„Nasza Rodnia” rozmawia z Łukaszem Bernerem – mieszkańcem Jedliny, czasowo przebywającym w Londynie
- Jest Pan jednym z dziesięciu osób z niewielkiej Jedliny, którzy emigrowali z kraju w poszukiwaniu pracy. Znaleźli ją w Anglii, Irlandii, Belgii, Holandii i w Czechach. Od kiedy datuje się wyjazd?
- Do Londynu wyjechałem w listopadzie 2006 roku, więc wkrótce będzie piąta rocznica mojego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Mieszkam w domu w centrum stolicy Anglii, w którym oprócz mnie są Francuzka, Pakistańczyk, Turek no i Anglik.
- Jak długo ma Pan zamiar pracować i mieszkać w Anglii. Czy nie tęskno czasem do swoich?
- Mam zamiar jeszcze przez jakieś dziesięć lat prowadzić taki tryb życia - czyli odwiedzać od czasu do czasu rodzinę. A tęsknota? Owszem, od czasu do czasu daje znać, ale można z tym żyć, wiedząc że w każdej chwili po około czterech godzinach podróży można z Londynu przenieść się do Jedliny. Stać mnie na to, ale bez przesady.
- Gdzie Pan pracuje?
Zamknięty Złoty Łan
Poważnych utrudnień – łącznie z zamknięciem drogi należy się spodziewać na ul. Złoty Łan w Świerczyńcu. W najbliższych tygodniach będzie tam prowadzony kapitalny remont 160-metrowy odcinka drogi, który obejmie również most. Prace powinny zakończyć się przed listopadem. Wykona je za 237,7 tys. zł firma Centrum Budowy Dróg Śląsk z Rudy Śląskiej. Szczegółowe informacje na temat zamknięcia drogi pojawią się na stronie internetowej Urzędu Gminy: www.bojszowy.pl
Szczepienia dzieci
W Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bojszowach istnieje możliwość zaszczepienia dzieci do 3 roku życia szczepionką Vaxigrip Junior przeciw grypie. Szczepienia zaleca się niemowlętom po ukończeniu szóstego miesiąca życia. O podaniu szczepionki zawsze musi zadecydować lekarz pediatra po zbadaniu stanu zdrowia małego pacjenta i zapoznaniu się z jego kalendarzem szczepień. Koszt szczepionki 27 złotych.
Bezpłatne badania
Na bezpłatne badania hormonu PSA oraz konsultacje urologiczne lub onkologiczne zaprasza MZOZ – Przychodnia Specjalistyczna w Lędzinach, ul. Pokoju 17 (obok KWK „Ziemowit”). Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego w wieku powyżej 45 roku życia. Badania wykonywane są w Laboratorium Analitycznym od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 – 9.00 do dnia 15 grudnia 2011 roku. Dodatkowych informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 326 6253 wew. 23, 3267374 wew. 23
Gdy się pojawi się babie lato.
Pusto, głucho, jesiennie. Pola i pszczyński las zatopione w ciszy. Struchlałe niebo, obdarte z błękitu uciekło gdzieś daleko. Blade słońce z trudem przebija się przez tiulową zasłonę mgiełki. Jeszcze grzeje, choć tylko na przyporce, bo z cienia ciągnie już ziąb – pierwszy zwiastun zimy.
Po rżyskach snują się srebrne nitki pajęczyn. Znak to, że nastało babie lato. Na jego powitanie wyrwały się z łodyg pierzaste spadochrony ostów. Skłębiły się ze srebrną osnową babiego lata i pofrunęły w dal. Z poboczy polnych drożyn wejrzały za nimi zazdrośnie kiście złotej nawłoci i knefliczkowe baldachy wrotycza. Jakby też chciały powędrować w świat.
A tu jarzębiny i głogi oblane matowymi promieniami słońca. Przechwalają się czerwieniami korali. U jarzębiny paciorki mniejsze, ale ich czerwień przeróżna, niepowtarzalna, u głogów paciorki duże, jędrne o czerwieni pełnej jak dziewczęce usta.
Z podmokłych rowów wypływa zapach mięty, która teraz, już po raz drugi pyszni się bujnym listowiem i mnóstwem liliowych kwiateczków. Czasem w ten silny aromat wkrada się woń chleba. To napęczniałe ziarna zbóż zgubione przez żniwiarzy a nieodkryte jeszcze przez polne ptactwo.
Komunikat policji
W nocy z 10/11.08.2011 r. nieznany sprawca dokonał wybicia szyby wiaty przystanku autobusowego w Bojszowach przy ul. Żubrów. W związku z powyższym osoby posiadające informacje w sprawie proszone są o kontakt z Zespołem ds Wykroczeń tel. (32) 323 33 60 bądź Wydziałem Prewencji tel. (32) 323 32 60.
NIE REAGUJESZ? AKCEPTUJESZ
Dzięki informacji od jednego z kierowców policjanci zatrzymała pijanego, który prowadził lawetę wypełnioną samochodami. Potępiający „donisiciela”, niech się zastanowią, co by powiedzieli, gdyby pijany zabił kogoś z ich rodziny!
W ostatnią sobotę września jadący ulicą Hołdunowską w Lędzinach mieszkaniec Mysłowic zauważył niepewnie kierującego ciężarową lawetą, więc zadzwonił na policję. Laweta akurat zjeżdżała na parking przy stacji benzynowej, gdy nadjechał radiowóz. Po zbadaniu kierującego okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazał się nim 47-letni obywatel Litwy. Udawał się w podróż powrotną z ładunkiem do swojego kraju. A wspomniana laweta, to ciężarowy samochód z naczepą, na którym było 8 fabrycznie nowych samochodów osobowych.
Opowiedzieli o swojej ziemi
„Opowiem wam o swojej ziemi” - pod takim hasłem przebiegł I Powiatowy Konkurs na Małą Formę Teatralną zorganizowany przez Bieruński Ośrodek Kultury z okazji Dni Bierunia. W prezentacjach, które odbyły się 9 września na bieruńskim rynku wzięło udział dziewięć zespołów, wśród nich dwa z naszej gminy. Młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach za inscenizację pt. „O tym jak brzydka Połednica porwała Zefliczka” zdobyli główną nagrodę.
Na starej fotografii - Opowieść o przemijaniu
Miesiąc temu zmarła Anna Mamok z d. Balion. Na fotografii pozuje ze swymi dziećmi w pierwszym rzędzie po prawej. Był to rok 1955. Stefan Pyrlik ze Świerczyńca żenił się w Bojszowach z Anielą Mamok.
Bojszowy wędkują
27 sierpnia na łowisku specjalnym Jedliniok odbyły się coroczne rodzinne zawody spławikowe. Ładna pogoda zachęciła do startu 21 rodzin, co dało 52 wędkujących.
Zwyciężyła rodzina Lidii Beczały gromadząc na swoim koncie 1640 punktów. Drugie miejsce przypadło rodzinie Wiesławy Losko -1140 punktów przed rodziną Adrianny Uszok - 1010 punktów. W oczekiwaniu na wyniki można było wypić kawę, zjeść kołocz czy upiec sobie kiełbasę na ognisku. Z nagród, którymi był sprzęt AGD szczególnie cieszyła się piękniejsza część wędkujących.
Bawią, odpoczywają, uczą
Obóz windsurfingowy i żagle na Mazurach, narty i snowboard w górach, wyjazdy na basen i wycieczki, interesujące i rozwijające zdolności zajęcia w świetlicach. To tylko niektóre propozycje zajęć, które młodym ludziom z gminy bojszowskiej oferuje Ośrodek Pomocy Społecznej. A wszystko dzięki licznym konkursom grantowym, z których pochodzą pieniądze na tak szeroką działalność oraz prywatnym sponsorom.
Piknik rodzinny w Jedlinie, który odbył się 17 września, pokazywał co robią dzieci w jednym z GOPS-owskich projektów pt. Przemóc Przemoc.
Dodatkowe pieniądze - dodatkowe zajęcia
Niemal 129 tys. zł otrzyma gmina Bojszowy z Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny) na „wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępnie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Za tym oficjalnie brzmiącym zdaniem kryją się dodatkowe zajęcia z uczniami ze szkół podstawowych.
Więcej w wydaniu papierowym – do kupienia w punktach sprzedaży