Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-05     Flawii, Justyna, Rajmunda     "Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie - szczególnie jeśli mówisz o innych" - Paul Valery    
















jesteś w :
Strona główna |W Naszej Rodni

W grudniowym wydaniu „Naszej Rodni”

 

10 lat po gimnazjum
Dużo się pozmieniało w naszym życiu i będzie o czym porozmawiać, a teraz wznieśmy toast – powiedziała Elżbieta Grzesica z Bojszów inaugurując pierwsze w historii szkoły spotkanie absolwentów. W roku 2002 jako Elżbieta Knopek z kl. 3c ukończyła z ponad setką koleżanek i kolegów bojszowskie gimnazjum i rozpoczęła naukę w bieruńskim ogólniaku. Dziś w „swoim” gimnazjum uczy języka angielskiego.
 
Prawo do informacji (2)
W poprzednim odcinku omówione zostało prawo do informacji, jako jedno z praw człowieka wynikających z polskiej Konstytucji i innych międzynarodowych przepisów. W tym przedstawiamy jakie są jego ograniczenia oraz co to jest informacja publiczna i jak jest udostępniana.
Prawo do informacji podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, a także ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy (art. 5). Ograniczenia te nie mają jednak zastosowania do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne i mających związek z pełnieniem tych funkcji.
 
Zanim zabrzmi chwalebne „Gloria…”
Przed nami okres najpiękniejszych świąt w roku – Boże Narodzenie. Otwiera go uroczysta, mająca zaduszkowy charakter Wigilia, a zamyka święto Trzech Króli. Samo święto Bożego Narodzenia jest pozostałością zwyczajów przedchrześcijańskich i religii ludów pasterskich, usankcjonowanych przez Kościół. Zostało ustanowione na początku IV wieku ku czci narodzin Jezusa Chrystusa.
 
Grudniowe szaleństwo!
W grudniu na ryby ruszają tylko twardziele - mało łowią, dużo mówią, dużo spożywają (oczywiście gorącej herbaty - co najwyżej z rumem). Wiatr huczy, deszcz bębni o parapet. Kto by tam jechał na ryby? Z pewnością wszyscy którzy słyszeli o ostatnio złowionym dużym szczupaku na rozlewiskach na Hydrogórze. A że ryb już coraz mniej, wieści rozeszły się z szybkością światła, bo prawie cała Wola widziała tę rybę powieszoną w geście triumfu przez pewnego „rybo-masochistę” na garażu przed blokiem. Szkoda, że niektóre okazy tak kończą swój żywot.
 
Mosty i drogi powiatowe
1 grudnia po niemal roku budowy powinien zostać oddany do użytku most na Gostyni w Jedlinie. To jedna z 6 inwestycji powiatowych, które finansowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego przeznaczonego na usuwanie skutków powodzi z 2010 r. 
 
Gimnazjaliści w stolicy
Uczestnicy koła „Sing, Move & Act Project” pojechali na wycieczkę do Warszawy, by poszerzyć swą wiedzę na temat teatru, muzyki i sztuki aktorskiej.
Będąc w stolicy, mogli obejrzeć najbardziej znany i widowiskowy spektakl muzyczny „Metro” wystawiany przez Teatr „Studio Buffo”. Musical, choć grany od
20-lat, nie stracił na swej świeżości i zrobił ogromne wrażenie na młodzieży.
 
 „Bojszowska Gwiazdka Bożonarodzeniowa”
Wójt Gminy Bojszowy ogłasza XI edycję konkursu pn. „Bojszowska Gwiazdka Bożonarodzeniowa”. Jest to konkurs na najpiękniej udekorowaną posesję w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców gminy do troski o wygląd swoich domów i posesji w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz uhonorowanie trudu tych właścicieli, którzy dbają o swoje otoczenie.
Ocenie podlegać będą posesje w Bojszowach Górnych, Bojszowach Dolnych, Bojszowach Nowych, Świerczyńcu, Międzyrzeczu i Jedlinie.
Zespół oceniający składa się z radnych poszczególnych miejscowości. Członkowie zespołu oceniającego przeprowadzą przegląd posesji w okresie świąteczno-noworocznym w godzinach wieczornych, każdy w swojej miejscowości. Radni wytypują po jednej posesji kwalifikującej się do otrzymania nagrody, co zostanie udokumentowane w protokole.
Ogłoszenie wyników konkursu ukaże się w prasie lokalnej. Zwycięzcami zostają właściciele posesji prywatnych, którzy w ocenie komisji mają najładniej prezentującą się posesję. Obiekty wyróżnione nagrodą Wójta nie będą oceniane przez komisję po raz drugi przed upływem 3 lat.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
 
Hollywood w Bojszowach
Na początku listopada ukazała się płyta będąca zapisem koncertu, jaki 14 kwietnia w bojszowskiej hali sportowej dała orkiestra „Ponticello” pod dyr. Roberta Koźbiała. Jest to właściwie pierwszy oficjalny krążek zespołu, chociaż wcześniej orkiestra nagrała już 3 płyty z muzyką Mozarta na zamówienie opolskiej rozgłośni radiowej. Była to jednak jedynie rejestracja akompaniamentów do różnych koncertów wielkiego klasyka z innym wykonawcą w roli głównej.
 
Podwójna uroczystość
W ostatnią sobotę października członkowie bojszowskiej sekcji PZHGP spotkali się w gospodzie „Łowieckiej”, by podsumować zakończenie sezonu lotowego 2012, a przy okazji poświętować z okazji 60-lecia działalności.
Na swoje świętowanie zaprosili wójta Henryka Utratę oraz kolegów z Zarządu Oddziału Bieruń - Lędziny nr 0408 Gabriela Klaję (prezes), Eugeniusza Bulę (sekretarz) i Marka Piechę (skarbnik). Grupę hodowców-seniorów stanowili: Antoni Krzemień, Tadeusz Białoń, Henryk Moćko i Alojzy Piekorz.
Przybyłych powitał prezes Henryk Bednorz. Po zagajeniu poprosił, by chwilą ciszy uczcić pamięć Kolegów – hodowców, którzy już odeszli na zawsze i to zarówno członków sekcji bojszowskiej, jak i oddziału bieruńsko-lędzińskiego.
 
HILARY CZARNYNOGA
Już w 1968 roku Wiktor Czarnynoga (brat Hilarego) przyjeżdżał do filmu na białym koniu. Brał udział w filmach „Dyliżans do Kansas” oraz „Lucki Luce kontra kuzyni Dalton”. W 1970 roku koni użyczał Hilary. Pamiętam, jak wtedy zapaliła się stodoła u Hilarego - wszyscy lecieli gasić, a ja trzęsącymi się rękami szybko zakładałem taśmę kolorową do kamery i z ukrycia filmowałem ten pożar. W filmie „Emigrant” pożar stodoły jest końcową sceną zmontowaną ze zdjęciami nakręconymi z aktorami w gospodarstwie Żołny na Jajostach.
 
Podwójne 1 miejsce 
Ex aequo I miejsce zdobyły Weronika Janosz i Dorota Kuźnik z gimnazjum w VI Rejonowym Konkursie Recytatorskim Twórczości Karola Wojtyły.
 
 Kronika gminy Bojszowy - Zapis dwóch dekad w czterdziestu tomach
Śląska Biblioteka Cyfrowa publikuje kronikarski rarytas ze współczesnej historii Śląska - historię gminy Bojszowy w czterdziestu tomach. Bojszowy to oaza śląskiej kultury (działają tu pisarz Alojzy Lysko i filmowiec Józef Kłyk) i ostoja śląskiej tradycji.
Twórcą kroniki jest Roman Horst, mieszkaniec Jedliny, wieloletni pracownik bojszowskiego Urzędu Gminy, strażak i społecznik. Autor był obecny przy wszystkich ważnych wydarzeniach. Dokumentował je fotograficznie, okraszał komentarzem, umiejscawiał gminne dzieje na tle szerszym, świata i Europy.
 
Zaproszenie do stołu
Gdy przychodzimy do świątyni, rozglądamy się niepewnie i zastanawiamy, co nas dzisiaj czeka. Widzimy stół przykryty białym obrusem i zapalone świece. Nasze pierwsze skojarzenie: jest podobnie jak na wieczerzy wigilijnej. W tym dniu wszyscy są dla siebie dobrzy i każdy na niego czeka. Choćby dlatego, żeby się spotkać, doświadczyć serca, wreszcie - aby otrzymać prezenty.

ŁOŚCIEGI ŚLĄSKIE
Ktoś powiedział, że „śląszczyzna żyje dziś dalej w całej krasie swych pełnych życia wyrażeń, zwrotów i słów”. Potrafi odzwierciedlić najrozmaitsze stany uczuciowe i przeżycia, a także wartościować określone postawy ludzi, ich cechy charakteru czy właściwości psychofizyczne. Tak przynajmniej jest z wyzwiskami czyli ościegami, których w śląszczyźnie jest nieprzeliczona ilość. Zamierzamy w najbliższych wydaniach „Naszej Rodni” podzielić się „trochę na wesoło i trochę refleksyjnie” z najcelniejszymi „ôściegami” śląskimi, aby starszym przypomnieć, a młodszych zapoznać ze słowami, których użycie czasem bolało, ale zawsze oddziaływało wychowawczo.
ABECADŁO ÔŚCIEGÓW
Absztyfikant – zalotnik. (Zgruchło sie u Helci aż trzech absztyfikantów. W doma wszyscy zrobili wielki oczy.)
Agar – bandzior. (Strach sie trefić z takimi agarami.)
 
Na starej fotografii
W downej kopalni
Pół wieku temu węgiel urabiano materiałami wybuchowymi. Najpierw wiercono otwory (widzimy to na zdjęciu), następnie wypełniano je środkiem wybuchowym (karbonitem lub metanitem) i odpalano przy użyciu lontu lub elektrycznie za pomocą zapalników elektrycznych. Po przewietrzeniu przodku z gazów postrzałowych, urobek ładowano łopatami do wozów
 
Uczniowie w roli niepełnosprawnych
Gimnazjum w Bojszowach jest szkołą z oddziałami integracyjnym, dlatego uświadamia uczniom, że „niepełnosprawny” nie znaczy „gorszy”. Uwrażliwia na potrzeby osób niepełnosprawnych, uczy tolerancji. Temu właśnie miał służyć eksperyment „Niepełnosprawnym być” przeprowadzony już po raz drugi - tym razem z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji.
 
O naszym powszednim
Niezbyt odległe to czasy, kiedy w wielu domach były piekarniki, w których gospodynie wypiekały chleb dla swojej rodziny, a przy okazji mogli to również uczynić jej sąsiedzi. Dzieża do zrobienia ciasta na chleb, a także okrągłe lub podłużne słomianki do jego przygotowania przed wsadem do rozgrzanego pieca, to było podstawowe wyposażenie prawie każdego domu. Kto nie miał własnego pieca lub nie mógł skorzystać z sąsiedzkiej pomocy – mógł liczyć na to, że wypieku dokona w ogólnodostępnym piekarniku (piekaroku).
 
Co warto wiedzieć, budując ogrodzenie
W większości przypadków budowa ogrodzenia nie wymaga skomplikowanych for­malności urzędowych. Najistot­niejsze jest usytuowanie ogro­dzenia oraz jego wysokość.
 
