Pożar w Jedlinie
Było około wpół do drugiej w nocy, gdy 22-letni Łukasz Łatka zbiegł z poddasza, krzycząc „My się palimy”. – Gdy położyłem się spać w moim pokoju, który znajdował się na poddaszu, było po pierwszej w nocy – relacjonuje Łukasz – już zasypiałem, gdy poczułem dym. Otworzyłem drzwi z pokoju i zobaczyłem na klatce schodowej, że pali się folia z ocieplenia dachu.
Duże inwestycje na wałach
W ciągu najbliższych lat czekają nas duże inwestycje na wałach Wisły, Gostyni i Pszczynki, czyli rzek, które w czasie powodzi najbardziej zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców gminy bojszowskiej. Tymczasem widoczny jest brak dbałości o ich bieżące utrzymanie.
W tym roku nie wykoszono wałów Wisły, a obwałowania naszych rzek od dłuższego czasu wymagają specjalnej troski – taka informacja dotarła do nas od zaniepokojonego mieszkańca Jedliny.
Roboty na drogach
Ostatnie tygodnie to sezon robót drogowych. Od kosztujących kilkaset tysięcy zł poważnych remontów po drobne malowanie znaków czy montaż luster. Powstają też projekty kolejnych inwestycji.
Wyrosłem z przedszkola
20, 24 i 25 września w przedszkolach w Bojszowach, Świerczyńcu i Międzyrzeczu odbyły się spotkania z rodzicami dzieci 6-letnich. Ich celem było przekazanie rodzicom korzyści, jakie płyną z wcześniejszego rozpoczęcia edukacji w szkole i zapoznanie z ofertą, jaką mają szkoły podstawowe w gminie Bojszowy.
Radzili radni
Na sesji Rady Gminy, która odbyła się 10 września radni uznali za bezzasadną skargę Józefa, Szymona i Floriana Madejów na działalność wójta dotyczącą przewlekłości postępowania administracyjnego.
Kolorowy świat
To są bardzo ciekawe zajęcia, Dzięki nim możemy się wyrazić artystycznie. Poza tym lubimy malować i chcemy pomóc. A park będzie ładniej wyglądał – mówią gimnazjalistki Justyna Lip, Klaudia Kamińska i Dagmara Berner. Spotykamy je w ciepłe i pogodne jesienne popołudnie, jak w Parku Dworskim pomagają Maciejowi Kotowi w malowaniu betonowego ogrodzenia.
CHLUBNE ŚWIADECTWO
Rośnie nam młody las śląski – bujny, odważny. Przenika do nauki, za uniwersyteckie katedry, do przemysłu na kierownicze stanowiska, do mediów, kultury, polityki. Pojawia się też coraz więcej młodych pasjonatów historii. Jednym z takich jest nasz bojszowski Marcin Hantulik.
Od tańca po snowboard
Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w zajęciach artystycznych, oświatowych i turystycznych dzięki pieniądzom pozyskanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Można wybierać spośród zajęć muzycznych (nauka gry na instrumentach, taniec), plastycznych (kaligrafia, rzeźbiarstwo, malarstwo itp.), sportowych (narty, snowboard, windsurfing, judo), edukacyjnych (j. angielski, j. niemiecki, matematyka, nauka szybkiego uczenia się), kulturalnych (kino, teatr), turystycznych (wycieczki, obozy), okolicznościowych (Wigilia, Wielkanoc, Mikołaj, urodziny) i relaksacyjnych (gry i zabawy).
Uratował go rower
To zdjęcie wykonano w 1938 roku przed chałupą Marcina Czarnynogi w Jedlinie. Pierwszy od prawej stoi syn gospodarza Józef (rocznik 1909), a pierwsza od lewej jego o rok młodsza żona Anna (pochodziła ze Świerczyńca). Na ręku trzyma syna Rufina, a przed nią stoją córeczki: Gertruda i Stefania.
Wygrały Bojszowy
Bezapelacyjnie najlepsze drużyny we wszystkich kategoriach wiekowych ma jednostka OSP Bojszowy. Udowodniły to zawody strażackie, które 15 września odbyły się w Bojszowach Nowych. Po raz pierwszy wystartowała w nich jednostka z Tvarożnej w Republice Czeskiej i od razu z dużym sukcesem.
Wielki koncert
Tego jeszcze nie było! Jedno z najwspanialszych dzieł światowej muzyki – Requiem d-moll Mozarta zostanie wykonane w bojszowskim kościele. Utwór owiany aurą tajemniczości, niezwykły, legendarny; właściwie nie do końca będący jego dziełem, gdyż tworzenie przerwała śmierć kompozytora. Z tego powodu, ale i ze względu na swą wyjątkowość muzyczną dzieło bardzo często wykonywane na wszystkich kontynentach, znane słuchaczom na całym świecie. Można by powiedzieć: przebój.
Ożywia czas
Ta książka ma ożywić dawny czas i ożywić pamięć o nas – pisze Marta Czarnynoga w „Post scriptum” swego dzieła zatytułowanego „Historia mojej rodziny”. Na ponad stu stronach formatu większego niż zeszytowy (do którego przyzwyczaił nas swoimi książkami Alojzy Lysko) znajdujemy dziesiątki fotografii i tyleż krótkich rozdziałów opowiadających nie tylko historię jej rodziny.
Cienie zapomnianych przodków
Jan Biberstein
Bojszowy mają długą ponad 600-letnią historię. Jeśli przyjąć, że jedno pokolenie określa się wiekiem 25 lat, to w tej historii przeminęło już ponad dwadzieścia takich pokoleń. W każdym z nich zapewne żyli ludzie wyrastający swoimi przymiotami ponad przeciętność. Ślady ich dokonań – pomimo upływu wieków – są często widoczne do dziś, czego sobie nawet nie uświadamiamy. Nie można powiedzieć, że ci ludzie są zapomniani, bo faktycznie nie są znani w ogóle.
Artur Czarnynoga
Mila Stolarska grała w filmie „Emigrant” w 1970 roku i tu poznała bliżej Stefana Czarnynogę, który był u mnie od początku filmowej przygody. Ich synem jest Artur, który przyszedł do filmu w 1999 roku, kiedy realizowaliśmy „Dwóch z Teksasu” i zaraz dostał jedną z głównych ról.
Na starej fotografii
Orka pod siew
Mijały wieki, przechodziły pokolenia, a codzienną strawą ludzi był chleb. Aby się mógł narodzić, musiał być uprawiony każdy skrawek ziemi. Nieraz o ten skrawek ludzie się wadzili, ciągnęli do sądu, nawet się bili.
Wezmą udział gen. R. Polko i olimpijczyk D. Tomala
Jubileuszowy bieg od Jana do Jana
Z honorowym udziałem pochodzącego z Bojszów generała Romana Polki, byłego dowódcy GROM-u i Dawida Tomali, uczestnika Olimpiady w Londynie, odbędzie się jubileuszowy XX bieg „Od Jana do Jana”. Pula nagród wynosi 1800 zł (za pierwsze miejsce 400 zł). Bieg odbędzie się w sobotę 13 października.
Pożyteczna zabawa
Uczniowie szkoły w Międzyrzeczu z entuzjazmem przyjęli kolejne zaproszenie Antoniego Kumora, naczelnika miejscowej OSP, na pokaz ćwiczeń strażaków, który odbył się 27 września przy remizie.
Zostanę strażakiem
Trzecioklasiści ze szkole podstawowej w Bojszowach udali się 27 września do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach. Jednym z celów podróży było zapoznanie się z codzienną pracą strażaka.
Bawili się jak w średniowieczu
Uczniowie klas drugich szkoły podstawowej w Świerczyńcu, ich rodzice i wychowawcy spotkali się 27 września na imprezie integracyjnej. Było ognisko, kiełbaski i gwóźdź programu - pokaz rycerski. Do Świerczyńca zawitali rycerze z będzińskiego zamku, przywożąc ze sobą mnóstwo ciekawych rekwizytów.
Uczymy sie czytać i pisać po śląsku
Mało używane słowa
Ônym rosnōm na zogrōdce same hobry. (hobry – suche trowsko)
Swalili nōm na plac kopowiato fōra wōnglo. (kopowiaty – wypełniony ponad brzegi)
Jubileusz wędkarzy
30-lecie Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Bojszowach obchodziło podczas dwóch dni zawodów 15 i 16 września ponad stu należących do tej organizacji. W pierwszy dniu wędkowało osiemnastu prezesów kół piątego rejonu PZW wraz z osobami towarzyszącymi. Złowili około 25 kilogramów ryb. Zawody wygrała Teresa Buszkiewicz przed Piotrem Szlachtą i Ryszardem Niemczewskim. Prezesi podjęci zostali poczęstunkiem, sami zaś obdarowali Koło okolicznościowymi pucharami.
Duchowo trzymać za rękę
Rozmowa z ks. dr. Andrzejem Kołkiem, proboszczem parafii w Bojszowach Nowych
- Czytam w biografii Księdza, że przygotowywał parafie do wizytacji, był adiunktem, prowadzi wykłady na różnych uczelniach, współpracuje z Uniwersytetem Medycznym. Jeśli przebywał Ksiądz na parafiach, to najczęściej jako rezydent, aż tu nagle mianowanie na proboszcza…
- Sam też się zdziwiłem, bo ostatni raz nabożeństwo majowe odprawiałem bodaj dwadzieścia lat temu. Ale taka była wola Arcybiskupa.
- Od czego Ksiądz rozpoczął swoją posługę w nowej parafii?
Więcej w papierowym wydaniu „Naszej Rodni”