Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W lipcowym wydaniu „Naszej Rodni”:

 

Nagrody dla Alojzego Lyski
Perła Śląska – nagroda przyznana przez redakcję miesięcznika Śląsk, złota odznaka Zasłużony dla Województwa Śląskiego z sejmiku wojewódzki, odznaka Zasłużony dla kultury polskiej (wystarała się o nią jeszcze senator Krystyna Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) i wreszcie Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – taki deszcz nagród i wyróżnień spadł na Alojzego Lyskę w czerwcu tego roku z okazji 50-lecia jego działalności kulturalnej. Ale to tylko część tego, czym uhonorowano bojszowianina.
 
50 lat „Bojszowian”
Dzięki wam tradycja nie zaginie, dlatego gratuluję tego, co robicie, bo jest bardzo ważne i liczy się w Europie – powiedziała europosłanka Małgorzata Handzlik i wręczyła Wiktorowi Sporyszowi butelkę szampana.
Zdarzenie to miało miejsce 4 czerwca, kiedy to zespół regionalny „Bojszowianie” obchodził półwiecze działalności. Z tej okazji najpierw w bojszowskim kościele odbyło się nabożeństwo. Przed nim delegacja zespołu odwiedziła groby na bojszowskim cmentarzu, gdzie spoczywają soliści zespołu.
 
Najlepiej tańczą
Grupa Novice z bojszowskiego gimnazjum zdobyła Grand Prix I Wojewódzkiego Turniej Tańca o Puchar Wójta Gminy Bojszowy. Grupę prowadzi Dominika Cybulska. Kto przed paroma tygodniami był na jubileuszu gimnazjum lub na dniu otwartym szkoły, mógł podziwiać tancerzy z naszej gminy.  
 
Nie do pokonania
Podopieczni trenera Grzegorza Tomali zajmują czołowe miejsca na zawodach rangi wojewódzkiej, a uzyskiwane czasy plasują ich na czołowych miejscach w kraju. Do najlepszych należą Martyna Czarnynoga i Rafał Biolik.
 
Bojszowy najlepsze
Seniorzy z OSP Bojszowy wygrali w gminnej jaki i powiatowej klasyfikacji podczas strażackich zawodów, które 11 czerwca odbyły się w Bojszowach. 
Prowadzona była oddzielna klasyfikacja dla jednostek z naszej gminy i dla pozostałych jednostek z powiatu, chociaż każda drużyna „zaliczyła” tylko jeden start w danej konkurencji.
 
Boże Ciało u św. Jana w Bojszowach
Proboszcz Ks. Andrzej Maślanka dziękując parafianom za liczny udział w procesji Bożego Ciała – późnego tego roku, bo przypadającego na 23 czerwca – zwrócił uwagę, że jako proboszcz już 9 razy prowadził procesję i zawsze towarzyszyła mu bezdeszczowa pogoda. - To jakiś Boży znak i nagroda dla naszej wspólnoty – powiedział.
 
Pierwszy świętojański
Inauguracja koncertów świętojańskich wypadła wspaniale ze względu na wykonawców, repertuar, jak i widzów, którzy tłumnie przybyli w ostatnią niedzielę czerwca do bojszowskiego kościoła. Współorganizatorami i inicjatorami koncertu byli proboszcz ks. Andrzej Maślanka i wójt Henryk Utrata.
 
 
 
Wybrali prezesa
5 czerwca pszczelarze z bojszowskiego Koła Związku Pszczelarskiego wyznaczyli sobie zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Przybyło siedemnastu pszczelarzy na dwudziestu sześciu członków bojszowskiego Koła. Gościem pszczelarzy był Edmund Bryjok - skarbnik Śląskiego Związku. W związku z dobiegającą końca kadencją zgromadzonym ustępujący Zarząd, jak i Komisja Rewizyjna, przedłożyły sprawozdania.
 
Duszki śląskie
W wkrótce minie 20 lat od chwili, gdy nakładem Urzędu Gminy ukazała się książka „Duchy i duszki bojszowskie". Publikacja ta stanowiła pewien wyłom, który poruszył środowiska badaczy kultury ludowej w kraju i za granicą. W wyniku ożywczej inspiracji tej książki pojawiły się liczne nowe opracowania naukowe, m.in. prace magisterskie z zakresu demonologii ludowej. Największe jednak zainteresowanie bojszowska książka wzbudziła wśród czytelników, czego dowodem był wysoki nakład (3 tys. egz.), który rozszedł się szybko oraz kolejne o tej tematyce książki(np. w Bieruniu „Stworoki śląskie" Romana Nygi), konkursy literackie, gawędziarskie, plastyczne, widowiska prezentujące wizerunki niezwykłych postaci mitologii śląskiej itp.
 