Uczymy sie pisać i czytać po śląsku.
Świat nisko upod
Jaki jest dzisio plugawy świat, widać i słychać. Widać - jaki plugastwo wypisuje młōdź na murach. Słychać - jaki "kwiotki" lecōm niykierym z gymby. Porzōndnym ludziōm uszy wiyndnōm, a ôczy sie jim same zamykajōm na widok rōżnych obrzydliwości.
 
25 lat Polonii
Chce mi się płakać z radości, że zaczynałem grać w tym klubie i udało mi się dotrzymać z nim do 25 lat – powiedział nam Czesław Sładczyk, obecny prezes i były bramkarz Polonii podczas obchodów jubileuszu klubu, która odbyły się 17 listopada. W ciągu tego ćwierćwiecza klub doznał wzlotów i upadków przemieszczając się od klasy C do A i z powrotem.
 
Komputer z internetem dla 30 rodzin
Od 5 grudnia osoby w trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawne mogą zgłaszać swój udział w projekcie „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Bojszowy”. Jego celem jest zapewnienie sprzętu komputerowego i dostępu do internetu dla 30 gospodarstw domowych z gminy Bojszowy. 
 
„Nie ma dzieci – są ludzie”
To hasło Janusza Korczaka zaproponowane przez Annę Hachułę patronowało tegorocznej prezentacji twórczości artystycznej dzieci i młodzieży, która odbyła się 24 listopada w Świerczyńcu.
 
Młodzi samorządowcy
Na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej Weronika Janosz kl. 2a i Wojtek Stol z kl. 2b - samorządowcy z bojszowskiego gimnazjum biorą udział w projekcie „Samorząd debatuje”, którego współorganizatorem jest Open Society Foundations z Nowego Jorku.
 
Zajęcie pasa drogowego.
Wójt Gminy Bojszowy informuje, że 10 września 2012 r. Rada Gminy Bojszowy podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dla dróg gminnych. Uchwała dotyczy sytuacji, w których osoby prawne i fizyczne mają zamiar w pasie dróg gminnych wykonywać jakiekolwiek prace niezwiązane z remontem drogi (np. budowa lub remont zjazdu), umieszczać urządzenia infrastruktury technicznej (np. przyłącza), obiekty budowlane, reklamy, itp.
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych zajęcie choćby części pasa drogowego wymaga wcześniejszego uzyskania zezwolenia na jego zajęcie. Zezwolenie takie jest wydawane przez Wójta Gminy po wcześniejszym złożeniu stosownego wniosku (do pobrania ze strony internetowej lub w pokoju nr 10 w Urzędzie Gminy). Z podjętą uchwałą oraz wysokościami opłat można zapoznać się na stronie internetowej bip.bojszowy.pl w zakładce Prawo lokalne / uchwały Rady Gminy lub w siedzibie Urzędu Gminy. ug
Od nowego roku zmiany w służbie zdrowia
Od 1 stycznia 2013 roku, jeśli jesteś rodzicem i osobą ubezpieczoną, masz obowiązek poinformować swego płatnika składek (np. pracodawcę) o nowo narodzonym dziecku, które należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Może to zrobić każde z rodziców. Jeżeli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce lub w innym kraju UE lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie innych przepisów prawa, dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego mogą zgłosić ubezpieczeni w Polsce babcia lub dziadek. Gdy dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, za jego leczenie zapłaci NFZ. Jeżeli rodzice nie mają prawa do świadczeń finansowanych przez NFZ i dlatego nie zgłosili go do ubezpieczenia, za leczenie dziecka do 18 roku życia zapłaci budżet państwa – pod warunkiem, że jest ono obywatelem polskim. Jeżeli zmieniasz pracę po 1 stycznia 2013 r., powinieneś poinformować nowego pracodawcę, że masz członków rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.
 
Więcej w grudniowym wydaniu „Naszej Rodni”.




Utworzony:2012-11-29 22:34:41
Autor:zz



31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |