Przedszkole i żłobek
Nowe przedszkole wraz ze żłobkiem według przedstawionej na ilustracji koncepcji zostanie wybudowane na tej samej działce, na której znajduje się obecne, ale nieco z tyłu. Pomieści do 150 dzieci w 6 oddziałach oraz 20 dzieci w żłobku.
- Miejsce jest optymalne, położone w centrum Bojszów, ma dobry dojazd, a działka należy do gminy, więc nie musimy płacić za zakup gruntu. Koncepcja przedszkola powstała zgodnie z naszymi propozycjami i jest dostosowana do warunków terenowych.
Ochrona przed powodzią
Program przeciwdziałania powodziom takim jak ubiegłoroczna omawiano na spotkaniu, które 8 kwietnia odbyło się w strażnicy OSP w Nowym Bieruniu. Wziął w nim udział Jerzy Miller, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojewodowie 5 południowych województw położonych w dorzeczu Wisły oraz samorządowcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Kompania Węglowa znów opóźnia
Budowa zbiornika, który odwodniłby Dworzyska, ciągnie się już 5 lat. Kompania Węglowa po raz kolejny o co najmniej rok opóźnia jego budowę.
Po majowej powodzi, która pokazała, do czego doprowadziły szkody górnicze na Dworzysku, kopalnia Piast podjęła zobowiązanie szybkiego rozpoczęcia inwestycji.
Obfite zbiory
3,6 tony odpadów elektrycznych i elektronicznych oddali mieszkańcy gminy Bojszowy podczas zbiórki, która odbyła się 19 kwietnia. Gdy tego dnia krótko przed południem, czyli zaledwie po 2 godzinach akcji odwiedziliśmy parking przy ul. Gaikowej, gdzie wystawiono kontener na odpady, był już nimi wypełniony po brzegi.
Przemogą przemoc
Przemóc Przemoc to nazwa kolejnego projektu realizowanego od marca przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojszowach. Zgodnie ze swoją nazwą ma przeciwdziałać przemocy w rodzinie. Będą bezpłatne szkolenia, warsztaty, przedstawienia teatralne, a także porady oraz … kurs samoobrony. Promet składa się z 2 kampanii - informacyjno-profilaktycznej i warsztatowo-edukacyjnej.
Projekt jest realizowany z udziałem Urzędu Gminy w Bojszowach; Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, gminnych szkół i przedszkola, Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zakładu Opieki Zdrowotnej. Wszystkie działania skierowane są do mieszkańców gminy Bojszowy.
Droga do świętości
Pod takim tytułem odbyły się 20 kwietnia w międzyrzeckiej szkole obchody Świąt Wielkanocnych połączone z uczczeniem beatyfikacji papieża Jana Pawła II.
Finał był blisko
16 kwietnia w Siewierzu rozegrany został wojewódzki finał turnieju wiedzy pożarniczej i ekologicznej. Powiat bieruńsko-lędziński reprezentowała w tym roku trzyosobowa drużyna, złożona z uczniów zarówno podstawówki, gimnazjum, jak i liceum ogólnokształcącego, będących zarazem członkami drużyn pożarniczych jednostek OSP w naszej gminie. Dominik Deda, uczeń SP w Międzyrzeczu zajął w swojej grupie wiekowej III miejsce.
SERCE PRZY BOGU - RĘCE PRZY PRACY
W niedzielę 1 maja bojszowska wspólnota parafialna św. Jana Chrzciciela będzie przeżywać podniosłą uroczystość 50-lecia kapłaństwa sercanina ks. Józefa Piekorza - rodowitego bojszowianina. Został wyświęcony 24 marca 1961 roku w Stadnikach pod Krakowem przez ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę. W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyć będzie Rodzina, konfratrzy Jubilata oraz z pewnością licznie zebrani parafianie.
Gimnazjaliści tworzą mapę
Bojszowscy gimnazjaliści: Aneta Czyrwik, Martyna Machna, Paweł Natkaniec, Kornel Lizurej i Piotr Zwartek biorą udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej pod nazwą „Mapa Kultury – ludzie, miejsca, klimaty”. Jego wynikiem będzie interaktywna mapa dokumentująca kulturę i historię miast, miejscowości i wsi.
Miejsca dobre i gorsze
Miejsca w gminie, gdzie ludzie się spotykają i rozmawiają, takie gdzie sobie pomagają i… niebezpieczne – mapę z lokalizacją takich ale i innych miejsc przygotowali gimnazjaliści biorący udział w programie Młody Obywatel.
Program ten dotyczy badań różnych obszarów społeczności lokalnej. - Z pewnością interesujący jest sam pomysł, by dokonać głębokiej analizy wszystkiego, co mieści się w pojęciu szeroko rozumianej „społeczności lokalnej”. W wielu gminach, miejscowościach, ludzie tworzą wiele dobrego, o czym często nic nie wiemy.
Nowa strona i komputery dla biblioteki
www.biblioteka.bojszowy.pl - to strona internetowa biblioteki, która powstała w ramach I rundy Programu Rozwoju Bibliotek, dzięki grantowi Aktywna Biblioteka prowadzonemu przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Biblioteka stworzyła stronę Bibliotecznego Ośrodka Komunikacji Społecznej, która będzie służyła mieszkańcom gminy wszelkimi informacjami dotyczącymi życia kulturalnego, oświatowego, sportowego, zdrowotnego. Ponadto zawiera informacje na temat sklepów, firm budowlanych, związków emerytów i rencistów, zespołów.
Medal 100-lecia dla Jutrzenki
Bojszowski parafialny chór „Jutrzenka” został uhonorowany Medalem 100-Lecia Związku Śląskich Kół Śpiewaczych za długoletnią szczególną działalność organizacyjną i artystyczną w społecznym ruchu muzycznym.
Odznaczenia dokonano 3 kwietnia na I Walnym Zjeździe Sprawozdawczym Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, który odbył się w MDK Bogucice-Zawodzie w Katowicach.
Niech się święci Pierwszy Maja!
Jestem zbyt młody, by dobrze pamiętać czasy poprzedniego komunistycznego ustroju. Jedynie co pamiętam, to tłumy odświętnie ubranych ludzi maszerujących w pochodach. Jedni z transparentami, inni z balonikami.
Więcej w papierowym wydaniu gazety. Już w sprzedaży.