Policja ostrzega przed kradzieżami
Metoda „na pracownika”
Bieruńska Policja ostrzega przed kradzieżami metodą „Na pracownika wodociągów” lub „Na pracownika energetyki”. W ciągu ostatniego miesiąca w naszym powiecie do tego typu kradzieży doszło już trzykrotnie.
10 listopada 2011 roku w godzinach popołudniowych do drzwi 75-letniej mieszkanki Lędzin zapukała nieznana młoda kobieta, która poinformowała starszą panią, iż ma nabrać sobie wody do garnka, gdyż nastąpi przerwa w dostawie wody. Po kilku minutach nieznana kobieta ponownie zapukała do jej mieszkania informując, że musi wejść do łazienki i spuścić wodę z kranu oraz z prysznica przez ok. 3 minuty. 75- latka weszła wraz z nieznaną kobietą do łazienki.
Tradycje Bożego Narodzenia
Roraty, samodzielne robienie choinkowych ozdób, pieczenie kołoczy i strucli, ubieranie choinki; wieczerza wigilijna jedzona z jednej miski, śpiewanie kolęd, udział w porannej pasterce, wróżby i wizyty kolędników – takie były przedwojenne tradycje wigilijne. Wspomina je Marta Czarnynoga.
Nowy sprzęt dla bibliotek
Dzięki udziałowi w II edycji Programu Rozwoju Bibliotek nasze placówki wzbogaciły się w sprzęt komputerowy. W Bojszowach jest to
projektor, ekran, laptop, drukarka formatu A3 oraz urządzenie wielofunkcyjne (kserokopiarka z faxem i skanerem).
Z cyklu historie nieznane część.2
Ta droga mogła być naszą ostatnią.
Bóg daje nam wielkich ludzi na trudne czasy, aby świadectwem swego życia a nawet śmierci pokazali nam jak służąc ludziom można szeroką drogą wiary iść, prosto do Boga. To my często budujemy na niej zakręty.
Minęły dopiero cztery miesiące od obławy na Biolikowice, a kolby karabinów powtórnie załomotały o drzwi naszego domu. Trzech zbrojnych mężczyzn usiłowało wejść do środka..
Baterie słoneczne dla szkół
W ponad 40% Urząd Marszałkowski sfinansuje budowę kolektorów słonecznych, które zostaną zamontowane w Bojszowach i Świerczyńcu. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jest ugoda z kopalnią
8 grudnia podpisano ugodę pomiędzy Kompanią Węglową a Gminą Bojszowy. Przewiduje ona usunięcie do końca 2013 r. skutków wydobycia węgla w rejonie Dworzyska.
To wydarzyło się naprawdę
W ciągu ostatnich dwóch lat prezentowaliśmy dorobek filmowy Józefa Kłyka, o którym opowiadał sam autor. Na tym odcinku ją kończymy. Jego najnowszy film jeszcze powstaje, więc do tej historii nie należy. (Red.)
Po kowbojskich filmach wracam do tematu II wojny światowej, dlatego że odchodzą nasi ojcowie - świadkowie i uczestnicy wojennych losów Ślązaków na wszystkich frontach.
Wystarczy chcieć i marzyć
W listopadzie zakończył się półtoraroczny projekt „Kurcze! To Fajne”, w którym brało udział 30 gimnazjalistów – również z Bojszów. W efekcie młodzi ludzie nakręcili film fabularny pt. „Gdzieś był?” i zredagowali książkę. A przy okazji nauczyli się paru rzeczy. Poniżej relacja z zakończenia projektu napisana przez jednego z uczestników.
28 listopada 2011 r. Premiera – moment kulminacyjny. My po drugiej stronie ekranu (to jednorazowe uczucie: oglądać film siedząc twarzą do widowni, która cię nie widzi).
Co można odczytać ze starych map
Mapa wojskowa C. F von Wredne (Krieges – Carte von Schlesien)
Po pierwszej wojnie śląskiej w latach 1740 - 1742 okazało się, że do prowadzenia działań wojennych potrzebne są bardziej dokładne mapy, niż te, którymi dotąd dysponowano (Wielanda – Schubarta). Z polecenia króla Fryderyka Wielkiego postanowiono opracować nowe arkusze map, koncentrując pomiary na terenach przygranicznych – z austriackimi Czechami i Morawami, z Saksonią i Królestwem Polskim, a więc z obszarami potencjalnych terenów działań wojennych.
Najlepsi byli gospodarze
Modelarze z gminy bojszowskiej odnotowali podwójne (a biorąc pod uwagę również wyniki drużynowe to poczwórne) zwycięstwo w zawodach, które odbyły się w hali przy gimnazjum 10 grudnia.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Marek Stolecki (ze szkoły w Świerczyńcu) przed Klaudią Karpińską z Imielina i Anną Kasperek z Lędzin. Drużynowo wygrała szkoła w Świerczyńcu.
Most otwarty – most zamknięty
9 grudnia most w Jedlinie nad Pszczynką, na granicy powiatów bieruńsko-lędzińskiego i pszczyńskiego, został poświęcony przez ks. Józefa Kupkę i oficjalnie oddany do użytku. Natomiast 15 listopada został zamknięty drugi most w Jedlinie - graniczny z Bieruniem - na Gostyni. Jego remont potrwa do września przyszłego roku.
Złote ręce pana Izydora
Izydor Rogalski z Bojszów od wiosny do jesieni pracował przy odnowieniu kamiennego krzyża stojącego w Międzyrzeczu u zbiegu ul. Międzyrzecznej i Żubrów. Mimo że pomnik posadowiony został znacznie wyżej niż droga, jednak nie był z niej widoczny. Zakrywały go wyrośnięte tuje, a w dole chwasty. Kamień pozieleniał z braku słońca, a figury miały liczne ubytki.
W tym roku mija 120 lat, jak pomnik opuścił warsztat kamieniarski K. Pokornego w Katowicach – świadczą o tym wyryte na postumencie: rok 1891 i nazwisko.
Święto Integracji
Po raz dziewiąty Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach był gospodarzem Tyskiego Święta Integracji, w którym wzięły udział szkoły, w których są oddziały integracyjne.
Więcej w papierowym wydani gazety – już w punktach sprzedaży.