Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W lipcowym wydaniu „Nasej Rodni”:

Wypełnij ankietę

Od 1 stycznia 2012 roku trwa w całym kraju wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami wprowadzonego zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2012r. poz. 391). Do wdrożenia nowego systemu zobowiązała nas Unia Europejska.
Obecnie właściciele nieruchomości zawierają indywidualne umowy na odbiór odpadów i rozliczają się finansowo z firmami świadczącymi taką usługę na terenie gminy.
Od lipca 2013 r. odbiorcą odpadów komunalnych od mieszkańców będzie firma wyłoniona w ramach zorganizowanego przez gminę przetargu. Koszty finansowania systemu będą pokrywane z budżetu gminy. Zmieni się w związku z tym system opłat.
Opłata będzie uiszczana przez mieszkańców na rzecz budżetu gminy, a nie jak dotychczas na rzecz firmy świadczącej usługę odbioru odpadów. Tym samym zmieni się jej charakter – naliczanie i pobór opłaty będzie się odbywać w oparciu o zasady ordynacji podatkowej.
Rada Gminy Bojszowy uchwali stawki i sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów, a także termin, częstotliwość i tryb jej uiszczania.
Przed nami trudne zadanie ustalenia rzeczywistych ilości odpadów powstających na terenie gminy a szczególnie na indywidualnych posesjach. Złe oszacowanie ich ilości spowoduje bez wątpienia gwałtowny wzrost kwoty, którą mieszkańcy będą zobowiązani uiszczać. W związku z powyższym kieruję do właścicieli nieruchomości ankietę do wypełnienia, pozwalającą uzyskać niezbędne dane w zakresie ilości wytwarzanych odpadów.
Chcę dołożyć wszelkich starań, by przygotować nowy system gospodarki odpadami w oparciu o rzetelną wiedzę, a przetarg na wyłonienie wykonawcy odbioru odpadów przeprowadzić w sposób gwarantujący jak najkorzystniejszą cenę usługi.
Proszę bardzo o wypełnienie i zwrot ankiet w terminie do 20 lipca br., co pozwoli dotrzymać ustawowych terminów wdrożenia systemu
Wypełnioną ankietę można wrzucić do urn:
- w Urzędzie Gminy,
- we wszystkich szkołach i przedszkolach w gminie,
- w niektórych placówkach handlowych na terenie gminy,
- w czasie festynu 300-lecia Świerczyńca w dniu 8 lipca br.
lub pobrać ze strony www.bojszowy.pl i wypełnioną odesłać na adres mailowy ankietaodpady@bojszowy.pl 
Dziękuję za czas poświęcony na wypełnienie ankiety.
Wójt Henryk Utrata
 
Szkolni liderzy
Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia – tą sentencją Platona wójt Henryk Utrata przywitał absolwentów bojszowskich szkół, ich rodziców i wychowawców. Uroczystość wręczenia tytułów gminnego lidera oświaty odbyła się 26 czerwca w auli gimnazjum. Zasłużyło 12 gimnazjalistów 18 absolwentów szkół podstawowych oraz dwoje absolwentów szkół średnich. 
 
Stypendia dla młodych sportowców
7 młodych mieszkańców gminy otrzymało stypendia sportowe za wyniki uzyskane w ubiegłym roku. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Bojszowy z 19 marca br. wynoszą one od 100 do 300 zł miesięcznie w zależności od zdobytych miejsc na zawodach i ich rangi. 
Wyróżnionymi zostali: Agata Mietlińska, Maria Wyleżuch, Dawid Tomala, Maciej Mołdrzyk, Kamil Krawczyk, Rafał Biolik i Łukasz Kostka. Uprawiają oni lekkoatletykę i pływanie.
 
Wysokie wyniki
W kolejnym roku bojszowscy gimnazjaliści osiągnęli wysokie wyniki na egzaminie gimnazjalnym. Tegoroczny egzamin odbywał się według nowych zasad. Zamiast dotychczasowych trzech części: humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i językowej składał się z sześciu odrębnych egzaminów podczas, których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, nauk przyrodniczych, matematyki i języków obcych na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.
 
Żagle, muzyka i obrazy
Drugi z sezon windsurfingowy od czerwca rozpoczął Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojszowach – Placówka Wsparcia Dziennego. Miłośnicy tej dyscypliny, jak również ci którzy postanowili się sprawdzić w tej dziedzinie, rozpoczęli swoją przygodę na Zalewie Nakło-Chechło. Na szczęście pogoda dopisała, wobec czego spora grupa dzieci i młodzieży wyruszyła w trzech turach, by okiełzać niepokorne wody. 
 
Co zrobiła spółka wodna?
Zaledwie 2097 uzbierała w ubiegłym roku spółka wodna ze składek mieszkańców. To dużo czy mało? Średnio 30 groszy na jednego mieszkańca gminy bojszowskiej. Czego za to można oczekiwać? Nie należy się spodziewać, by w razie powodzi rowy spełniły swe zadanie. Natomiast przychody spółki były ponad 60 razy większe – głownie dzięki zleceniu robót przez Kompanię Węglową, Urząd Gminy i dotacji z województwa.
 
Mozart na przemian z Czajkowskim
„Między wschodem, a zachodem” – taki tytuł nosił II koncert świętojański, który odbył się w uroczystość odpustową w bojszowskim kościele parafialnym w niedzielne popołudnie 24 czerwca, podczas którego wystąpiła Bojszowska Orkiestra Kameralna „Ponticello” pod kierunkiem Roberta Koźbiała, z udziałem solisty Adama Żaaka (baryton).
 
 List do Redakcji
Najgorsza ulica w gminie
Gdyby ogłosić konkurs na najpiękniejszą ulicę w gminie, z pewnością wygrałaby któraś z ulic Świerczyńca, Jedliny, a może Międzyrzecza, bo zadbanych ulic tam jest dużo.
Natomiast ulica św. Jana w Bojszowach Dolnych zajęłaby jeśli nie ostatnie, to na pewno jedno z ostatnich miejsc.
 
Czterdzieści lat i …wystarczy
„Nasza Rodnia” rozmawia z proboszczem parafii nowobojszowskiej – ks. Leonem Loską
- Niedawno świętował ks. proboszcz podwójny jubileusz, mianowicie 65 lat życia oraz 40-lecie kapłaństwa. Jak to się stało, że poświęcił się ksiądz służbie Bogu i Kościołowi?
- Po prostu przyszło powołanie, które było poniekąd pokłosiem tego, że zawsze chciałem służyć ludziom, choć nie w taki sposób, jak to czynił mój ojciec, prowadząc piekarnię. Byłem jedynym synem (oprócz dwóch sióstr), z którym mój ojciec być może wiązał jakieś nadzieje, ale głos Stwórcy był silniejszy. Od zawsze też z serdecznością odnosiłem się do księży - do wikariusza lędzińskiego ks. Wernera Rakoczego, czy też do naszego „guru” z okresu ogólniaka czyli bieruńskiego dziekana Jana Trochy.
 
Szanujmy wspomnienia
Pod takim hasłem odbyło się 30 maja w spotkanie po latach dla seniorów z Międzyrzecza. Przybyłych powitała dyrektor Małgorzata Wolny
Moi niezapomniani aktorzy
Łucja Łysko
Dom Czarnynogów na Dworzysku jest rodzinnym Łucji Lysko. Tam jako bajtel przesiadywałem z rówieśnikami Selwikiem i Stefanem. Wspólne zabawy sprawiły, że kiedy już miałem kamerę, to Stefan był jednym z pierwszych aktorów. Mogę powiedzieć, że na planie poznał
swoją żonę Milę Stolarską.oraz przewodniczący Rady
 
Festyn dla Marcinka
9386 złotych udało się zebrać 3 czerwca podczas festynu, który zorganizował gimnazjalny Komitet „Pomóżmy Marcinkowi” oraz UKS GOL
z Bierunia na stadionie GTS-u w Bojszowach. Gminy Marek Kumor.
 
Pożegnanie przedszkola
Zaplanowane na pierwszy dzień czerwca atrakcje z powodu niesprzyjającej pogody odbyły się w budynku przedszkola. Dominowała wesoła zabawa przy muzyce, były konkursy, słodki poczęstunek i drobne upominki.
 
W sprawie S1
Mając na uwadze zrównoważony rozwój powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego związane z nadmiernym natężeniem ruchu kołowego na terenie powiatu, szczególnie na trasach tranzytowych przechodzących przez powiat, powodującym niedopuszczalne przekroczenia norm: hałasu komunikacyjnego, drgań i zanieczyszczeń powietrza poprzez emisje spalin wytwarzanych przez silniki przejeżdżających samochodów, Rada Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego - po zapoznaniu się z VI wariantem przebiegu trasy drogi ekspresowej S-l na odcinku: Bielsko-Biała -„Kosztowy II” w Mysłowicach - w imieniu społeczności lokalnej za priorytetową potrzebę uznaje przyspieszenie budowy drogi ekspresowej S-l.
Obecnie brak przedmiotowej inwestycji o strategicznym znaczeniu dla powiatu bieruńsko-lędzińskiego, negatywnie wpływa na drożność komunikacyjną, ogranicza możliwości rozwojowe i inwestycyjne oraz paraliżuje życie społeczno-gospodarcze powiatu.
Budowa wspominanego odcinka drogi jest oczekiwana już od ponad 20 lat. W opinii Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego niedopuszczalne jest, by ta inwestycja była nadal odwlekana bez konkretnego określenia terminu jej wykonania. Dlatego Rada Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego kategorycznie żąda realizacji inwestycji drogi ekspresowej S-l.
 
W Dinolandii
Jedyną w Europie kolekcję dinozaurów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, która znajduje się w Inwałdzie odwiedzili uczniowie klas drugich SP w Bojszowach.
 
Wyjątkowy Dzień 
Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich połączono w Szkole Podstawowej w Bojszowach z Dniem dziecka. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w teście wytrzymałościowym Coopera, w którym wyłonieni zostali najlepsi biegacze szkoły.
 
PIKNIK RODZINNY
21 czerwca w Szkole Podstawowej w Bojszowach odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Dyrekcję Szkoły, Radę Rodziców oraz Grono Pedagogiczne. Całej imprezie towarzyszyły słowa Marka Twaina, że „aby poczuć pełną wartość radości, musisz mieć kogoś, by się nią podzielić.”
 
Piknik szkolny
Doroczny piknik szkolny odbył się 16 czerwca na terenie szkoły w Międzyrzeczu. Pierwszym punktem programu były występy uczniów szkoły. Dzieci z klas I -
III śpiewały, tańczyły, grały na instrumentach. Pięknie zaprezentował się też szkolny chór „Konsonans”.
 
 Odkrywali talenty
„Żałosne przygody diabła Fajferka” rozpoczęły Przegląd Twórczości Artystycznej Uczniów Szkoły w Świerczyńcu. Spektakl ten przygotowali uczniowie z kółka teatralnego. 18 czerwca rodzice, dziadkowie, znajomi mogli podziwiać dokonania artystyczne uczniów. Większość z nich to efekty zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole.
 
 300 lat Świerczyńca
Turyści, którzy trafiają do Świerczyńca przemierzając szlaki rowerowe, a także goście, zachwycają się naszą wsią, bliskością lasu, względnym spokojem, pięknymi domami, które w ostatnim okresie rosną tutaj, jak grzyby po deszczu. Trudno uwierzyć, że nasza wieś liczy sobie
już trzysta lat. I nic dziwnego, bo nie widać tu ani jednego starego domu, stodoły, czy choćby ruin, które by o tym wieku świadczyły.
 
Trakt Świętojański
Spod pióra Alojzego Lyski wyszła kolejna ciekawa pozycja „Park zamkowy w Jedlinie”. Jest to kolorowy, bogato ilustrowany kreską Romana Nygi albumik opisujący dzieje Jedliny, dworu jedlińskiego oraz zamku z przylegającym do niego parkiem. Album wydał Urząd Gminy z okazji 425-lecia Jedliny.
 
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Chneda żniwa
Dzisioj kombajny kiejś wyjadōm na pola, że ludzie ani nie dajõm pozōr, iż sie żniwa napoczły. Downij, jak sie miało ku żniwõm, we wsi robił sie wielki ruch. W sōmsiekach i na gumnach robiło sie porzōndki, we wozowniach skłodało sie drabinioki, klepało sie kosy, naprawiało grabie... A jak już przyszeł tyn czas – wszyscy szli na pola. Przeżegnali sie, pedzieli „Boże pomogej” i brali sie za kosy.
 
Więcej w papierowym wydaniu gazety.




Utworzony:2012-06-29 09:04:45
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |