rowy już jej nie odprowadzają i wówczas gromadzi się między zabudowaniami.
Obchód przedspisowy 1 – 17 marca
1 marca rozpoczęli pracę (potrwa do 17 marca) rachmistrze spisowi. W gminie Bojszowy zostali nimi: Barbara Francuz, Tomasz Lejawa, Irena Brzezińska i Andrzej Fuchs. Ich praca poprzedzi spis, który potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca tego roku. Natomiast liderem Gminnego Biura Spisowego jest Małgorzata Rokowska (tel. 605 675 669), która udziela informacji na temat spisu.
W ciągu 17 dni marca zadaniem rachmistrzów jest zaznajomienie się z przydzielonym im obszarem oraz weryfikacja przygotowanych przez służby statystyki publicznej oraz urzędy gmin wykazem adresów budynków.
W czasie obchodu przedspisowego rachmistrze będą mieli również mapą przydzielonego terenu z zaznaczonymi budynkami do weryfikacji. Sprawdzą aktualność i poprawność adresów oraz dopiszą adresy budynków istniejących, których brak jest na wykazie i na mapie, ewentualnie usuną nieistniejące budynki.
Zajęcia sportowe i rekreacyjne
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojszowach złożył wniosek do Ministerstwa Sportu
i Turystyki o dofinansowanie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży z gminy Bojszowy. Projekt autorstwa Anny Młocek, kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bojszowach, po ocenie Departamentu Sportu Powszechnego uzyskał dofinansowanie.
Strażackie plany
Strażacy z gminy bojszowskiej i powiatu zaplanowali przebieg swoich uroczystości. Strażacy z Bojszów będą w tym oku obchodzili jubileusz 85-lecia istnienia. Zaplanowane na 14 maja uroczystości połączone zostaną z powiatowym Dniem Strażaka. Niezależnie od tego każda jednostka zorganizuje we własnym gronie obchody Dnia Strażaka, które przypada 4 maja. 8 maja wielu z nich spotka się, jak co roku, na nabożeństwie w kościele w Jedlinie.
SZKOLNE KOŁO INTEGRACJI
Od 6 lat Szkoła Podstawowa w Świerczyńcu prowadzi naukę w oddziałach integracyjnych. Od tej pory społeczność szkolna włączyła się w realizację idei pełniejszej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
Radni przyjęli budżet na 2011 r.
- Jest to budżet otwarcia nowej kadencji Rady Gminy. Oceniam, że jest realny i do wykonania, a co ważne: będzie to budżet z nadwyżką – powiedział wójt Henryk Utrata na początku sesji Rady Gminy, która odbyła się 7 lutego.
Wśród inwestycji najważniejszą czekającą na wykonanie jest przebudowa ul. św. Jana wraz z budową chodnika i kanalizacji deszczowej. W tym roku przewiduje się również przygotowanie projektu budowy nowego przedszkola wraz z oddziałem żłobkowym i przebudowę biblioteki oraz uzyskanie na nie pozwoleń na budowę. W obu przypadkach jest możliwe zdobycie dofinansowania zewnętrznego. Są to zadania priorytetowe i oczekiwane przez mieszkańców.
Więcej w papierowym wydaniu „Naszej Rodni”