Znów o powodzi
Szkody wywołane ubiegłoroczną powodzią, a raczej usuwanie szkód nią wywołanych – ten temat stawał podczas obrad majowej i czerwcowej sesji Rady Gminy Bojszowy. Obie odbyły się z udziałem grupy mieszkańców, którzy wyrażali obawę czy wykonywane prace gwarantują bezpieczeństwo powodziowe w rejonie ulic Spacerowej, św. Jana, Średniej, Gaikowej, Kosmonautów. Jak policzyliśmy, już po raz 9. w „Naszej Rodni” wracamy do tych problemów.
 
Dzień Rodziny
IX Festyn Rodziny zorganizowała szkoła podstawowa w Bojszowach. 16 czerwca w Dworku Grof odbył się pokaz strażacki Państwowej Straży Pożarnej z Tychów, występy uczniów oraz loteria fantowa, w której główną nagrodą był rower górski.
 
Dzień Szkoły bez Przemocy
6 czerwca w międzyrzeckiej szkole odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. Jest to święto tych, którym zależy na bezpiecznej i przyjaznej szkole. Do przygotowania włączyli się również rodzice i pracownicy GOPS-u. Pod hasłem „Jesteśmy kulturalnymi kibicami” odbył się mecz pożegnalny klasy VI z resztą szkoły. W tym przypadku nie był ważny wynik, ale wspólne kulturalne kibicowanie, które musieli pokazać uczniowie zagrzewając drużyny do gry kolorowymi pomponami i ciekawymi hasłami.
 
Makaron na Dzień Europy
Tegoroczny Dzień Europy w świerczynieckiej szkole podstawowej odbył się z udziałem Tunezyjczyka Salvadora Neffati. Egzotyczny gość
przyrządził ponad 200 porcji makaronu z sosem pomidorowym.
 
W „lwiej gromadce”
O pracy świetlicy w szkole podstawowej w Bojszowach napisała do nas jej opiekunka Joanna Hoffmann.
W świetlicy realizujemy ważne zadania, które wzmacniają opiekuńcze, wychowawcze i kształcące oddziaływanie szkoły. Różnorodne formy pracy dają wychowawcom możliwości oddziaływania na dzieci. Dzięki temu świetlica wspomaga ich rozwój.
 
Nagrody dla wszystkich
55 małych wędkarzy oraz ich opiekunów 4 czerwca rozegrało zawody wędkarskie na jedlińskim starorzeczu. W najmłodszej kategorii wiekowej (do 6 lat) pierwsze trzy miejsca zajęli: Emilia Hachuła (1.440 punktów), Dawid Polko (1.150) i Rafał Uszok (1.130).
 
Aktywna E-integr@cja
15 czerwca zakończył się projekt „Aktywna E-integr@cja mieszkańców gminy Bojszowy”, prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Integracji i Rozwoju Regionalnego z Woli. Jego celem była integracja mieszkańców gminy Bojszowy poprzez umiejętności umożliwiające komunikację oraz integrację wokół lokalnych problemów.
Służył temu kurs „Komputer, Internet i multimedia w praktyce – narzędzia aktywnej integracji”, w którym wzięło udział 20 osób. W jego programie była obsługa komputera, edycja tekstu, internetu, tworzenie portali społecznościowych. Osoby, które wzięły udział w szkoleniu podniosły swoje umiejętności w tym zakresie.
Udało się też wypromować ideę kształcenia ustawicznego poprzez zachęcenie do nabywania nowych umiejętności zgodnych z lokalnymi potrzebami oraz korzyści z udziału w projektach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wynikiem projektu jest gminny portal społecznościowy dostępny pod adresem www.naszebojszowy.eu, w którym można zamieszczać informacje i zdjęcia. Paweł Repeta   
 
Więcej w papierowym wydaniu Naszej Rodni.




Utworzony:2011-07-01 07:52:41
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |