Polska - Śląskie - Bieruńsko Lędziński
2022-10-04     Edwina, Rosławy, Rozalii     "Kiedy wszyscy zdołają ujrzeć piękno życia, wtedy po raz pierwszy cały świat będzie szczęliwy" - Stratis Myrivilis    
















jesteś w :
Strona główna |KULTURA |TWÓRCY LUDOWI |Franciszek Ścierski
 Franciszek Ścierski

 
1_kopia.jpg (337.65 Kb) 2_kopia.jpg (228.16 Kb)
Pan F. Ścierski podczas montażu Krzyża z figurą Jezusa Ukrzyżowanego i tabliczką  „Matkom śląskim­ synowie" - 1994r. 
 
Artysta ludowy: rzeźbiarz, malarz, a także konstruktor - racjonalizator, członek Zespołu Folklorystycznego „Bojszowianie" i chóru kościelnego „Jutrzenka" - obecnie jest emerytowanym górnikiem KWK „Piast" w Bieruniu.
Pierwsze rzeźby powstały w dzieciństwie podczas pasania krów. Jako uczeń II klasy ZSZ ulepił z gliny na dole w kopalni „Ziemowit" figurkę świętej Barbary, taką samą wyrzeźbił potem w drewnie. W 1964 roku pod okiem rzeźbiarza samouka Franka Kidawy wyrzeźbił figurki konia i jelenia i to był początek jego szerszych zainteresowań rzeźbiarstwem.
Pan Franciszek Ścierski wykonał m.in. figury Św. Floriana, które stoją: przed strażnicą OSP w Bojszowach Nowych (ok. 1,80 m wysokości), strażnicą w Studzienicach (1,1m), w gabinecie dyrektora KWK „Piast". Figura Chrystusa Zmartwychwstałego jego autorstwa stoi w gospodarstwie w Bojszowach Nowych. Krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego i tabliczką „Matkom śląskim­ synowie" wykonał w 1994r. Stoi on przy zbiegu ulic Gaikowej i Kosmonautów w Bojszowach. Postać Hubertusa wykonał według odlewu z zameczku w Promnicach. Wykonał wiele krzyży z wizerunkiem Jezusem dla rodziny i znajomych, relikwiarz według starego oryginału, płaskorzeźbę - „Ostatnia wieczerza" (w kilku egzemplarzach). Powstały również różnorodne postacie, m.in. bednarza z Bojszów, górnika, piwosza, figury świętych, „wachtyrza z petronelką" i psem. Największym dziełem, a równocześnie najbardziej skomplikowanym jest ruchoma stajenka bożonarodzeniowa wykonana dla kościoła w Bojszowach (posiada ponad 30 ruchomych figur). Początki budowy stajenki sięgają lat 70. Składała się wówczas z 6 ruchomych figur. Z roku na rok Pan Ścierski powiększał stajenkę o kolejne figury. Postacie pierwszoplanowe mają 75 cm wysokości, dalsze 45 cm. Konstrukcję i mechanizmy wykonał sam. W roku 2003 ofiarował rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego do kościoła w Jedlinie. Dla tego ostatniego obiektu wykonuje aktualnie stacje Drogi Krzyżowej.
Bardzo dużo maluje przy użyciu farb olejnych, są to przede wszystkim pejzaże.
W czasie pracy w kopalni należał do klubu plastycznego, brał udział w plenerach i wystawach, m.in. Miejskiej Wystawie Twórczości Nieprofesjonalnej „Tychy 86", Przeglądzie Twórczości Plastycznej Górników Amatorów „Lędziny 87", plenerze i wystawie pod hasłem „Moje Bojszowy 93". Brał również udział w roku 1985 w konkursie Banku Gospodarki Żywnościowej w Katowicach na prace ręczne zdobywając III miejsce. W 1996 roku otrzymał od Rady Gminy Bojszowy dyplom za dokonania artystyczne, a w roku 2000 honorowy tytuł „Włodarza Gminy".
Współpracuje ze Szkołą Podstawową w Bojszowach i przedszkolem wygłaszając pogadanki na temat swojej pracy artystycznej i metod wykonywania rzeźb.
Od roku 1966 jest członkiem chóru kościelnego „Jutrzenka" w Bojszowach, a od 1976 Zespołu Folklorystycznego „Bojszowianie", gra na skrzypcach, jest również aktorem i statystą w filmach Pana Józefa Kłyka.
W wolnych chwilach zajmował się także mechaniką i produkowaniem dla gospodarzy traktorów. Ostatni traktor oddany do użytku w listopadzie 2001 roku pojechał do odległej Afryki do Burkina Faso. Dla tego kraju wyremontował również 6 sieczkarni, zbudował wóz do transportu płodów rolnych, wykonał spawarkę elektryczną oraz agregat prądotwórczy.
 
 
Bojszowianiewystep1_1996_kopia.jpg (262.13 Kb) 
Pan F. Ścierski podczas występu z zespołem Folklorystycznym "Bojszowianie" - 1996r.
 
 
 
31-08Archiwalne numery gazety
27-02Kontakt - Nasza Rodnia








IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska    ||    Webmaster :::: UG Bojszowy
Odwiedzin |