Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W Listopadowym wydaniu „Naszej Rodni”

 

 
Złote Gody
Dla 17 par – w tym jednej obchodzącej diamentowe gody - rok 2011 jest jubileuszowy. Dla 16 to rok złotych godów. – Cieszymy się, że tak wielu małżonków możemy uhonorować prezydenckim medalem za długoletnie pożycie małżeńskie – powiedział wójt Henryk Utrata zwracając się do przybyłych 19 października na uroczystość wręczenia odznaczeń.
 
Moliki znów atakują!
„Poznaj świat z nami – książkowymi molikami” to cykl spotkań z dziećmi ze szkoły podstawowej w Bojszowach, które po wakacyjnej przerwie rozpoczęła biblioteka.
 
Mistrz Polski
Rafał Biolik ze Świerczyńca został mistrzem Polski w biegach na dystansie 1000 m z wynikiem 2.38.15 min. Sukces ten osiągnął na odbywającym się 1 i 2 października Małym Memoriale J. Kusocińskiego w Kielcach. Wyprzedził drugiego na mecie Sławomira Kucia z Opoczna oraz Błażeja Kulę ze Zduńskiej Woli.
 
Okup bojszowski
Ten okup to niezwykła historia, co rusz pojawiająca się w różnych opracowaniach dotyczących Reformacji na Górnym Śląsku. Żeby lepiej zrozumieć ten dramatyczny spór między panem pszczyńskim Promnitzem a dziedzicem bojszowskim Bibersteinem, potrzebnych jest kilka zdań komentarza.
Ostatniego października obchodzimy Rocznicę Poświęcenia Własnego Kościoła – czyli KIERMASZ. Dawniej tak jednak nie było, bowiem kiedyś kiermasz obchodzono dokładnie w rocznicę poświęcenia kościoła, jeśli była ona znana.
 
Historie nieznane (1)
Cudem ocaleni
Każdemu z nas zdarzają się w życiu historie, których przebieg trudno nam zrozumieć. Różne też mamy sposoby ich wyjaśnienia. Jedni mówią to przypadek, zbieg okoliczności, inni dostrzegają w tym opiekę, Bożą Opatrzność. Teofil Biolik, 85-letni mieszkaniec Świerczyńca, zna kilka takich historii. Poniżej pierwsza z nich. W domu, w którym miały miejsce te wydarzenia, urodził się ksiądz Franciszek Miśka.
Kończy się sierpień 1943 r., jest wczesny, ciepły poranek.
 
Gimnazjaliści w Czechach
19 października - środa
Po bardzo długiej, lecz wesołej podróży, my - dwunastu uczniów bojszowskiego gimnazjum oraz 5 pań opiekujących się nami – dotarliśmy wreszcie do celu. Godzina: 20:05. Miejsce: popularny hipermarket w Ústí nad Labem. Właśnie tam poznajemy swoich czeskich kolegów, u których będziemy mieszkać w czasie wymiany.
 
Między Janem Pawłem II a Tolkienem
„Duchy wojny” po raz czwarty
W ostatnich dniach października ukazał się czwarty tom „Duchów wojny” Alojzego Lyski.
Alojzy Lysko – to ojciec i syn o tym samym nazwisku. Pierwszy zginął 12 stycznia 1944 r., drugi urodził się 15 lutego 1942 r. Trudno pamiętać swego ojca, gdy stawia się pierwsze kroki. Dlatego Alojzy – syn, nie poznał Alojzego – ojca. A jednak zna go bardzo dobrze. Jak rzadko kto z nas może znać swego rodziciela. Jak wytłumaczyć tę sprzeczność?
 
Akademia jakości
17 kół rozwijających zainteresowania, w których bierze udział ponad 110 uczniów. Tę szansę stwarza udział gimnazjum w projekcie „BAQ – Bojszowska Akademia Jakości”.
Jak garncarze
Uczestnicy koła plastyczno-manualnego prowadzonego przez Katarzynę Konowską 8 października wzięli udziału w warsztatach ceramicznych w Koszutówce.
 
 
Największy sukces
W połowie października członkowie bojszowskiej sekcji PZHGP spotkali się w barze Park Dworski, by zbilansować sezon lotowy. Prezes Henryk Bednorz powiedział, że był on bardzo udany. Odbyły się (i to prawie bez strat) wszystkie czyli 5 lotów gołębi młodych, a został odwołany z powodu bardzo złej pogody tylko jeden lot gołębi starych.
 
Rozmawiali o przemocy
„Budowanie spójnej strategii na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej w Bojszowach” – to temat konferencji, która 20 października odbyła się w gimnazjum w Bojszowach. Uczestnicy wysłuchali wystąpień prelegentów reprezentujących środowiska zajmujące się tematyką przemocy. Byli to: Marzena Chwiałkowska – psycholog, Piotr Kondzielnik z Prokuratury Rejonowej w Mysłowicach, Lucyna Sosna i Anna Losko-Galbierz z GOPS-u w Bojszowach oraz Aleksandra Karasowska - trener z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wystąpienia podejmowały temat przemocy domowej oraz jej skutków dla najbliższych.
 
Minęło im 60 lat
Uczniowie bojszowskiej podstawówki z rocznika 1951 przybyli 22 października do Jedliny na koleżeńskie spotkanie. Poprzedziło je nabożeństwo w intencji jubilatów, odprawione w jedlińskim kościele. Po nim uczestnicy przeszli do domu przyjęć, gdzie odbyła się rozrywkowa część tego zjazdu. Było to drugie spotkanie tego rocznika, a doszło do niego staraniem trzech pań: Leokadii Kostki (z domu Koch), Teresy Mirek (z domu Chrobok) oraz Teresy Chrobok (z domu Raszka).
 
Teksas w Jedlinie
Śląski szeryf” to tytuł najnowszego, realizowanego obecnie filmu Józefa Kłyka. Nawiązuje nim do wątków zapoczątkowanych w „Dwóch z Teksasu” nakręconych przed 12 laty. W tym miesiącu przypominamy, jak doszło do jego realizacji. (red.)
3 maja 1999 roku po byłych jedlińskich stawach idzie Darek Banasik z Pszczyny, który gra rolę franciszkanina ks. Leopolda Moczygęby. Za nim procesja Ślązaków zmierzających do ziemi obiecanej w Teksasie 1854 r.
 
Nagrody dla nauczycieli
Niespełna tysiąc dzieci i młodzieży od 3 do 16 lat chodzi do bojszowskich szkół i przedszkola. To oznacza, że gmina sprawuje opiekę i troszczy się o edukację co siódmego mieszkańca – powiedział wójt Henryk Utrata na spotkaniu z nauczycielami, które odbyło się z okazji Dnia Edukacji w bojszowskim gimnazjum.
 
Na pomoc mogli liczyć
W nocy z 9 na 10 października pojawił się ogień na dachu budynku przy ul. Żytniej w Bojszowach. – Zgłoszenie o pożarze przyjęliśmy 18 minut po północy – relacjonuje Kazimierz Utrata, komendant PSP w Tychach. Niespełna kwadrans później pojawiły się na miejscu pierwsze wozy. Do akcji wysłane zostały jednostki z OSP z Bojszów, Bojszów Nowych i Nowego Bierunia oraz PSP z Tychów. – Zadaniem strażaków było nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia – mówi komendant. Ich działania zakończyły się powodzeniem, a akcja dogaszania trwała jeszcze 3,5 godziny.
 
Uczy Ukraińców 
Piotr Czarnynoga z Bojszów, który od kilku miesięcy opisujący na naszych łamach swe wędkarskie przygody, zyskuje międzynarodową sławę. Ostatnio opublikował swój tekst w najpopularniejszym czasopiśmie dla wędkarzy na Ukrainie. Został też zaproszony na zawody do Kijowa. (red.)
We wrześniu w ukraińskiej gazecie wędkarskiej „Rybolov” ukazał się mój artykuł o łowieniu ryb w Polsce. Napisałem go razem z kolegą z Katowic, Krzysztofem Stepanowem.
 
Dwustu przedszkolaków
Już dwa miesiące do przedszkola w Bojszowach uczęszcza niemal dwieście wychowanków. Jest to 27 dzieci 3-letnich, 36 to 4-latkowie, 87 ma 5 lat, a 47 jest 6-letnich. Dzieciom zostały stworzone bezpieczne i przyjazne warunki spędzania czasu.
Od godziny 8.00 do 13.00 jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego i pobyt dzieci w tym czasie jest bezpłatny. Rodzice pokrywają jedynie koszty spożywania posiłków.
 
Święto z pasowaniem ufoludków
Rocznicę nadania imienia i sztandaru połączoną z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów szkoła w Świerczyńcu obchodziła 19 października. Święto szkoły rozpoczęła msza św., po której odbyła się akademia. Pierwsza jej część była poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
 
Na starej fotografii
TRADYCJE GONÓW W PSZCZYŃSKIM LESIE
Lasy pszczyńskie mają w kraju największą liczbę gatunków parzystokopytnych: żubry, jelenie europejskie, jelenie sika, daniele, sarny, dziki, przechodnie łosie. Z pospolitych drapieżników żyją tu lisy, kuny, tchórze, jenoty, borsuki, wilki a przy brzegach wód wydry i piżmaki, zaś pod Kobiórem zasiedlono bobry.
 
Więcej w papierowym wydaniu „Nszej Rodni” Już w sprzedaży.
 
 




Utworzony:2011-10-29 23:51:51
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |