Nasz powiat i czeskie miasto
Uničov to piękne czeskie miasteczko, które warto zobaczyć, a szereg zastosowanych tam rozwiązań można bez kosztów przenieść na nasz teren. Dlatego będę dbał, by nasza współpraca się rozwijała – zapewnił 19 stycznia starosta Bernard Bednorz podczas podpisania umowy o partnerstwie między powiatem bieruńsko-lędzińskim a Uničovem.
Trzynastego w piątek
Właśnie wróciłem z ryb. Piszę ten tekst, otulony w ciepły koc, a „koleżanka” herbata z miodem stara się przywrócić moje funkcje życiowe.
Wyprawa od samego początku się komplikowała.
Dzień Babci i Dziadka
Te dni dzieci z przedszkola szkół podstawowych co roku obchodzą szczególnie uroczyście.
W przedszkolu i wszystkich oddziałach przedszkolnych okazją do uczczenia Dni Babci i Dziadka były dla przedszkolaków spotkania z dziadkami.
Uczniowie na feriach
Wyjazdy w góry i do rodziny to najczęstsze sposoby spędzania dni wolnych od szkolnych zajęć przez uczniów gminnych szkół podstawowych.
ŻYŁ WŚRÓD NAS
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku stanowiliśmy nierozerwalną „paczkę ze Zopłocia”. Było nas siedmiu mieszkających blisko siebie, prawie rówieśników: Klimek Sosna - jeden z czterech synów wdowy, Andrzej Gemza - syn bojszowskiej nauczycielki, Erwik Gondzik - syn kowala, Alek Piekorz, Erwin Mrzyk i Bernard Wróbel - synowie górników i ja: syn chłopski wychowujący się bez ojca. Czasem dołączali do nas Stach Uszok i Józek Adamus – obaj również wychowujący się bez ojców. Dopóki chodziliśmy do szkół, trzymaliśmy się razem, przeżywając „chmurne-górne” lata młodzieńcze w samym środku wiejskiego życia: pasaliśmy krowy, pomagaliśmy rodzicom w domu i na polu, pasjonowaliśmy się sportem, filmem, muzyką.
Noc w szkole
Szkoła bez ławek i tablicy, bez podręczników, ocen i ciężkich plecaków. To była nie tylko inna szkoła, ale i inni uczniowie – zdyscyplinowani i jednocześnie niezwykle kreatywni, ciekawi i chętni do współpracy – mówią Marta Panek, Magdalena Bonczyk oraz Elżbieta Dziok, nauczycielki z bojszowskiego gimnazjum. Zorganizowały one z 20 na 21 stycznia noc teatralno-językową dla grupy uczniów.
Zasługują na brawa
31 zespołów, które liczyły razem 487osób wzięło udział w tegorocznym przeglądzie kolędowym, który odbył się w Bojszowach Nowych.
Gminę reprezentowało 8 zespołów, powiat bieruńsko-lędziński oraz powiat oświęcimski po 10, a powiat pszczyński 5.
4 zespoły debiutowały w tej imprezie, co może oznaczać, że chcą w niej uczestniczyć nie tylko te z dużym dorobkiem artystycznym, ale również takie, które istnieją od niedawna i nabywają przez to obycia estradowego. Wśród śpiewaków, a także i muzyków, przeważają osoby dorosłe.
Konkurs wiedzy
Po raz dziewiętnasty przeprowadzony zostanie wśród młodzieży podstawówek i gimnazjum doroczny konkurs wiedzy pożarniczej i ekologicznej pn. „Młodzież zapobiega pożarom”. Miejscem pojedynków na wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, a po części tematyki ekologicznej i znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej będzie sala sportowa świerczynieckiej podstawówki. Turniej rozegrany zostanie w terminie pomiędzy 28 a 30 marca.
Moi niezapomniani aktorzy
Marta Rogalska
Pani Marta była sąsiadką, bo mieszkała naprzeciwko mojego domu: godało się, że „u Kamla”, ale chodziło o ojczyma, bo jej ojcem był Klekot. Jeszcze jako bajtel pamiętam ich ślub z Tomkiem Rogalskim. W poprawiny Tomek przyjechał dużym wozem oklejonym kolorowymi gazetami, ale nie zmieścił się w bramie z napisem „Serdecznie Witamy” i ją przewrócił.
Powiew Wiednia
Koncert kolędowo-noworoczny, jaki w ostatnią niedzielę stycznia odbył się w bojszowskim kościele składał się z 2 części. W pierwszej, na którą złożyło się wykonanie dziesięciu kolęd, wystąpiły połączone siły wokalistów Chóru Parafialnego „Jutrzenka” i muzycy Bojszowskiego Zespołu Kameralnego „Ponticello” pod kierunkiem Roberta Koźbiała. Jedną z kolęd przy udziale chórzystów i muzyków wykonał duet żeński, a jedną – trio żeńskie.
Matematyczny talent
Tomasz Bednorz, uczeń 6 klasy Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu, wziął udział w rejonowym etapie Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu Matematycznego z Elementami Przyrody, który odbył się 5 stycznia br. w jednej z katowickich szkół.
Z matematyką za pan brat
Uczniowie z SP w Międzyrzeczu lubią matematyczne rozgrywki i chętnie biorą w nich udział. 16 stycznia br. mieli okazję zmierzyć się z matematyką oraz z kolegami podczas Szkolnego Konkursu Matematycznego. Wręczenie nagród odbyło się 27 stycznia podczas szkolnego apelu. I miejsce zajął Tomasz Bednorz z kl. 6, na II uplasowała się Kinga Deda z kl. 5, a III należy do Pawła Kozakiewicza z kl. 5 oraz Pawła Ulczoka z kl. 6.
UCZYMY SIĘ CZYTAĆ I PISAĆ PO ŚLĄSKU
W ostatnim czasie w gazetach, radiu i telewizji naszego regionu coraz więcej i głośniej mówi się o śląszczyźnie. Wypowiadają się na ten temat znane osoby, ukazują się ciekawe słowniki, ogłasza się konkursy na najpiękniejsze słowa śląskie i tym podobne inicjatywy. Nasza gazeta nie chce być gorsza w tym względzie. Od wielu lat językowi śląskiemu poświęcała wiele uwagi - między innymi niedawno drukowaliśmy kilka odcinków „ślabikorza ślonskigo”.
Stop przemocy
Dzieci i Młodzież z Placówki Dziennego Wsparcia gminy Bojszowy, pod patronatem GOPS i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wykonały plakaty o tematyce: Stop przemocy i Nie muszę palić i pić, by fajnie żyć. Plakaty zostały umieszczone na tablicach ogłoszeń, w sklepach prowadzących sprzedaż alkoholu i w placówkach oświatowych na terenie naszej gminy.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opracowali materiały promocyjne dotyczące działalności Komisji i pomocy osobom uzależnionym. Materiały są dostępne w placówkach oświatowych naszej gminy, GOPS-ie, GZOZ-ie i w Urzędzie Gminy Bojszowy.
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przypominają, że potrzebujący pomocy mają możliwość zgłoszenia się do punktu interwencji kryzysowej, mieszczącego się w GOPS w Bojszowach (Świerczyniec), w każdy poniedziałek, w godz. 15.00 – 17.00.
Zabawy
Początek roku to także czas zabaw karnawałowych. 14 stycznia w sali OSP w Bojszowach Nowych odbyła się zabawa dla rodziców dzieci z oddziałów w Świerczyńcu, 27 stycznia bale przebierańców dla przedszkolaków w Bojszowach, Międzyrzeczu i Jedlinie. W oddziale w Świerczyńcu bal karnawałowy będzie 16 lutego.
Dzień Babci i Dziadka
Jak co roku uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej w Bojszowach zaprosili do szkoły swoje babcie i dziadków. 19, 23 i 26 stycznia odbyły się uroczyste spotkania seniorów z wnukami. W miłej atmosferze uczniowie popisywali się swoimi umiejętnościami, poezja, śpiew i muzyka, a wzruszenie seniorów było ogromne.
Styczeń okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla Mateusza Tokarza, ucznia klasy VI szkoły w Świerczyńcu. Zdobył on III miejsce w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej oraz zakwalifikował się do wojewódzkiego etapu konkursu matematycznego.
ŚLUB SPRZED STU LATY
Ten ślub odbył się w 1910 roku w miedźniańskim kościele. Jan Wojciech (ur. 1884) ze Zawadki żenił się na Frydku z Anną Pastuszką (ur. 1885).
Zdjęcie ma wielką wartość etnograficzną.
Dlaczego podpalają?
Niemal co drugi strażak-ochotnik w powiecie bieruńsko-lędzińskim mieszka w gminie Bojszowy. Tu jest też najmniej pożarów. Niepokoić może tylko fakt, że przyczyną większości z nich są podpalenia.
Rozliczenie w marcu
- Chciałbym, by nas rozliczano z gry po 17 marca, czyli po zakończeniu okresu przygotowawczego do nowego sezonu – powiedział nam Mariusz Wójcik, od 1 grudnia trener GTS-u Bojszowy, drużyny, która zajęła 4 miejsce w turnieju im. Henryka Jasińskiego.
Rewelacja turnieju
Okazała się nią drużyna Polonii Międzyrzecze, która była teoretycznie najsłabsza, a zdobyła tyle samo punktów co zwycięzca turnieju i tylko gorsza różnica bramek dała jej 3 miejsce.
Wymiana polsko-niemiecka
Od 3 do 5 stycznia w bojszowskie gimnazjum gościło dwóch reprezentantów niemieckiej Gemeinschaftsschule (odpowiednika polskiego gimnazjum) z Mölln w pobliżu Hamburga. Vera Hartenberger i Ryszard Knapik przyjechali zobaczyć jak funkcjonuje gimnazjum w Bojszowach, jak wygląda szkoła, hala sportowa, a przede wszystkim chcieli przeprowadzić lekcje języka niemieckiego w klasie III a (z poszerzonym programem języka niemieckiego).
Więcej w papierowym wydaniu gazety – w sprzedaży od 3 lutego.