Baśniowe świetlice
Maciej Kot, zanim przyjechał do Bojszów (ale i Jedliny, Świerczyńca oraz Międzyrzecza), wymalował swoimi baśniowymi obrazami ponad setkę dziecięcych oddziałów w szpitalach. Od 2000 roku realizuje w nich program „Motylkowe Szpitale” fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej. Bo, jak mówi, chciałby, by pobyt w nich małych pacjentów jak najmniej bolał i nie kojarzył się z negatywnymi przeżyciami.
Clemens dla Ślosarczyka
Czesław Ślosarczyk, mieszkaniec Tychów, ale rodowity bojszowianin, otrzymał w tym roku najważniejszą powiatową nagrodę Pro Arte, czyli za osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Wspólnie śpiewali Grechutę
Na dużym ekranie pojawiały się zdjęcia Marka Grechuty, a z płyty odtwarzane są piosenki, które prawie wszyscy śpiewali na głos – tak było 15 marca na wieczorze poświęconym twórczości tego piosenkarza, kompozytora i poety.
Szkolenia dla bezrobotnych
„Wszyscy jesteśmy ogrodnikami - wsparcie dla mieszkańców gminy Bojszowy” – to nazwa projektu realizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości w Woli. Jest on skierowany do osób w wieku aktywności zawodowej (15 – 64 lata), które są bezrobotne lub nieaktywne zawodowo oraz posiadają wykształcenie średnie lub niższe.
Internet, telewizja i telefon światłowodem
Nie tylko internet ale i telewizję wysokiej jakości (HD) oraz dostęp do sieci telefonicznej. Takie usługi już niedługo zaoferuje firma K3 Kamila Kurka, dzięki podłączeniu do każdego domu w gminie kabla światłowodowego. Bojszowy otrzymają taką możliwość jako jedna z pierwszych gmin w województwie śląskim.
Pół wieku w sutannie
Rozmowa z emerytowanym proboszczem parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach – ks. Józefem Kupką, obchodzącym 50-lecie kapłaństwa.
- Jaki jest księdza rodowód?
- Urodziłem się 16 listopada 1937 roku w Mysłowicach. Mojemu przyjściu na świat towarzyszyła bliźniaczka - siostra Maria. Ojciec był nauczycielem, a matka nie pracowała zawodowo.
- Jakie wydarzenie z okresu wojny ksiądz zapamiętał?
Podwójny jubileusz
Obchodził go proboszcz parafii nowobojszowskiej ks. Leon Loska – było to 65 lat życia oraz 40 lat posługi kapłańskiej.
W koncelebrowanym nabożeństwie dziękczynnym dziękował Stwórcy w niedzielne popołudnie 11 marca wraz z tłumem wiernych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dziekan Walerian Ogierman.
Konkurs plastyczny
„Żyć zdrowo, czyli jak…?” - to hasło konkursu plastycznego, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia wolnego od używek, doskonalenie umiejętności plastycznych oraz pobudzenie kreatywności dzieci i młodzieży.
Prace konkursowe wykonane w dowolnej technice (np. rysunek, grafika komputerowa, kolaż) w rozmiarze między A4 a A2 należy dostarczyć do 30 kwietnia br.
Uczestników podzielono na kategorie wiekowe: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych i uczniowie gimnazjum. Prace zdobywców pierwszych miejsc zostaną powielone i rozwieszone w placówkach biorących udział w konkursie. Nagrody rzeczowe oraz dyplomy otrzymają zwycięzcy i wyróżnieni podczas Dnia Dziecka.
Przyjmowane są wyłącznie prace wykonane indywidualnie.
Warunkiem dopuszczenia do udziału w konkursie jest czytelne podpisanie imieniem i nazwiskiem autora, zaznaczenie wieku, a także adresu domowego oraz nazwy szkoły lub placówki do której uczęszcza.
Organizatorami konkursu są Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz GOPS w Bojszowach. ib
Ucieczka po raz 6804
August Kowalczyk, 90-letni aktor, reżyser i honorowy obywatel Bojszów, wziął udział 23 marca w Tychach otwarciu międzynarodowej wystawy plastycznej „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Z tej okazji przedstawił również swój słynny monodram o ucieczce z obozu w Auschwitz. Już niedługo, bo 10 czerwca będzie 70 rocznica tego wydarzenia, które za sprawą rodzin Lysków i Sklorzów swój szczęśliwy finał miało w Bojszowach.
Wybory ławników
W najbliższym czasie odbędą się wybory uzupełniające ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy na kadencję 2012 – 2015.
Ławnikiem może zostać osoba w wieku od 30 do 70 lat, posiadająca obywatelstwo polskie, niekarana i o nieskazitelnym charakterze. Musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, a także pracować lub zamieszkiwać w rejonie kandydowania co najmniej od roku. Do orzekania w sprawach z zakresu pracy ławnikiem powinna być osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych. Aby starać się o posadę ławnika, nie można pracować w sądach, prokuraturach i policji. Szans nie mają także adwokaci, radcy prawni, żołnierze, strażnicy więzienni i duchowni, radni gminy, powiatu i województwa.
Kandydata na ławnika mogą zgłosić radzie gminy prezesi sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru. Termin zgłaszania kandydatów na ławników mija 18 kwietnia. ug
Uwaga rolnicy
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach informuje, że został rozszerzony zakres stosowania środka ochrony roślin Steward 30 WG o zwalczanie zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. W związku z tym w 2012 r. producenci kukurydzy mogą zwalczać szkodnika za pomocą insektycydów posiadających stałą rejestrację:
> Steward 30' WG (indoksakarb) w zalecanej dawce dla jednorazowego losowania: 0,125 - OJ 5 kg/ha + Trend 90 EC w ilości 0,1% (100 ml na 100 1itrów)
> Proteus 110 OD (tiachlopryd + deltametryna) w zalecanej dawce: 0,75 l/ha
Przypomina się, że przed przystąpieniem do zabiegu należy zapoznać się z treścią etykiety - instrukcji stosowania środka ochrony roślin znajdującej się na opakowaniu w celu ograniczenia ryzyka dla ludzi zwierząt i środowiska W szczególności należy ściśle przestrzegać dawek preparatów, terminów stosowania, okresów prewencji i karencji.
Etykiety - instrukcje stosowania powyższych preparatów dostępne są na stronie http//www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin.
O zamiarze chemicznego zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej w/w preparatami należy informować właściwe terenowo Oddziały WIORiN, Szczegółowych informacji udzielają Oddziały WIORiN w Katowicach.
Noc z matematyką
Ta noc (z 24 na 25 lutego) należała do świata matematyki. Już późnym popołudniem uczniowie gimnazjum zaopatrzeni w pomoce matematyczne stawili się w szkole. Twarze wyrażały pełną gotowość do rozwiązania zadań, zagadek i testów.
Do przyjacielskiej rywalizacji stanęli podzieleni na grupy uczestnicy koła matematycznego działającego w ramach projektu BAQ – Bojszowska Akademia Jakości. Wraz z sygnałem do startu rozpoczęli na pozór żmudną, a w rzeczywistości pełną humoru i zabawy pracę. Każdy mógł się wykazać w jakiejś dziedzinie.
Brązowa Agata
Agata Mietlińska z Jedliny zdobyła brązowy medal na 200 m w stylu klasycznym z wynikiem 2:39.94 na zimowych mistrzostwach juniorów młodszych, które od 9 do11 marca odbywały się w Olsztynie.
W pszczelarskim światku
Na pierwszy dzień marca bojszowscy i bieruńscy pszczelarze wyznaczyli sobie spotkanie w bieruńskiej „Gamie”, by tam dokonać otwarcia wystawy, poświęconego dwusetnej rocznicy urodzin pioniera polskiego, ale także europejskiego pszczelarstwa ks. dr. Jana Dzierżonia. Jemu zawdzięczamy odkrycie teorii partenogenezy, którą prelegent Adam Wilczyński, przyrównał do znaczenia teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika.
Pszczoła – wielki przyjaciel człowieka
1 marca pszczelarze zrzeszeni w Kole Bieruń i Bojszowy z pomocą Bieruńskiego Ośrodka Kultury zorganizowali w domu kultury „Gama” konferencję poświęconą 200. rocznicy urodzin ks. dr. Jana Dzierżonia. Konferencję wypełniły ciekawe prelekcje zakończone otwarciem wystawy o pszczelarstwie.
Z wystąpień kilku prelegentów wybraliśmy jedno, stanowiące skrótowy, bo kronikarski zapis dziejów pszczelarstwa dotyczącego ziemi pszczyńskiej i Bojszów.
Świniobicie – zapominany zwyczaj
Spośród wielu wydarzeń w życiu wsi są takie, które z racji nieuchronnego zanikania ulegają zapomnieniu. A przecież jeszcze nie tak dawno były powszechne i zaliczane do nierozerwalnie związanych z naszym życiem.
Zatrzymany włamywacz
31-letni mieszkaniec Bierunia, który dokonał czterech włamań na terenie Bojszów został zatrzymany przez bieruńskich policjantów. Jego łupem padały papierosy, alkohol i pieniądze.
Remis na początek
Na wiosenną inaugurację sezonu GTS zremisował na własnym boisku z lepiej notowanym Nadwiślanem Góra. Pierwsza połowa meczu nie dostarczyła licznie zgromadzonym na trybunach kibicom spodziewanych emocji. Mecz toczył się głównie w środku pola, a jedynymi godnymi uwagi sytuacjami na boisku były strzały najpierw Łukasza Weseckiego obok słupka, a później Mateusza Wróbla sprzed szesnastki. Pierwszy z nich był niecelny, a drugi zbyt lekki, by zaskoczyć bramkarza. Po drugiej stronie natomiast dwukrotnie próbował Hubert Jaromin i raz Łukasz Mieszczak, ale obaj bez powodzenia.
Mariusz Wójcik, trener GTS-u, pozytywnie ocenił postawę drużyny w tym meczu. – Odczuwam żal, że nie udało się wywalczyć zwycięstwa. Po stracie bramki przeciwnik zdominował grę na boisku. Sądzę, że remis jest sprawiedliwym wynikiem. Szkoda że nasze kontry pod koniec meczu nie zakończyły się powodzeniem – powiedział trener.
Prezentacja talentów
Święto Wiosny w międzyrzeckiej szkole jest zawsze dniem szczególnie radosnym i rozśpiewanym. W tym roku 21 marca dodatkowo słychać było przeróżne instrumenty muzyczne, które w pełni zabrzmiały podczas przygotowanego przez Samorząd Uczniowski programu „Mam talent”, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalno-instrumentalne, taneczne, a także plastyczne.
W gronie najlepszych
Mateusz Tokarz, uczeń szkoły podstawowej w Świerczyńcu, to drugi z naszej gminy laureat Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki z Elementami Przyrody.
Lekcja w teatrze
Uczniowie klas drugich świerczynieckiej podstawówki odwiedzili Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu „Piękna i Bestia.”
Przez magiczny tunel
Wychowankowie świerczynieckiego przedszkola odwiedzili 16 marca tutejszą szkołę. Najpierw przeszły przez magiczny tunel, który sprawił, że stali się pełnoprawnymi uczniami.
Na pomoc Sierra Leone
Uczniowie szkoły w Świerczyńcu wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez ogólnoświatową organizację UNICEF pt. Wszystkie Kolory Świata.
Ruszyli na Dworzysku
19 marca rozpoczęły się prace przy odwodnieniu Dworzyska. Kilkunastu robotników firmy „Prote” z Pyskowic układa betonowe koryta na dnie rowu, a jego brzegi są umacniane ażurowymi płytami.
Kiedy przedszkole
W ubiegłym roku przedstawiliśmy koncepcję budowy nowego przedszkola i żłobka w Bojszowach. Wykonana została już dokumentacja projektowo-kosztorysowa przez konsorcjum firm Smart Architekci ze Zgorzelca i L-Concept z Ustronia. Dokumentacja ta powstała za 47,7 tys. zł.
Remont ul. Szerokiej
Kolejne pieniądze otrzymała gmina Bojszowy na usuwanie skutków powodzi z 2010 r. Tym razem jest to 700 tys. zł, które przeznaczone zostaną na remont ul. Szerokiej w Bojszowach. Promesę (obietnicę przyznania pieniędzy) odebrał 15 marca wójt H. Utarta z rąk śląskiego wojewody.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.