Szkoła Podstawowa w Bojszowach
W gronie najlepszych
- Na dzisiaj wiem, że w pierwszej klasie będzie 17 sześciolatków – mówi z dumą Barbara Sosna, dyrektor bojszowskiej podstawówki. Ale zaraz dodaje skromnie: - To wynik w wspólnych działań rodziców i nauczycieli – normalna praca, jaką wykonujemy na co dzień.
Powód do dumy jednak jest, gdyż bojszowska szkoła znalazła się w gronie trzech najlepszych placówek w województwie śląskim i została zakwalifikowana do ogólnopolskiego finału konkursu „Mam 6 lat”, który odbędzie się 5 czerwca w Warszawie.
- 1/3 dzieci sześcioletnich w naszej gminie trafi 1 września do szkół. To bardzo dobry wynik, którym może się pochwalić rzadko która gmina – mówi Longina Giedwiłło, sekretarz gminy, która w Katowicach odbierała nagrodę dla Bojszów z rąk minister edukacji Krystyny Szumilas. – To oznacza wyższe koszty gminnej oświaty, gdyż powstaną nieliczne pierwsze klasy, ale jednocześnie bardzo dobre warunki dla rozwoju dzieci. Sądzę, że na sukces złożyła się wspaniała praca szkół i przedszkola. Działania które zostały podjęte, przyczyniły się do wzrostu zaufania rodziców i przekonania, że dzieciom nie stanie się krzywda, jeśli w wieku 6 lat pójdą do szkoły.
300 drzew
W maju zakończono sadzenie drzew w pobliżu boiska na Świerczyńcu (o akcji pisaliśmy szerzej w poprzednim wydaniu „Naszej Rodni”). Jak poinformował nas radny Stanisław Biela, pomysłodawca akcji „300 drzew na 300-lecie”, koszt zakupu drzewek wyniósł 1040 zł.
Przywiózł je własnym samochodem Krzysztof Moric.
Dzień Dobrych Uczynków
Powiedz bliskiemu, że jest dla ciebie ważny, Zasadź drzewko, Podaruj kwiatek nieznajomemu, Od dobrych uczynków świat będzie lepszy. Pod takimi hasłami przebiegał VIII Dzień Dobrych Uczynków obchodzony przez uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej w Bojszowach.
Konkurs języka angielskiego
Uczniowie ze szkoły podstawowej w Bojszowach zdobyli wysokie miejsca w konkursie języka angielskiego. Wiktor Wyleżuch zajął 19 miejsce w województwie i 1 w powiecie, Maciej Mołdrzyk 24 w województwie i 2 w powiecie, a Daniel Borkowy 22 w województwie i 1 w powiecie.
Jak cie widzom, tak cie piszom
Zespół „Korzyniec” zajął I miejsce w IV Paradzie Ludowego Stroju Śląskiego „Jak cie widzom, tak cie piszom”, która 19 maja odbyła się w Woli. Jest to już trzeci sukces zespołu w tym roku szkolnym.
Mistrzowie ortografii
W szkole podstawowej w Bojszowach odbyła się XI Gminna Olimpiada Ortograficzna. Finaliści mieli za zadanie napisać bardzo trudne dyktanda, które przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Brzezince.
MiniEuro w Międzyrzeczu
Zanim 8 czerwca Europę ogarnie szał związany z piłkarskimi mistrzostwami, 16 maja olbrzymie emocje towarzyszyły zmaganiom dzieci, młodzieży i starszych, którzy uczestniczyli w MiniEuro 2012 zorganizowanym przez GOPS Bojszowy i szkołę na boisku szkolnym w Międzyrzeczu. Pomysłodawcą imprezy był Marek Kumor.
Na zakończenie Madryt
W połowie maja w Madrycie odbyło się piąte i jednocześnie ostatnie spotkanie przedstawicieli szkół uczestniczących w projekcie„Great Wonders of Europe” programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Gimnazjum bojszowskie reprezentowało troje nauczycieli: Agnieszka Chlebowska, Iwona Puławska i Lucyna Wałach.
Biała Róża
Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku odbędzie się konkurs na najlepiej zadbaną posesję w gminie Bojszowy pod nazwą „Biała Róża”. Radni dokonają lustracji posesji i wybiorą laureatów.
Celami konkursu są: pobudzenie mieszkańców gminy do stałej troski o wygląd swoich domów, budynków gospodarczych, zakładów, ogrodzeń, zieleni przydomowej itp., zainicjowanie szlachetnej rywalizacji między poszczególnymi miejscowościami gminy, między mieszkańcami i sąsiadami, podniesienie stanu czystości i porządku w gminie oraz poziomu sanitarnego, uhonorowanie trudu tych właścicieli, którzy na bieżąco z dobrym skutkiem dbają o swoje obejście.
Ocenie konkursowej podlegają wszystkie obejścia domowe – z włączeniem gospodarstw rolnych i zakładów usługowych - w Bojszowach Dolnych, Bojszowach Górnych, Jedlinie, Międzyrzeczu, Świerczyńcu i Bojszowach Nowych.
Kandydatów do konkursu zgłaszają radni z poszczególnych miejscowości gminy. Laureatów konkursu – po jednym z każdej miejscowości – wybiera Komisja Konkursowa. Komisja Konkursowa składa się z członków Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury.
Komisja dokonuje oceny posesji wraz z zabudową z uwzględnieniem następujących kryteriów: architektura zabudowań, czystość i kolorystyka elewacji, zaplanowanie małej architektury (zieleń ozdobna, kwiaty, ławki, pergole, klomby, murki, oczka wodne itp.), rodzaj i oryginalność ogrodzenia, obejścia, sposób rozwiązania wywozu odpadów stałych i płynnych, bieżące utrzymanie czystości i porządku,
osobisty wkład pracy oraz inwencja w projektowaniu obejścia posesji.
Ogłoszenie wyników konkursu następuje podczas dożynek gminnych i w gazecie lokalnej „Nasza Rodnia”. Laureatom przyznaje się honorowe dyplomy i plakiety „Białej Róży”. Wyróżnieni w konkursie noszą tytuł przez jeden rok (do następnych dożynek). Organizatorem konkursu jest Wójt Gminy. ug
Zawody wędkarskie
W ostatnią sobotę kwietnia na łowisku specjalnym „Jedliniok” odbyły się wędkarskie zawody spławikowe o Mistrzostwo Koła 101 w Bojszowach. Ładna pogoda zachęciła do startu 48 wędkarzy, w tym cztery kobiety i niestety tylko trzech juniorów.
Łowiono głównie okonie, płocie, liny i sumiki karłowate. Największą rybą zawodów był piękny karp królewski złowiony przez Jerzego Zlezarczyka - nowego mistrza koła.
Kopalnia się przyznaje
Trudności z odpływem wód deszczowych w rejonie ul. św. Jana, Gaikowej i Średniej spowodowane są obniżeniem terenu powstałymi w wyniku szkód górniczych – przyznaje kopalnia Piast.
Szkoła otwarta
W hali sportowej brakuje miejsc, młodzież dostawia ławeczki, a i tak część przybyłych stoi w przejściach. Najpierw zaplanowano pokazy – dwie grupy taneczne i jogi. Występują głównie dziewczęta - każda grupa w innych strojach. Pokazy są widowiskowe i śledzone z zainteresowaniem przez widzów. To przyszli gimnazjaliści z rodzicami, często z młodszym rodzeństwem, są też absolwenci. Do czterech pierwszych klas przyjętych zostanie niespełna stu uczniów.
Poszukują talentów
W Międzyrzeczu i Jedlinie odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez perkusistę i gitarzystę. Była to okazja do zainspirowania młodych mieszkańców gminy bojszowskiej do aktywności artystycznej.
Wspólny jubileusz
50-lecie Kółka Rolniczego i 40-lecia Koła Gospodyń Wiejskich obchodzono 28 kwietnia w Świerczyńcu. Mszę św. w intencji zmarłych i żyjących członków tych organizacji sprawował ks. Leon Loska. Po mszy uczestnicy zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu i udali się do klubu Sabrex. Tam zostali przywitani przez prezesa Kółka Rolniczego Teodora Orocza i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Alicję Zagórską.
W czerwcu mija 415. rocznica powstania bojszowskiej parafii i szkoły
BOJSZOWY FENOMENALNE
Bojszowy to fenomenalne (fenomen – niezwykłe zjawisko, wydarzenie, fakt) miejsce na ziemi – tak kiedyś zachwycał się naszą miejscowością Michał Smolorz znany publicysta śląski. Z pewnością w tym stwierdzeniu było trochę kurtuazji, lecz zasadniczo autor tych słów miał sporo racji. Bojszowy pod wieloma względami należą do niezwykłych miejscowości górnośląskich. Znaczący wpływ na tę wyjątkowość miała historia.
Pomóżmy Marcinkowi
To hasło społecznego komitetu, który zawiązali nauczyciele bojszowskiego gimnazjum, aby wesprzeć ciężko chorego syna koleżanki.
- Gdy zapoznałyśmy się z sytuacją dziecka, postanowiłyśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Marcinkowi i zebrać fundusze potrzebne na jego leczenie – mówi Elżbieta Dziok
Wizyta w „Dzień dobry TVN”
25 maja w porannym programie TVN wystąpili Marcinek Śliwa, jego starszy brat Miłosz, rodzice i lekarz zajmujący się chłopcem. W rozmowie z prowadzącymi Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem przedstawiona została dramatyczna sytuacja dziecka, któremu NFZ odmawia sfinansowania leczenia za granicą, piętrząc trudności formalne, mimo że żaden szpital w kraju nie może mu pomóc (rozmowa dostępna jest na stronie internetowej: http://dziendobry.tvn.pl/).
Moi niezapomniani aktorzy
Józef Czarnynoga
Józef od początku interesował się moim filmowaniem, ale raczej obserwował z boku i próbował pomóc dobrymi radami. Dopiero kiedy robiłem film „Śmiertelny full” zagrał szeryfa „Dzikiego Billa” (Wild Bill Hickok), który rządził w Deadwood i zginął przy grze w pokera. Strzelił mu w plecy pijak McCall (grał go Richuś Iwan), którego przekupili wrogowie szeryfa. Józef pracując w fabryce w Bieruniu Starym przeżył wypadek, w którym stracił rękę, to też sprawiło, że miał większą wiarę. Na planie było różnie - nieraz zdarzało się przeklinanie lub picie wody ognistej sprawiały.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Ôdpust
Jak se spomna z downych lot ôdpusty, niy poradza uwierzić, że świat tak sie zmiynił. U nos na świyntego Jona w czyrwcu już od wczas rana wsiōm aże ruszało, co tela larma było. Zjyżdżali budziorze z daleka i rozkłodali te swoji sztandy. Były lata, że i sto budōw było ustawiōnych przi kościelnej drōdze.
Pomnik Sługi Bożego
30 maja minęła 70 rocznica śmierci ks. Franciszka Miśki w obozie koncentracyjnym w Dachau. To wydarzenie stało się okolicznością, którą parafianie ze Świerczyńca, Bojszów Nowych i Bierunia Starego postanowili upamiętnić ufundowaniem pomnika Sługi Bożego, który stanął obok nowobojszowskiego kościoła. – Pomnik to nie przejaw kultu, który jest jeszcze w tym momencie niewskazany, ale pamięci o zmarłym – powiedział ks. dr Jarosław Wąsowicz, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ks. Miśki, który 27 maja odprawił mszę św. i dokonał poświęcenia obelisku.
Maj w przedszkolu
Przedszkole w Bojszowach przystąpiło do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji narodowej pt. „Przyjaźnie z przedszkola do szkoły". Opracowano materiał, w którym ukazano dobre praktyki w zakresie współpracy przedszkola ze szkołami. Na uwagę zasługuje wzrastająca liczba dzieci 6-letnich, które podejmują naukę w szkole podstawowej.
Dzieci 6 i 7-letnie z przedszkola zostały zaproszone na „Majówkę” do szkoły podstawowej w Bojszowach. Miały okazję odwiedzić uczniów na lekcjach, brać udział w zajęciach w klasach I - III.
Smaki Europy w Świerczyńcu
Tegoroczne obchody Dnia Europy składały się z trzech części. Najpierw przedstawiciele klas zaprezentowali ciekawostki na temat wybranych przez siebie krajów Europy, zachęcili też do odwiedzenia stoisk z daniami typowymi dla tych państw. Gwoździem programu była z pewnością część druga, a więc piknik.
Stowarzyszenie „Świerczyniok 300” ogłasza konkursy dla młodzieży i dorosłych
I. Na makietę karczmy „U Brożka”
(wraz z wizją dawnego obejścia), przeniesionej do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie
Regulamin konkursu
Wymiary pracy nie powinny przekraczać 100 cm x 100 cm.
Jury brać będzie pod uwagę: pomysłowość, dobór materiałów, szczegóły wykończenia, zachowanie proporcji.
Autorzy 3 najlepszych prac otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe (w zależności od hojności sponsorów).
Prace należy składać do 30 czerwca u Róży Tomali, ul. Lawendowa 2, Świerczyniec .
Do każdej pracy powinna być dołączona metryczka z imieniem i nazwiskiem autora/autorów – maksymalnie 2, a w kopercie, oprócz imienia i nazwiska – adres oraz numer telefonu kontaktowego
Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 8 lipca podczas festynu jubileuszowego.
Wszystkie prace nadesłane na konkurs zostaną wyeksponowane 8 lipca podczas festynu.
To nie czary
- Góra – dół, góra – dół… krzyżują się nitki, teraz wbijam szpileczkę i na nie niej skręcam osnowę i znowu: na nitce i pod nitką. - To jakieś czary! – komentuje ktoś z obserwujących, jak Małgorzata Połubok pokazuje technikę wykonania koronki metodą klockową. - Nie, nie to nie są czary – odpowiada z uśmiechem i tłumaczy, że uczy się jej na kursach w Czechach i na Słowacji, gdzie jest bardzo popularna, ale i sama prowadzi zajęcia dla kobiet w różnym wieku. Jej prace oraz 18 innych autorów z gminy bojszowskiej i spoza niej pokazano na V Przeglądzie Rękodzieła i Twórczości Regionalnej.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.