Szansa na niższe opłaty
Niższa opłata za odprowadzanie ścieków w gminie Bojszowy pojawi się, gdy trafią do tyskiej oczyszczalni. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest porozumienie zawarte między gminą Bojszowy a Tychami. - Ta sprawa jest bardzo ważna dla mieszkańców, dlatego będziemy dążyć do tego, by ścieki były jak najtańsze – deklaruje wójt Henryk Utrata.
Wywiad z wójtem H. Utratą
Jak Pan ocenia miniony rok?
Muszę przyznać, że był to kolejny trudny rok ale udany. Zrealizowaliśmy prawie wszystkie zaplanowane zadania. Wydaliśmy z budżetu 27,5 mln zł.
Nowa urzędniczka
Pani Basia (nazwisko nieznane) jest szatynką, ubraną w czarna sukienkę, ładnie się uśmiecha i wypowiada - choć jej głos brzmi zbyt poważnie, jak na tak młodą osobę. Jest uprzejma.
Radzili radni
Na sesji Rady Gminy, która odbyła się 3 grudnia radni przyjęli 11 uchwał. Dotyczyły one podatków, programów społecznych oraz edukacji i finansów gminy.
Uchwalono stawki oraz sposoby poborów podatków od nieruchomości, od środków transportowych oraz opłaty targowej. Ustalono także wzory deklaracji i informacji podatkowych.
Strażacki opłatek
21 grudnia po raz pierwszy w Świerczyńcu spotkali się strażacy z jednostek OSP naszego powiatu na dorocznej imprezie opłatkowej. Uczestniczyli w nim również gospodarze gmin z wyjątkiem Bierunia.
Nie możemy rezygnować z węgla
Pakiet klimatyczny, czyli ograniczenie wykorzystania węgla w gospodarce (do czego zmierza Unia Europejska), spowoduje bezrobocie w krajach takich jak Polska.
Nagrodzeni w konkursie
W XI edycji konkursu „Bojszowska Gwiazdka Bożonarodzeniowa” nagrody zostały przyznane następującym mieszkańcom: Jedlina: Maria i Czesław Kostkowie z ul. Wałowej, Międzyrzecze: Agnieszka i Marek Staniowie z ul. Gromadzkiej; Świerczyniec: Małgorzata i Henryk Chrobokowie z ul. Korzenickiej; Bojszowy Nowe: Danuta i Jerzy Myalscy z ul. Ruchu Oporu; Bojszowy Górne: Katarzyna i Krzysztof Walowie z ul. Uroczej; Bojszowy Dolne: Iwona i Czesław Duczmalowie z ul. Jedlińskiej.
List do redakcji
Chciałam poruszyć temat remontu na ulicy Jana (łuk ulicy Jana z ul. Jedlińską). W końcu
listopada łatane były tam dziury.
Kłyk i Bojszowy w radiu
W niedzielę 6 stycznia o godz. 10.15 w audycji Radia Katowice „Czy to prawda, że...” wystąpią: filmowiec Józef Kłyk i historyk Grzegorz Sztoler. Tematem rozmowy będzie m.in. realizowany przez J. Kłyka western „Śląski szeryf".
Nagroda ministra dla Agaty
Gimnazjalistka Agata Mietlińska z Jedliny otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w minionym roku szkolnym. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 grudnia ubiegłego roku w Bielsku-Białej.
W gronie górników
W Świerczyńcu na świętowanie 4 grudnia przybyło kilka pokoleń górników. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się dwa przedstawienia w gwarze śląskiej.
Poszukiwanie kapliczki
Przed miesiącem opublikowaliśmy list i mapkę nadesłane przez jednego z miłośników lasów pszczyńskich. Poszukuje on śladów kapliczki z wizerunkiem św. Eustachego lub św. Hubertusa. Chciałby na tej podstawie odtworzyć obraz z kapliczki, pozostawiając oryginał w dotychczasowych rękach. Osobie lub osobom, które ocaliły kapliczkę od zniszczenia, należy się podziękowanie.
LUDZKI MŁYN
Wspomnienia – fragment
W późny wieczór przed Wszystkimi Świętymi ubiegłego roku zmarł Wiktor Piekorz. Przeżył 91 lat. Życie miał nie tylko długie, ale i niezwykłe. Ta niezwykłość miała się ujawnić już przy narodzinach 3 maja 1921 roku.
Alojzy Lysko
Biblioteka Śląska w Katowicach to nie tylko książki. Oprócz różnorodnych zbiorów rozpoczęła gromadzenie nagrań filmowych wywiadów z wybitnymi osobami, świadkami historii, reprezentującymi różne dziedziny życia.
Jak nie patrzeć na siebie zezem?
Gdy znajomy zaprasza na spotkanie, a wiemy, że obgadaliśmy go gdzieś za plecami, że nie byliśmy wobec niego lojalni, to strasznie głupio spojrzeć mu w oczy.
Uczymy się czytać i pisać po śląsku
Ôściegi ślōnski
Miesiōnc nazod zaczli my abecadło ôściegōw ślōnskich, kierych je dużo, dużo. Skończyli my na literze D. Tōż teroz wypadałoby trocha na wesoło i trocha do myślynio wybrać przezwiska na kolejne litery.
Dzień otwarty
W Międzyrzeczu został zorganizowany dzień otwarty dla dzieci z przedszkola w ramach programu „Mamo! Tato! Wyrosłem z przedszkola”. W przygotowanie imprezy włączyła się cała szkolna społeczność, każda klasa chciała się jak najlepiej zaprezentować, stąd widoczne było duże zaangażowanie uczniów i nauczycieli.
Szlachetna Paczka
„Zostań bohaterem i zmieniaj świat na lepsze” to hasło ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, która odbyła się również w gminie bojszowskiej. Przed świętami paczki dla wybranych rodzin przygotowali uczniowie z Bojszów i Międzyrzecza oraz przedszkolacy z Jedliny.
Znają Wielką Brytanię
Natalia Blacha oraz Filip Noras ze szkoły w Świerczyńcu zdobyli II miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii, który 11 grudnia odbył się w Bieruniu Starym.
Jasełka w przedszkolu
Tradycją stało się, że w okresie Bożego Narodzenia w przedszkolacy w Bojszowach wystawiają jasełka. W tym roku przygotowały je dzieci 5 i 6-letnie z grupy Tygrysków pod okiem Danuty Kocurek. Przybyli na przedstawienie zwrócili uwagę na piękną, nastrojową scenografię wprowadzającą w opowieść wigilijną związaną z narodzeniem Jezusa.
Nowy prezes wędkarzy
Adam Stolecki został nowym prezesem bojszowskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego – tak postanowili zgromadzeni na zebraniu, które odbyło się 9 grudnia ub. r. w Bojszowach. Nowy zarząd koła oprócz prezesa stanowią: Andrzej Noworyta, Piotr Czarnynoga, Paweł Gruszka, Stanisław Jasiński, Andrzej Losko, Michał Biernacki, Janusz Urbańczyk i Andrzej Jankowski. A. Noworyta odznaczony został odznaką okręgową PZW „Za wkład pracy w rozwój Koła w latach 2009- 2012”.
Więcej w papierowym wydaniu gazety