Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W marcowym wydaniu „Naszej Rodni”

 

 
Biuro senatorskie
Elżbieta Bieńkowska, senator i minister rozwoju regionalnego otwarła 8 lutego swe kolejne biuro senatorskie. Mieści się ono w Mysłowicach przy ul. Janowskiej 17. Pierwsze biuro znajduje się w budynku Centrum Inicjatyw Gospodarczych w Ścierniach.
 
Całuski, kreple, a bojszowskie serce
Przy tyskim browarze miał nasz powiat święto – w sobotnie popołudnie, w działającym tu tyskim Muzeum Miejskim. Tyskim, ale i pszczyńskim, bo ambicją dr Marii Lipok-Bierwiaczonek, szefowej tej placówki, jest tworzenie muzeum ziemi pszczyńskiej (a więc łącznie z Tychami, naszym powiatem, Mikołowem, południową częścią obecnych Katowic, a nawet Mysłowicami). Mamy swój bojszowski udział w prezentowanych w muzeum wystawach, jak choćby „Roztomiłe, portret Ślązaczki”, czy „Rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej”, które powstawały z wydatną pomocą Łucji i Alojzego Lysków.
 
Magia przerębla
Właśnie wróciłem z ryb. Troszkę się zasiedziałem nad wodą i teraz czeka mnie mała wojna domowa. Kompletnie zapomniałem, że mamy iść na zabawę karnawałową. Muszę tylko przyśpieszyć ruchy i na pewno jeszcze zdążymy.
A tak po prawdzie to zdążyłem dzięki …siekierze kolegi.
 
Było wiele atrakcji
Gmina Bojszowy dzięki zaangażowaniu Fundacji ING Dzieciom w Placówce Wsparcia Dziennego zorganizowała ferie zimowe dla dzieci i młodzieży, które obfitowały w wiele atrakcji. W pierwszym tygodniu do Wisły wyjechała młodzież uczęszczająca do Klubów Młodzieżowych, a w drugim tygodniu dzieci, które są uczestnikami zajęć w Świetlicach Środowiskowych. 
Oprócz intensywnej nauki i szlifowania umiejętności narciarskich i snowboardowych pozostały czas zorganizowano tak, aby wypoczynek był prawdziwie aktywny.
 
Ferie w szkole
Zajęcia w bojszowskiej podstawówce były zorganizowane w taki sposób, aby w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki, ukazać uczniom i rozpropagować wśród nich różne formy spędzania wolnego czasu.
Podczas akcji zajęcia odbywały się w trzech grupach wiekowych i dzięki nim zagospodarowano dzieciom pozostającym w domu ich wolny czas, przedstawiono i utrwalono zasady bezpiecznego postępowania podczas uprawiania sportów zimowych oraz zabaw w czasie ferii,
promowano zdrowie i bezpieczeństwo, jak również wyrabiano nawyk czynnego wypoczynku, a także dbałość o higienę, estetykę posiłków i kulturę ich spożywania.
 
Pierwsza pomoc w gimnazjum
Jak udzielać pierwszej pomocy dowiedzieli się uczestnicy koła „Jestem bezpieczny na drodze - rowerem po Śląsku”. Kurs przeprowadzili w gimnazjum ratownicy medyczni.
W pierwszym etapie szkolenia odbyła się pogadanka i prezentację na temat bezpieczeństwa oraz występowania zagrożeń. Gimnazjaliści dowiedzieli się, jak należy udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach, które mogą wystąpić nie tylko w codziennym życiu. Dodatkowo uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu wzywania pomocy i postępowania z osobą w stanie zagrożenia życia oraz jak ocenić stan poszkodowanego i jak mu pomóc, nie szkodząc przy tym samemu sobie.
 
Biwak z „Alicją”
17 Drużyna Harcerska „Wataha” zorganizowała w bojszowskim gimnazjum nocny biwak. Wzięli w nim również udział zaprzyjaźnieni harcerze z Pszczyny.
Oprócz śpiewogrania i warsztatów z szyfrowania odbyła się również gra nocna. Była to gra typu fantasy, a jej fabuła opierała się na historii „Alicji z Krainy Czarów”.
 
Moi niezapomniani aktorzy
Jerzy Wieczorek
Józef Wieczorek, czyli ojciec Jerzego, był leśniczym w lasach jedlińskich w latach 1948 – 1968 i pozwalał nam „holofić” po lesie. To tam zbudowaliśmy skocznie narciarską, bo w Starej Wsi był najwyższy punkt wysokości w Bojszowach, tam też stała wieża triangulacyjna. Kiedy miałem już kamerę i robiłem pierwsze komedie, to na Starej Wsi spotkałem Jerzego i dlatego już jako „bajtel” brał udział w moich filmach.
 
Konopielka” w Międzyrzeczu
24 lutego w szkole w Międzyrzeczu odbyła się niezwykła impreza, która na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
 
Trzej z Murmańska     
Przemilczanym rozdziałem historii Górnego Śląska są cierpienia i śmierć dziesiątków tysięcy Górnoślązaków wywiezionych w pierwszych miesiącach 1945 roku do sowieckich łagrów. Temu bolesnemu problemowi i nasza gazeta nie poświęcała należnego miejsca, choć dotykał on bezpośrednio kilkudziesięciu osób naszej gminy. Unikaliśmy tego problemu, bo był i nadal jest bardzo drażliwy. Opisując tragedię konkretnych osób wywiezionych do łagrów, każdorazowo musielibyśmy dotknąć okoliczności aresztowania. W prawie wszystkich przypadkach to aresztowanie przeprowadzali cywile z biało-czerwonymi opaskami (nazywano ich milicją obywatelską) z udziałem rosyjskich funkcjonariuszy NKWD. Owi cywile to byli z reguły ludzie miejscowi, którzy doznali krzywd ze strony władz hitlerowskich i mieli powody, żeby odpłacić tym, którzy w różny sposób służyli Niemcom.
 
Pierwszy laureat
Tomasz Bednorz, uczeń VI klasy szkoły w Międzyrzeczu, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki z Elementami Przyrody. 21 lutego Tomek wziął w Katowicach udział w III etapie i zarazem finale potyczek matematycznych.
 
Alojzy Lysko ma 70 lat!
Michał Smolorz, felietonista Dziennika Zachodniego i Gazety Wyborczej, producent filmowy
Bojszowy, to fenomenalne miejsce na ziemi, między innymi dlatego, że stamtąd wyszedł Alojzy Lysko, jeden z najwspanialszych społeczników, jakich poznałem w życiu. Jest uosobieniem śląskości w najszlachetniejszej postaci, jakby wyjętym wprost z filmów Kazimierza Kutza: modelowo przyzwoity, idealnie robotny, wzorowo wyszkrobiony i wybiglowany, otwarty na ludzi i wyzuty z prostackiej zawziętości.
 
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Piękno śląszczyzny mniej kryje się w pojedynczych słowach, więcej - w całych zwrotach. Dlatego podjęliśmy starania, aby w kolejnych wydaniach naszej gazety przedstawiać jakiś fragment dawnej lub teraźniejszej rzeczywistości z użyciem zwrotów gwarowych.
Rozpoczęliśmy od cyklu „Co my downij jedli?” wyliczając na początek „jodło na drab”. W tym numerze chcemy starszym przypomnieć, a młodszych zapoznać z potrawami, jakie przynosiło się „na śniodani abo na swaczyna ku robocie”.
 
Jak pracuje policja?
Mniej włamań do prywatnych domów i samochodów, ale więcej rozbojów, bójek i uszkodzeń ciała – taki był w policyjnej statystyce w gminie Bojszowy ubiegły rok w porównaniu do roku 2010.
Poza tym w naszym powiecie zatrzymano w kwietniu sprawców napadów na banki. Seryjny podpalacz zabudowań gospodarczych w gminie Bojszowy, a jednocześnie strażak należący do OSP, wpadł w jej ręce w maju. 400 krzaków konopi indyjskich w sterowanej komputerowo hodowli odkryli policjanci w czerwcu w Nowym Bieruniu.
 
Zapisy do przedszkola
Dyrekcja Gminnego Przedszkola informuje, że w okresie od 01.03.2012 do 31.03.2012 odbędą się zapisy dzieci do przedszkola na rok szkolny 2012/2013.
Karty zgłoszeń można pobierać w:
- Gminnym Przedszkolu w Bojszowach ul. Gaikowa 64 w godzinach od 6.30 do 15.30
- Oddziale Przedszkolnym w Świerczyńcu ul. Sierpowa 38 w godzinach od 6.30 do 16.00
- Oddziale Przedszkolnym w Jedlinie ul. Świętojańska 1 w godzinach od 8.00 do 13.00
- oddziale Przedszkolnym w Międzyrzeczu ul. Żubrów 13 w godzinach od 8.00 do 13.00
 Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w poszczególnych oddziałach dnia 20.04.2012.
 
Na starej fotografii
Zdjęcie sprzed stu lat. Trzy kobiety z Międzyrzecza ubrane odświętnie, pozują do zdjęcia przy jakiejś okazji. Czy to jest pogrzeb? Wesele? A może zdjęcie wykonano na prośbę męża lub ojca, który jest na wojnie?
 
6-latki mogą iść do szkoły
Przyjęcie dziecka sześcioletniego do szkoły jest priorytetem w zakresie działań oświatowych Gminy Bojszowy. Od października ub. roku gmina wspólnie z dyrektorem przedszkola i dyrektorami szkół, opracowała harmonogram działań zmierzających do realizacji wyznaczonego zadania. Przeprowadzono analizę w zakresie potrzeb i wymagań określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, rodziców, nauczycieli oraz potrzeb rozwojowych uczniów.
 
Nowe ceny
Od 1 marca obowiązują nowe ceny wody. Mieszkańcy gminy Bojszowy zapłacą 7,16 zł za 1 m3 (do końca lutego było to 6,92 zł). Jest to wzrost o 3,4%. Jednocześnie podwyższona została opłata abonamentowa za wodomierz, która obecnie wynosi 8,92 zł. W stosunku do poprzedniej opłaty jest to wzrost o 8,3%.
 
Koniec raczkowania
Rozmowa z Robertem Koźbiałem, kierownikiem i dyrygentem Bojszowskiego Zespołu Kameralnego „Ponticello”
- Proszę o kilka słów o sobie.
- Urodziłem się w 1983 r. w Bielsku-Białej. Jestem środkowym dzieckiem spośród trzyosobowego rodzeństwa. Stan cywilny – żonaty, ojciec dwójki dzieci, zodiakalny Baran. W 2008 zdobyłem dyplom magistra sztuki na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie.
- Czy pochodzi Pan z rodziny o tradycjach muzycznych?
 
 
 
 




Utworzony:2012-03-03 00:05:00
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |